ASLA Göz ardı Etmemeniz Gereken 7 Yaygın Rüya Anlamı!

İlk bakışta rüyalarımızın, uyurken zihnimizin oluşturduğu kurgusal senaryolardan ibaret olduğunu düşünebiliriz. Ancak rüyalar bu kurgusal senaryolardan veya rastgelelikten çok daha fazlasıdır.

Peki ya başkalarına anlattığımız rüyalarımızın ya da hakkında yazdığımız hikayeler düşünülenden çok daha fazla anlama ve algılamaya durumlarına sahipse; Rüyaların özel bir anlam taşıdığını kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt olmasa dahi, kişisel farkındalığı geliştirmek ve günlük yaşamlarımızda aslında farkında olarak veya olmayarak bizi neyin rahatsız ettiğini anlamamızda rüyalar etkin roller oynar. Rüyaların bu özelliği sayesinde rüyalar üzerinde uzun yıllardır çalışmalar yapılmaktadır.  

Sosyal hizmetler uzmanı ve rüya uzmanı olarak tanınan Suzanne Bergman’ a göre; Rüyalar evrensel bir dildir ve genellikle duygusal kavramlardan ayrıntılı görüntüler yaratır.” demiştir. Yani rüyalar aslında duygularımızın görüntülere aktarılması durumudur. Dolayısıyla rüyalarımızdaki görüntüleri anlayarak gündelik yaşamımızda etkisinde olduğumuz duyguları da rahatlıkla anlayabiliriz. Böylece kendimizi daha iyi anlayabilir, tanıyabilir ve kişisel farkındalık gücümüzü artırabiliriz. Belki hayatımızda acil olarak çözülmesi gereken sorunların ne olduğunu anlamamız için en büyük destekçimiz olur. Rüyalarımızı anlayıp yaşamı kolaylaştırabiliriz.

İşte sık sık görülen 7 rüya temasını sizlere burada açıklayacağım. 7 yaygın rüyanın anlamı;

  1. Kaybolmak veya Tuzağa Düşmek

Birçok insan rüyasında kaybolduğunu veya tuzağa düştüğünü görür. Kaybolmak veya tuzağa düşmek genel olarak gerçek hayatta belirli bir durumdan sonra hangi adımı atmanız gerektiğinden emin olmadığınız anlamına gelir.

Rüyada ormanda, büyük bir binada veya labirent benzeri herhangi bir yapıda kaybolmayı gören kişiler genellikle duygusal olarak bunalmış hissederler ve bir çıkış yolu bulamazlar. Bu rüya ise gerçekte hayatta yaşadıkları zihinsel, fiziksel, finansal veya duygusal yükleri yansıtmaktadır. Yüklerinizi hafifleterek veya çevrenizdeki diğer insanlarla paylaşarak bu rüyalardan kurtulabilirsiniz.

  1. Kaçırılan Fırsatlar

Rüyanızdan otobüs, tren, uçak veya taksi gibi toplu taşıma araçlarını kaçırdığınızı gördünüz mü?

Çoğu zaman, bu tür kurguları rüyasında gören kişiler bu araçları yalnızca saniyenin çok büyük bir kısmıyla kıl payı kaçırdıklarını görürler.

Bu durum genel olarak bir iş görüşmesine, performansa veya özel bir etkinliğe geç kalmaktan korktuğunuz duygu durumlarını hayal ettiğiniz senaryolarla ilgili olmaktadır.

Mesela; En sevdiğiniz bir arkadaşınızın doğum gününü, başlangıç gününü, evlilik gününü, özel veya anlamlı günlerini kutlamayı kaçırmak veya hayalinizdeki işe zamanında başvuramayıp o işi kaçırma korkusunun görünümü olarakta karşımıza çıkar.

  1. Araba Sorunları

Rüyasında arabayla ilgili sorunları gören kişisel genel olarak kendilerini arabanın içinde veya yakınında görürler.

Bu rüyayı görürken genel olarak; araba da bir fren arızası, lastiğin patlaması, arabanın çalışmaması veya başka bir arabanın çarpması gibi durumlarda sürücü veya yolcu olduğu görülebilir. 

Bu rüyalar genel olarak belirli bir durum üzerinden kontrol sahibi olmadığınızı veya gelecekte başınızın belaya girebileceğinizi hissettiğiniz endişe durumlarının etkisinde kaldığınız anlamına gelir. Bunun için yaşamınıza bakıp nelerden endişe duyduğunuzu ortaya çıkarıp nelerin üzerinde kontrol sahibi olamadığınızı veya kontrol etmekte zorlandığınız şeyleri düşünebilirsiniz.

  1. Testte Başarısız Olmak

Bu maddeyi duyduğunuzda ben okulda mıyım ki sınavlardan veya testlerden başarısız olduğumu göreyim diye bir soru akla gelebilir. Ancak bu tip rüyayı gören kişiler sanılanın aksine genellikle artık okulda olmayan insanlardır.

Bu rüyada yaygın olarak görülen şey sınavın yapılacağı yeri bulamamak veya bulmakta zorluk çekmek gibi görsellerden meydana gelir.

Bu rüyanın anlamı, gerçek hayatta çalışma eksikliğinden dolayı hazırlık olarak yakalanmak veya sınavı tamamlamak için gerekli ekipmanın eksik olması olmasından kaynaklanan kayı durumu olarak düşünebilir.

Yani bu tip rüyalar gerçek hayatta sınandığınızı gösterir. Bu durumda sizi geleceğiniz konusunda nelerin getireceğini bilmemenizden kaynaklı konular hakkında endişelerinizden kaynaklanır.

  1. Kovalanmak

Bu rüya teması genel olarak insanların yaygın olarak gördüğü bir ortak rüyadır. Rüyada genel olarak bir hayvan, kişi veya kolayca tanımlanamayan bir şey etrafında kovalandıklarını görürler.

Buradaki önemli şey ise tanınmayacak durumda veya net olmayan bir şeyden kaçtığı hissini hatırlayıp ancak kovalayan hakkında bir görüntünüzün olmamasıdır.

Bu rüya, gerçek hayatta belirli bir durumdan kaçmaya çalıştıkları anlamını veya keder, ayrılık, henüz yüzleşmeye hazır olmadığınız duyguların karşınıza çıkmasının yansımasıdır. Yakın zamanda sevgilinizden, eşinizden, işinizden veya sevdiğiniz bir arkadaşınızdan mı ayrıldınız ya da bunların olmasından mı korkuyorsunuz?

  1. Diş Çürüğü

Rüyanızda dişlerinizin düştüğünü ya da ağzınızda bir boşluğun olduğunu, dişlerinizin eksik olduğunu hissettiğiniz bir rüyanız oldu mu?

Bu durum ister gündelik yaşamınızda ister iş hayatınızda isterse romantizm ile ilgili olsun. Gerçek hayatta kendinizi güvensiz, itici veya yeterince iyi hissetmediğinizi göstermektedir. Bununla birlikte başkaları tarafından utanma veya yargılanma korkunuzun da yansıması olabilir.

Bu nedenle kendinize değer vermeyi ve kendinizin kendinize güvenmesini sağlamanız önemli olacaktır.

     7. Düşmek veya Batmak

Bu senaryoyu rüyasında gören kişiler genellikle kendilerini yüksek bir binadan, sonsuz bir boşluktan aşağı doğru düşerken veya okyanusa, denize, göle, bir bataklığa batarken görebilirler. Genellikle rüya içerisinde çaresiz ve bunalmış hissedilir.

Bu rüyaları görmenin kendi ölümüzün habercisi olduğuna inanmak yaygın davranışlardan biri olduğunu düşünülse de bu durum doğru değildir.

Çünkü bu rüyalar gerçek yaşamda düşme korkunuzu veya hayatta bulunduğunuz yerden memnun olmadığınızı gösterir. Dolayısıyla yeniden yaşamınızı anlamlandırmak için size yardımcı olacak yeni bir yol çizmeniz veya yeni seçimler yapmanız gerekebilir.

Genel olarak yaygın olan rüyaların temaları bu şekilde idi ve daha fazla rüya incelemesi istiyorsanız temanızı veya rüyanızı yorumlarda yazarak yeni bir videonun oluşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Umarım videoyu beğenmiş ve yararlı bulmuşsunuzdur. Videonun daha çok insana ulaşması ve benzer yeni videonun gelmesine katkı sağlamak için sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki videomuzda görüşmek üzere sağlıkla, mutlulukla ve güzellikle kalın…

Bilalhan Çağatay

Kitaplarıma Ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın