Alternatif burun deliğinden alınan Nefesin Faydaları

  • Beyin organının fonksiyonlarının sağlanması ile sol ve sağ beyin denge salanır.
  • Tamamlanma: dinginlik ve topraklanma-merkezlenme gerçekleştirir.
  • Derin hissiyat mevcudiyetin farkındalığı, uyum, zihinsel ve duygusal denge sağlar.
  • Stres etkenlerini arındırır, başağrısı, migren gibi semptomları azaltır, yok eder.

Sol’dan nefes al – sağ’dan nefes ver:

Dinginlik getirir, istenmeyen duygusal ve olumsuz düşünceleri arındırarak daha olumlu düşünce duygu haline entegre ede. Yatmadan önce alınacak en güzel nefes tekniğidir.
Sağ’dan nefes al – sol’dan nefes ver:
Berraklık ve olumlu duygu hali verir. Önemli olana dikkat getirmemizi sağlar.

Nefes Sayımı:
Sayılarak yapılan nefes alışverişleri, sempatik ve parasempatik sinir sistemlerini, kalp ve kan basıncı dengeler. Sindirim sistemi üzerinde çalışır, fiziksel ve duygusal rahatlamamızı sağlar. Genellikle nefes burundan alınır, tutulur ve verilir.

1:4:2 rotasyon nefesi
1 sayım nefes al
4 sayım nefes tut
2 sayım nefes ver

Nefes almanın önemi: Sempatik sinir sistemi kalp atışlarını ve kan basıncını güçlendirir, stimüle eder.

Nefes vermenin önemi: Parasempatik sistem nefesi yavaşlatır, kan dolaşımı, sinir ve sindirim sistemini rahatlatır. Eliminasyonu sağlayarak fiziksel ve duygusal rahatlık getirir.

Sol ve Sağ Burun Deliğinden Alınan ve Verilen Nefesler:

Basit bir teknikle burun delikleri kapanıp açılarak duygu ve enerji kontrolü gerçekleşir. Prana’nın kalite ve işlevi iki burun deliğinden alınan ve verilen nefesler ile beyinde farklı etkileri ortaya çıkararak denge ve işlevsellik kazandırır.

Sol beyin bedenin sağ tarafına ve sağ burun deliğine bağlantılıdır.
Sağ beyin bedenin sol tarafına ve sol burun deliğine bağlantılıdır.

Herhangi burun deliğinden nefes alıp vermek süre farkı olmadan kullanılabilir. 90 yada 150 dakika uygulanan bir pratikte nefeslerin uzunluğu, evrensel ritim ile denge-uyum sağlayarak bireyde zihinsel ve fiziksel denge gerçekleştirir.

Ritim geniş ölçüde hipofiz, hipotalamus gibi beynin yapılarında bağlantılar kurmaya başlar.

Sağ burun deliğinden alınan ve verilen nefes:
Pingala-Kundalini enerji kanalı omuriliğin sağında bulunur ve sağ burun deliğinde biter. Güneş enerjisini pranadan alırız sıcak ve projektiftir. Konsantrasyon sağlar, güçlü olmamızı, zihin açıklığı ve zihni canlandırır. Dinçlik verir.

Sağ burundan sıkça nefes alan kişiler kolay üşümezler. Sol burun deliği kapatılarak sağ burun deliğinden kendi ritmi ile nefes alınır verilir.

Sağ burun deliğinden alınan ve verilen nefes aynı zamanda beynin sol tarafını koordine eder ve parasempatik sinir sistemini düzenler.

Sol burun deliğinden alınan ve verilen nefes: İDA-Kundalini enerji kanalı omuriliğin solunda bulunur ve sol burun deliğinde biter. Apana, toksin, dışkı, nefes yolu ile attığımız enerjidir. Ay enerjisini içerir, serinlik verir. Alma, açık olma, kabul etme, dinginlik, hassasiyet, empati ve sentez duygularını geliştirir. Sağ burun deliği kapatılarak sol burun deliğinden kendi ritmi le nefes alınır verilir.

Sol burun deliğinden alınan ve verilen nefes aynı zamanda beynin sağ tarafını koordine eder ve sempatik sinir sistemini düzenler.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın