Bilal Han Çağatay

Bilal Han Çağatay

Hatay/ Reyhanlı ilçesinde dünya’ ya geldi. Doğduğu yer olan Reyhanlı ilçesine bağlı Terzihöyük Köyünde ilkokulunu tamamladı. Ardından önce Reyhanlı Yatılı İlköğretim okulunda okumaya başladıysa da / Tayfur sökmen ilköğretim okulunda ilköğrenimi tamamladı. Yazları pamuk tarlalarında çalışıp kışları okuluna devam ediyordu. Lise yıllarında ise zamanında Türkiye’ nin en iyi 24. okulu arasında gösterilen Antakya Lisesinde öğrenimine devam etti. Lise yıllarının hemen ardından ailesi ile birlikte Mersin’ e taşındı ve orada Üniversite sınavları için hazırlanmaya başladı. Bu esnada seracılık, hamallık gibi işlerde de çalıştı. Üniversite sınavlarının ardından Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Fakültesi / Sosyal Bilgileri Öğretmenliği Bölümünü kazanarak öğretmenliğe adım atmıştır.

Kastamonu da okuduğu yıllarda spor hayatına başlamış ve aynı zamanda çeşitli girişimlerde bulunmuştur. Spor yaşamında önce Polis Gücü takımında yer alırken hemen ardından Türk Telekom Sponsorluğunda sporculuk yapmış ve Tekvando da ilk olarak Batı Karadeniz şampiyonluğu elde etmiştir. Daha sonra birçok başarı ve birincilik ile sporculuk kariyerinde ilerlerken geçirdiği sakatlık sonucu sporu bırakmak zorunda kaldı ve ardından çeşitli ameliyatlar geçirdi.

Durmanın kendisine uygun olmadığını bildiğinden üniversite yıllarında iken bilgisayar kullanmayı yeni öğrenmeye başlamış ve kısa sürede de basit siteler yapmaya başlamıştı. Bu yıllarda bilgisayar kullanımı pek yaygınlaşmamıştı. Bu zaman diliminde de tarih arşiv sitesi olan asilkan sitesini, ardından sosyal sorumluluk projesi olarak kastamonukisturizmi sitesini, televizyonu olmayan öğrencilere internet tabanlı televizyon servisi sunmak için webtv’ yi kurmuştur. Bir süre sonra birçok öğrenci web tabanlı televizyon izlemeye başlamış ve bu siteyi zaman içerisinde gelişmiştir. Ardından bilgisayar oyunlarına merak salmış ve bilgisayar oyunları tasarlamıştır. Ancak yeterli desteği göremediği için ve aynı zamanda bu girişimlerinde birlikte çalışacak ekip bulamadığından projelerin birçoğunu satmak veya sonlandırmak zorunda kalmıştır.

Üniversite yılları bittikten sonra önce ailesinin ikamet ettiği Mersin iline gitmiş ardından, doğup büyüdüğü ve ilkokulunu okuduğu Reyhanlı ilçesine bağlı Terzihöyük İlköğretim okulunda / Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Öğretmenliği esnasında lise sınavına hazırlanan öğrencilere gönüllü olarak haftasonu da dersler vermeye başlamıştır. Aynı yıl sonunda öğrenciler sınava girdiğinde Türkçe dersinin bir önceki yıl okul başarısı %4, Sosyal bilgiler ise %6 civarında iken Bilal Han’ nın öğretmenliği zamanında bu sayı sadece bir yılda Türkçe’ de %79’ e, Sosyal Bilgilerde %84’ e çıkmıştır.  Ancak bu başarıların ardından yepyeni kariyer planları oluşturdu ve Antakya’ da kendi Öğrenci Koçluğu merkezini açtı. Hatay / Antakya’ da başlayan öğrenci koçluğu merkezi kısa sürede büyük başarılara imza atarak Antalya, Gaziantep, Adana, İstanbul, Eskişehir gibi illerde çözüm merkezleri gelişim göstererek yayılmaya başladı. Kısa sürede gelen bu başarının ardından önce Gelişim Çağı Yaşam Akademisini ardından Coach Club kuruluşlarını kurdu. Gelişim Çağı Yaşam Akademisi öğrencilerin geliştirilmesini kapsayan Öğrenci Gelişim Sistemini ilk defa Türkiye’ de uygulayan kuruluş oldu. Bu akademide öğrencilere çeşitli kurslar, eğitimler ve etkinlikler yapıldı. Hemen ardından il dışından dahi birçok öğrenci bu akademiye gelerek gelişim fırsatlarından yararlandı.

Tüm bu girişimlerin ardından vatani görevi için Askere gitti. Bu süre zarfında da kurmuş olduğu bu kurumların kapanmaması adına ortaklık kurmuş ancak askerlik süresince ortaklık kurulan kişilerce iyi yönetilmemesi yüzünden bazı projeler sekteğe uğramıştır. Askerliğin bitmesinin hemen ardından Antakya’ ya kendi kuruluşuna giden Bilal Han Çağatay, kurumunun peki iyi durumda olmadığını ve birçok borcu olduğunu gördü. Ancak pes etmeyip kurumu tekrar düzene soktu ve ardından kurum ismini değiştirerek Lidekom adıyla faaliyetlerini sürdürdü. Kısa sürede kendisini toparlayan bu kurum, Mustafa Kemal Üniversitesi akademisini kurmak için çalışmalar başlattı. Protokollerin imzalanacağı zamanda anlaşmazlıklar baş gösterdi. Bunun üzerin Bilal Han Lidekom merkezini Öğrencilerine ve Ortaklarına devrederek Ankara’ ya yerleşti.

Ankara’ ya yerleştiği yıllarda ilk olarak Uluslararası Meslek Enstitüsünde yöneticilik yapmaya başladı. Bu yılarda da kendi akademik gücünü artırabilmek için Sosyal Hizmetler / Sosyoloji gibi alanlarda da gelişimine devam etti. Kısa bir süre sonra Uluslararası Meslek Enstitüsünden ayrılarak Ankara’ da kendi merkezini kurdu. Bu merkez Network firmalarına eğitim, kurs vermek üzerine çalışmalar yürüttü. Takım koçluğu, takım yönetimi, satış ve pazarlama, etkili sunum teknikleri, liderlik gibi konularda gelişim gösteren bu merkez HBC Akademi olarak faaliyetlerine devam etti.

Bu girişimlerin ardından Bilal Han için öğrenciler büyük bir öneme sahip olduğundan öğrenciler ile ilgili faaliyetlerini devam ettirebilmek için öğrencidoktoru çalışmasını başlattı. Bu çalışma bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata başladı ve kısa sürede birçok yerde etkili sonuçlar doğurdu. Köy okullarına, ilçelere giderek öğrencilerin gelişimleri için çalışmalar başlatıldı. Öğrenci Doktorunun göstermiş olduğu bu başarı sayesinde önce dijital platform olarak hizmet alanını genişletti daha sonra birçok kolej, dershane, etüt merkezi gibi merkezlerin öğretmenlerine gelişim kursları düzenledi. Öğrencidoktoru bu şekilde devam ederken online kurs ile ilgili bir girişimde bulunmak istiyordu. Bunun içinde e-egitimsalonu.com sitesini kurdu. Ancak bu site çeşitli saldırılar sonucu kapandı. Tüm bu girişimler devam ederken Bilal Han ilk kitabı olan Çatlak Öğrenci Patlak Başarı kitabını yayınladı. O zamanlar eski Nüfus dairesindeki karışık soyadı yüzünden bu ilk kitap Bilal Çığtay ismiyle basıldı.

Yapmış olduğu birçok çalışma başka kişilerce çalındı ve kendilerininmiş gibi baskıya verildi. Bu esnada kendi blog sayfasını oluşturmuş ve blog sayfasında düzenli olarak yazılar paylaşıyordu. Bu blogtaki yazılar birçok kişi tarafından kaynak gösterilmeden basılması ve aynı zamanda bugün dahi faaliyet gösteren gazetelerde baka isimlerle köşe yazısı olarak yayınlanması bardağı taşıran son damla olmuştu. Bilal Han bu zamandan sonra blog sitesine yazmayı bıraktı ve çeşitli dergilerde, televizyon kanallarında, kitaplarında yazmayı sürdürdü. Ancak tüm bunlara rağmen pes etmeyip yeni girişimleri ile çalışma hayatını sürdürdü. Tüm bu girişimlerini tek bir yerde toplamak adına 2019 yılında da Uzemku Bilgi Teknoloji Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ şirketini kurarak uzemku.com sitesini hayata geçirdi. Böylece bütün çalışmalarını tek bir yerde toparlamayı başarmıştı. Bu toparlamanın ardından büyük başarı gösteren sosyal sorumluluk projesi öğrencidoktoru’ nu genişleterek yeni sosyal sorumluluk projeleri başlattı.

Bu projeler arasında ilk olarak bir kurs bir fidan daha sonrada ücretsizegitimal projeleri oldu. Yakın zamanda da Uzemku olarak İngiltere, Almanya ve ABD gibi ülkelere yasal temsilcilikler açarak bu ülkelerde de faaliyetlerini genişletmek için çeşitli çalışmalara başlamıştır.

Yayınları: İlişkilerde 5 S Kuralı (Bunun üzerine ilk çalışma yapıp yayınlayan kişidir.) Çatlak Öğrenci Patlak Başarı, Beden Diliyle Alfa Sen Ol, Acuner, Öğrenci Koçluğu Rehberi

Kurduğu Faaliyetler: Öğrenci Koçluğu Merkezi, Gelişim Çağı Yaşam Akademisi, Coach Club, Lidekom, Uzemku Bilgi Teknolojileri Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ., enekonomikmarket, Market Extra

Yaptığı Sosyal Faaliyetler: Kastamonu Kış Turizmi Geliştirme Çalışmaları, Otizmli Çocuklar Okulunda Çalışmalar, Erzin Kadınlar Derneği (Uyuşturucu ile mücadele), SODES Projeleri, Bir Kurs Bir Fidan, Öğrenci Doktoru, Ücretsizeğitimal

Misyon: Çağın gerekliliğine uygun girişimlerde bulunarak olası gelecek ile önce Türkiye daha sonra Dünya insanlığının gelişimini sağlayacak insanın kendi farkındalığını artırmak

 

Vizyon: Bilgi ve donanımın gücü ile çağın ötesinde düşünerek zaman, yer ve mekân kavramlarımdan bağımsız daha hızlı bir teknoloji sistemi