6 Nisan 2023 Terazi Burcunda Dolunay

Sayısız kaynakla çi yani yaşam enerjisi alışverişi yapma olanağımız bulunur. Kendi güneşimiz de içinde olmak üzere yıldızların, dünyanın, ayın ve kozmik parçacıkların ışımalarıyla, toprak, su, ağaç ve diğer canlıların enerjileriyle etkileşiriz. Bu etkileri bilinçli olarak alabileceğimiz çi yaşam gücü alıştırmaları vardır. Doğa bize yaşamı armağan olarak veriyor.

Yin ve çi yetersizliğinde özellikle erken yatmanın ve düzenli uyumanın tedavi edici rolü çok büyüktür. Ay bir yin kaynağı olduğu için dolunaylı gecelerde mehtapta dolaşmak, meditasyon yapmak yin yetersizliği durumunda faydalı olur. Bedenin ön orta hattındaki ana kanal (hizmet kanalı) yin karakterde olduğu için meditasyon sırasında ay ışığını önden karşılamak gerekir. Dolunaylı gecelerde yin depolamak amacıyla önerilen saatten (23.30) yarım saat geç yatmanın zararı değil, yararı olur. 

Ay Meditasyonu

Ay ışığının olduğu akşamlar, en iyisi dolunayda dışarı çıkın ve ayakta durun. Hava uygun değilse, içeride, bir pencere önünde durun. Bir önceki meditasyonda olduğu gibi avuçlar öne baksın ve ayın ışıklı, serin enerjisini hissedin. Soluk alırken ayın gümüş renkli ışığını ağızdan içeri çekin ve bedeninizi doldurduğunu düşünün. Soluğu burundan verin. Bu turu üç kez atın.

Başka bir uygulamada akşam, ayın herhangi bir evresinde. İçeride yada dışarıda bir koltuğa oturarak başınızın üstünde parlayan bir dolunay olduğunu düşünün. Burundan doğal biçimde soluk alıp verirken gümüşi ay ışığı taç noktasından içeri girip bir kabı doldurur gibi bedeni aşağı­ dan yukarıya doğru yavaşça doldursun. Gümüşi ışık dolmayı sürdürsün, taç noktasına erişince taşıp bedenin yüzeyinden ayaklara kadar dökülsün. Sonra bu canlandırmayı bırakıp ayın dişi, yin enerjisiyle· dolan bedeninizi fark edin ve bu hissi izleyin.

Ay meditasyonları bedeni yin çi ile besler, özellikle sinir sistemi ve beyni güçlendirir. Sezme yetisini ve farkındalığı geliştirir. Güneş meditasyonları “güneşli” bir ruh hali yaratırken ay meditasyonlarının bunun tersi bir etkisi olmaz, aksine barış ve iç sükûnet hislerini ortaya çıkarır.

Güneş ise bir yang kaynağıdır; yang yetersizliğinde güneşi bedenin arka orta hattındaki yang ana kanala (yönetici kanal) yöneltmek için sırtı güneşe dönerek çi toplamak ya da meditasyon yapmak uygun olur.

Astrosimya  Eğitmeni

Melek Öztürk

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın