Refleksoloji Çalışmaları ve Kemi̇k-Si̇ni̇r Sistemleri

Refleksoloji Çalışmaları ve Kemi̇k-Si̇ni̇r Sistemleri

KEMİK-SİNİR VE KAS SİSTEMİ ÇALIŞMASI VE REFLEKS UYGULAMASI

Beyin ile başlayalım. Ayak başparmakları beynin çalışma alanıdır. Sağ ayağı sağ el ile başlayınız. Sol el ayası ile ayağı tutunuz. Başparmak için elin işaret parmağını kullanınız. Dıştan içe yuvarlayarak basınç uygulayınız. Önce sağ ayak ile başlayıp, sol ayak ile işlemi tamamlayınız.

Omurga üzerinde Refleksoloji çalışma;

Omurga refleks bölgeleri her iki ayağın iç kenarındadır. Sağ ayak omurganın sağ, sol ayak omurganın sol tarafı ile ilişkilidir. Omurgada hem yukarıdan aşağı hem aşağıdan yukarı çalışılır. Ayrıca çaprazlamada yaparız.

Refleksoloji ‘de Kuyruk sokumu kemiği çalışması;
Topuk bölgesinde bulunan bu alan zor işlenen bölgelerdendir. Yara, blokaj burada sorun yaratır. Omurganın bir ucunun diğer ucunu da etkilediğini unutmayınız. Topuk bölgesini işlediğiniz zaman sırttaki rahatsızlıklardan kaynaklanan başağrısını da geçirmiş olursunuz.

Refleksoloji uzmanı için omurga 1.plandır. Özellikle sırt kısmı, migren, kabızlık, prostat, kadın hastalıkları, baş ağrıları sırtta yerleşen stresten kaynaklanır. Kuyruk ve sağrı kemiği refleks bölgesi her ayakta topuğun dış kenarından topuk çizgisine kadar olan bölgedir. Bu refleks bölgesine çapraz çalışırız. Ayrıca başparmak yerine orta parmak kullanmak daha pratiktir. Bütün vücut buradaki sinirlerin işlenmesi ile etkilenir.

Kalça Omuru refleks bölgesi çalışması
Topuk çizgisini tespit ettiğimiz zaman 5 kalça omurunu da tespit etmiş oluruz. Burası sırt ağrısı için önemli bölgedir. Sırtın altındaki tüm rahatsızlıkların çoğunda 4 ve 5.kalça omuru rol oynar. Bu iki eklem diğerlerini de taşır. Buranın işlenmesi siyatiğe de iyi gelir.

4 v e 5.kalça omuru ve kuyruk sokumu kemiği vücuttaki en büyük sinirdir. Yukarı aşağı ve çapraz başparmak ile çalışılır.

Kalça, Diz ve Bacak Refleks Çalışması
5.orta ayak kemiğinden topuğa ayağın üst kısmına kadar uzanır. Bu bölgeyi çalışırken işaret ve orta parmağı birlikte kullanabilirsiniz. Yukarı aşağı ve çaprazlama çalışılır. Bu bölge hassas bölgedir. Bu yüzden kişilerde hassastır.

Göğüs omurlarında Refleksoloji çalışma bölgesi;
Bel çizgisinden ayak parmaklarının başladığı bölgeye kadar olan yerdir.  12 omurdan oluşur.
Ruhsal gerginlikler ve duruş bozuklukları burada soruna neden olur. Bu bölgede akciğerler, kalp, dalak karaciğer ve böbrekler bulunur. Omurganın bu kısmından gelen birçok sinirle kalp beslenmektedir. Ne kadar önemli bir bölge olduğu anlaşılmalı. Aşağıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya çaprazlama çalışılır.

Boyun, omur, refleks çalışması;
7.boyun omuru ensenin altında kolayca bulunan büyük bir boğumdur. Bu bölge başparmağın, tırnağın başladığı bölgeye kadar olan alandır. 7 boyun omuru vardır. 1.boyun omuru kafatasını destekler. 2.boyun omuruna 4.denir. Tüm beyin sinirleri buradan çıkar. Göz siniri, koku alma siniri ve yüz siniri gibi. En alttaki omur 7.cidir. Epilepsi, göz, kulak, yüz, burun hastalıklarında bu omur üzerinde çalışılır. Kol, ense, fıtık, omuz ve kas yırtılmalarında 6.ve 7.omurları işlemek önemlidir.
Tırnağa kadar aşağı ve yukarı çalışıyoruz.

Omuz Refleks çalışması
Çoğu kez omuz ve boyun rahatsızlıkları birbirlerini etkiler. Sol omuz üzerinde çalışırken sol el başparmağı ile ayak küçük parmağındaki eklemi işliyoruz. Ayağı biraz geri ve dışa doğru bastırıyoruz. Çalıştığımız el, başparmağımız ile diyafram çizgisinden itibaren küçük ayak parmakları boyunca diyafram çizgisinden, ayak başparmaklarının alt tarafına doğru yürüyoruz. Omuz refleks bölgesi kalça içinde alternatif bir bölgedir.

Kırıklar ’da Refleksoloji

Kol, bacak için bacakta kol için alternatiftir. Kırık ayakta yaralı bölgeyi doğrudan işlemememiz gerekir. Kırık bir el için ayağın buna denk gelen bölgesini işleyiniz. Ancak kolda çalışmak daha zordur. Eklem incinmesi durumunda iyi bir refleks uzmanı iltihap ve şişmeyi müdahale edebilmek için hemen alternatif bölge üzerinde çalışacaktır.

Kan damarları sistemi üzerinde çalışma

En hassas bölge ayak başparmağı ile 2.parmak arasındadır. Bütün parmak aralarını refleks bölgesini ayağın alt ve üstünden işleyiniz. Kalp rahatsızlıkları söz konusu iken sol omuz refleks bölgesinde çalışınız. Kalp rahatsızlıkları için böbreküstü bezleri bölgesi iyi bir çalışma alanıdır.

Hipertansiyon durumunda her zaman diyafram bölgesini çalışınız.

Refleksoloji ’de Felç çalışması;

Kan damarlarının çatlamasından ya da kanın beyinde pıhtılaşmasından meydana geldiğini biliyoruz. Sağ taraftaki bir felcin beynin sol yarısına hasar verdiğini unutmamalıyız.

Bu nedenle beyin refleks bölgesini sol ayakta işliyoruz. Tek taraflı felçte her zaman ayak üzerindeki ters yönde bulunan beynin yarısını işliyoruz.

18-19-20-21 Aralık 2020’de yapılacak Online farkındalık kampında Zoom üzerinden yapılacak ve sınırsız erişim hakkı kazanabileceğiniz Temel Refleksoloji Eğitimini kendinize ve sevdiklerinize armağan etmek için büyük fırsat. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bağlantıya geçebilirsiniz.

Kurs Önizlemeleri

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin