Kadınları Anlamak

Sosyal medyada paylaş

Kadınları Anlamak

Kadınları anlamak gerçekten çok zor. Zaman zaman anlaşılmaz oluyorlar ve hatta hiç anlamıyorum. Ne istediğini anlamak için çaba sarf ediliyor ama elde koca bir sıfır. Kadınlar anlaşılmak için değil. Sanki anlaşılmamak için çalışıyorlar.

Bu sözler yabancı gelmedi değil mi? Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’ de de erkekler genel olarak bu durumdan yakınır.

Online Kurs Kadınları Anlamak

Bir ara kadınları anlamak üzerine online kurs yaptım. Aslında bu kursu yaparken tamamen ilişki koçluğu eğitimine katılanların ihtiyaçları doğrultusunda yapmıştım. Daha sonra bu kursu birçok platformumuzda Kadınları Anlamak şeklinde ayrı bir kurs olarak yayınladım. Sonuçlar beklentimin ötesindeydi; çünkü 48 saat içerisinde 100 katılımcısı olmuştu. Bu kadar çok ihtiyaç olduğunu fark etmemiştim.

Tabi bunun akabinde Erkekleri Anlamak diye bir kurs çıkardım. Aradan 3 ay geçti başvuru yapan kişi sayısı sadece 10 kişiydi. Aradaki fark korkunç ve 10/1’ i kadardı.

Kadınları Anlamanın Formülü

Kadınları anlamak için gösterilen çaba son derece yersiz. Şöyle düşünün kaçımız oturup şu erkekleri bir anlayayım diye düşündü. Muhtemelen hiç veya çok az. Bazen insanlar öğrenilmiş çaresizliği deneyimleyerek değil, kulaktan bilgilerle öğrenir.

Kadınla yapılan en ufak bir tartışma kadınları anlamıyorum olayına dönerken, erkeklerle yapılan tartışma şiddete veya boşvermişliğe dönüşüyor. Ancak erkekleri anlamak zor diye söylenmiyor?

Kadınlar kitap mı ki Anlamak İçin Uğraşalım

Kadınlar çözümlenmesi zor bir varlık değil. Aslında çözümlenme yapılmak istendiği için zor bir varlık olarak görülüyor. Varlık diyorum; Kadınları anlamayanların dillerinden konuşuyorum.

Oysaki Kadın’ ı anlamak zaten başlı başına bir sorundur! Hadi gelin bir deney yapalım. Şimdi elinize herhangi bir kitap alın. Kendinize sürekli olarak bu kitabı anlamak zorundayım anlamak zorundayım anlamak zorundayım diye tekrar ede ede o kitabı okuyun.

Daha sonra bakalım o kitabı ne kadar anladınız? Muhtemelen “aklınızda sürekli olarak bu kitabı anlamalıyım” demek olduğu için hiçbir şey anlamayacaksındır.

İşte kadınları anlamakta buna benzerdir. Her zaman söylediğim bir söz vardır; KADINLAR, KİTAP MI Kİ ANLAYASIN…

Kadınlar Ne İster?

Kadınlar çok şey ister, say say bitmez! Aslında gerçek öyle değildir. Bu durumu yapısal ve görünen istekleri bir kenara koyarak gerçekliğe indirgersek; Kadınlar aslında sadece iki şey ister,

  • Sev
  • Hissettir

İşte bu kadar.

Aslında erkekler bu iki durumu kavrayıp, yapamadığı için kadınlar onlara anlaşılmaz gelir.

Kadın biranda sinirlenmiştir, konuşmaz bir şey sorarsın cevap vermez. Öyle durursun ne oldu diye düşünürsün. Çıkaramazsın sormakta aklına gelmez ve belki gelse de ne oldu yine bu haller ne diye eleştirerek saçmalama, gibi ifadelerle sorar.

Bu seferde kadın; kendinden şüphe duyar. Neden aramaya başlar aklından, geçmiş defterleri, çağları ve olayları açayım derken konu farklı yerlere gider ve işin içinden çıkmak dahada zorlaşır.

Oysa kadın diyemez ki; “Yahu beni sev ve hissettir.” Diye. Söylemediği içinde durup dururken geçmiş yüzyılların olaylarını karşında bulursun.

Aslında olay basit. Kadınlar yapısı gereği duyguyu erkeklerden daha çok hisseder. Bu durum aslında yaradılışın bir cilvesidir. Erkek, Kadınları anlama diye olaya bakarsa anlam içerisinde kaybolur. Oysa kadını sevip hissetmek olarak olaya bakarsa daha basit düzeyde her sorun çözülebilir.

Her zaman derim

Hayatı zorlaştıranda biziz kolaylaştıranda…

Hadi şimdi Çay’ ı şekersiz iç; Çünkü Şekerin yanında ona bakmak dahi Çaydaki şekerin eksikliğini giderir. Bunu da ona hissettirdin mi? İşte anlam içinde kaybolup ne diye zorlaştırıyorsun?

Zorlaştırma Kolaylaştır…

Kişisel Gelişim ve Farkındalık 

Bilalhan Çağatay

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: