QİGONG’UN 3 ANAHTARI

QİGONG’UN 3 ANAHTARI

Şimdi gelelim Qigong 3 anahtarına. Üç anahtar dediğimiz şey üç doğru aslında.
Üç şeyi doğru yapmak. Bu da ne demek demiştik. Az önce bahsettiğimiz gibi bu üç şeyle ilgili kalıcı kazanımlar edinmek, aynı zamanda bu üç şeyin gündelik davranışlarımızı bir alışkanlığa dönüşmesini sağlamak. Qigongdan elde etmek istediğimiz şey bu. Qigong’dan kazanmak istediğimiz şey bu. 

Bu yüzden bu üç şey çigong’un çigong olmasını sağlayan şeydir. Qigong’dan verim almamızı sağlayan şeydir. Bu üç şey varsa yaptığımız her şey çigongdur. Yürüyüş yaparken bu üç şeyi gerçekleştiriyorsunuz çigong yapıyorsunuz, yemek yaparken bu üç şeyi gerçekleştiriyorsunuz çigong yapıyorsunuzdur. Çocuğunuzla oyun oynarken bu üç şey gerçekleştiri çigong yapıyorsunuzdur.

Ama bu üç şey yoksa en güzel baduanjin yapın ki en güzeli yapamazsınız zaten bu durumda ama diyelim ki çok harika dışarıdan bilmeyen birine estetik görünen bir çigong seti yaptınız hiçbir anlamı yok. En azından çigongda. Tabii ki egzersiz her halükarda faydalı tabii ki ama gerçek çigong bu üç doğru olmak zorunda.

3 DOĞRU

  • Doğru Postür
  • Doğru Nefes
  • Doğru Zihin

Bu üç doğru dediğimiz şey de kısaca doğru postür ya da doğru beden kullanımı deriz açtığımızda içini. Doğru nefes bunu da açtığımızda doğru dünya alışverişi deriz. Yani aslında dünyayla olan türlü alışverişlerimizde uyumdan bahsediyoruz. Bu veri giriş çıkışı bile olabilir, insanlarla ilişkilerimizde alma verme dengesi olabilir, birçok şey olabilir, ama çigong sırasında nefes tabi ki. Ve 3.doğru zihin;
Doğru zihinde ikiye ayrılabilir; bugün tek unsur olarak çalacağız ama zaman içerisinde dallanacak. Zihnin tutma ve bırakma becerilerini kasıtlı kullanabilmeyi öğrenmek İstiyoruz, yani kasıtlı bir şekilde tutabilmeyi kasıtlı bir şekilde bırakabilmeyi öğrenmek

İstiyoruz. Çünkü zihin bazen tutmalı, odaklanmalı yani mesela. Bazen bırakmalı yani gevşemeli, unutmalı olabilir bu ki unutmak İnsanın en büyük nimetlerinden biri derler ya gerçekten öyle tabii ki bunların hepsinin ölçüsü var, hepsi ölçüsünü yitirdiğinde sağlıksız hale geliyor. Tutamamak da kötü, bırakamamak da kötü ve şunu biliyoruz ki tutmak aslında zihnin daha öncü ve ilkel becerisi. 

Bırakmak sonradan gelişen bir becerisidir. Bunun sebebi de şudur; Sinir sisteminin işleyişiyle ilişkili olarak bunu bebeklerden şöyle örnek verirler. Mesela bir bebek doğduğu an tutmayı bilir, yapışır hayata tutunmaya ilgili güdümü çok güçlü olduğu için ama bırakmak bayağı bir ileride nörolojik gelişim belirli bir aşamaya geldikten sonra yapabildiği bir şey. Bir şeyi bırakma bir şeyi atma. Aynı bu şekilde zihnimizin de kademeli olarak önce tutma konusunda becerisini güçlendirmesi gerektiği, ne kadar kasıtlı tutabiliyorsa o kadar kaliteli ve kasılı bırakabilmeyi de öğrenebilmeyi de düşünülür. 

Bu yüzden kaslarda, beden gevşetme tekniklerinde şu çok önemlidir;

Bir kası ya da herhangi bir kası ve bütün bedeni, ne kadar kasıtlı ve ne kadar güçlü kasabiliyorsam aynı kasıtı gevşetmek için de kullanabilirim. Bu yüzden kasların germe gevşeme çalışmalarında kas ve beyin ilişkisini sağlayarak bu çalışmayı yapmak çok daha büyük fayda sağlar. Bu yüzden herhangi bir egzersizdense farkındalıklı egzersiz artık bunlar da çok şey ya çok ön plana çıkan ve çok önemsenen farkındalıklı.
Bir şeyin farkındalıklı yapılması. Fark ederek beslenmek, farkındalıklı egzersiz yapmak bunların hepsinin arkasında işte zihnimizin bu doğru hali sağlaması yatıyor.

Şimdi Qigong bu üçünü nasıl tarif ediyor ve nasıl yapacağız teorik olarak önce bakalım ondan sonra derslerimizin pratik kısmında bu üçlüyü yapmayı öğreneceğiz Qigong için en azından temel düzey. Tabii ki bu zamanla yerleşecek, olgunlaşacak bir şey. Ama temel olarak biz hangi çigong yaparsak yapalım, çünkü farklı çalışmalar yapacağız, farklı setler yapacağız, hangisini yaparsak yapalım, bu üçünü orada mevcut kılmak istiyoruz.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

 

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin