Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Temel Mizaç İlmi Eğitimi

Temmuz 3 @ 21:00 - Temmuz 4 @ 23:00 UTC+3

“Biz herşeyi bir ölçüye göre yarattık.” (Kamer 4)

Irklarda, mevsimlere, iklimlerde heryerde mizaç ilmini görmek mümkün.

İbn-i Sina‘nın El-Kanun Fit-Tıb isimli eseri, Arapça’dan diğer dillere çevrilerek, yüzyıllarca batıdaki tıp fakültelerinde kaynak eser olarak okutulmuştur. İbn-i Sina bu eserinde kendi tedavi usullerini özellikle de Mizacı anlatıyor. İbn-i Sina, Galen, Hipokrat ve pek çok kadim tıp hekimleri hastalarını Mizaç ilmiyle tedavi etmiştir. Bu ilme göre canlı, cansız her şey 4 ana unsurdan oluşur. Bunlar hava, su, ateş, toprak’tır. Bu dört unsur canlı, cansız varlıkların mizacını belirler. Bu dört unsurun insan vücudundaki sıvılarda karşılığı ise hılt olarak isimlendirilir. Hava unsurunun karşılığı kan, su unsurunun karşılığı balgam, toprak unsurunun karşılığı sovda, ateş unsurunun karşılığı ise safradır. Buna göre demevi, balgami, sovdavi ve safravi olmak üzere 4 mizaç vardır. Mizaç ilmi sadece hekimler için değil her meslek erbabının etrafındaki insanları daha iyi tanıması ve nasıl davranacağını bilmesi bakımından çok önemlidir.

Temel Mizaç İlmi

– Temel 4 elementin tanımı ve incelenmesi

– Mizaç tanımlanması

– Mizaçların ağırlıkları ve dereceleri

– Mizaç oluşumu ve önemi

– 4 Elementin İnsandaki hali

– 4 Mizacın fiziksel, ruhsal ve fikirsel özellikleri,

– Dişil ve eril mizaç,

– Organların mizacı

– Mizaca göre beslenme

Kan içinde “kanın beyne sıçraması” tabiri tam da demevileri anlatır. Kanın aşırı artıp vücuda verdiği rahatsızlıklar demevilerde sıkça görülür. Hipertansiyon, hipervolemi (kan sıvısının aşırı artması) gibi sebeplerle kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve siroz bu mizaçta görülebilir. Hava sürekli hareket eder: Demevi mizaçtaki kimse de buna bağlı olarak sürekli telaşlıdır. Stresli, aceleci, tez canlı, sinirlidir kan mizaçlılar. Vücuttaki kan da sürekli hareket halindedir ve vücudu ısıtır.

Hava taşıyıcıdır: Güzel kokulu yerden gelen rüzgâr güzel kokular getirir. Bu bağlamda demeviler de ruh halini dışa yansıtır. Vücuttaki kan hıltı da vücuda gereken hammaddeyi taşır. Organlar arasındaki haberleşmeyi sağlar.

Kan hayat sıvısıdır. Demevi mizaçta etrafındaki kimseleri besler, onları eğitir. Bir insanın cildine bakarak kanının kirli ya da temiz olduğu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ciltteki sivilceler kan hıltının galebe çaldığını gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğitmen: Aybilge Melek Öztürk

Tarih: 03 – 04 Haziran 2021 

Saat: 21.00

Video Ders Tekrar Sınırsız Erişim Hakkınız Bulunmaktadır.

Kurs sonunda alacağınız sertifika CARDCERT INTERNATIONAL ACCREDITATION SERVICE ve EUROPASSCARD tarafından onaylı olarak verilmektedir. Aynı akreditasyonu birçok üniversite, kurum ve kuruluş kullanmaktadır. Bu sayede sertifikanız ULUSLARARASI AKREDİTASYONLU olarak verilmektedir. 

Detaylar

Başlangıç:
Temmuz 3 @ 21:00 UTC+3
Bitiş:
Temmuz 4 @ 23:00 UTC+3

Mekan

Zoom
View Mekan Website

Organizatör

Ücretsiz eğitim al
Telefon:
05525285027
E-posta:
destek@uzemku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir