Sosyal medyada paylaş

Jüpiter’in anatomide birincil organı karaciğer.
Karaciğer bedene giren her şeyi alıyor, organize ediyor, dağıtıyor. Bedene giren her şey karaciğerden geçer. Karaciğer aynı zamanda detoks organı. Metabolik atıkları detoks. Bedenin en meşgul organı.

İkicisi arterler. Yani atar damarlar Jüpiter özelliğinde. Arteryal dolaşım. Arterler Yay’ın organsal yapıları.

Dalak. Lenf sisteminin beyni bu arada.

Kalçalar, uyluklar. Yay’dan dolayı bu arada. Bir de bedendeki yağ tabakası. O da Yay’ın özelliği.

Balık ayaklardır, Koç baştır astrolojide.

Patolojisi

Jüpiter fazlaysa ya da aşırı olduğunda ne oluyor? Aşırı Jüpiter olduğunda damp stagnation doku durumu oluyor. Nemli durgun doku durumu.

Bir de wind tenson (hava gerilim) durumu. Jüpiter’in bir yandan da hava elementi olduğuna bakarsak; hava elementi ama soğuk nemli. Soğuk nemli olduğundan dolayı damp stagnation, hava elementi olduğundan da wind yani hava tenson gerilim.

Wind tenson nasıl oluyor? Sürekli düşünceler aleminde gezerse, düşünceleri genişlerse, yüksekse eğer o zaman bedende gerilim ya da sıkışmalar, kas gerilimleri, sinir sıkışmaları vs oluyor.

Aşırı yeme, obezite, aşırı Jüpiter konusudur. Kabızlık, gaz, şişkinlik Jüpiter hep. Genişlemeye çalışıyor yani aşırı Jüpiter. Bedende kiloyu artırmaya çalışıyor. Jüpiter ruhsal gezegenlerden biri ve genişlemeyi arzu ediyor. Aslında aşırı kiloyu insanlar çok güzel bir durum olarak görmüyorlar, estetik görmüyoruz aşırı kiloyu. Normalde Uzakdoğu’da öyle değil, Çin’in belirli bölgelerinde kilolu olmak güzel.

Eskiden belirli bir kilonun altında olduğunda size sıska diyorlardı. Sıska aslında bir yargı içerir. Şimdi insanlar onun estetik olduğunu düşünüyorlar da Kadim Uygarlıklarda özellikle Jüpiter’in genişlemesi olduğundan dolayı üstatlar ışığını yaymak istiyorlarsa bedenlerini genişletiyorlardı. Buda gibi. Bedeninizi genişlettiğiniz zaman ne yapıyorsunuz? Işığı daha fazla materyalize ediyorsunuz bedeninizde. Kilo aldığınızda bedeninizde ışığı materyal hale getiriyorsunuz. Bu bir yöntemdi; doğru yanlış.

Shiri Mataji son dönem üstatlarından biri, ışık olsun, kendisi geçiş yaptı. Hindistan’da önemli gurulardan biriydi. Işığı yüksek bir kadın. Bildiğiniz bayağı bir geniş bir bedeni vardı, gayet sağlıklıydı.

Jüpiter şunu da hatırlatıyor; kilolu olmanın da aslında ruhsal yolculukta bir yöntem olduğunu. Şimdi nedir, insanlar sağlıklı değil, odur budur diyorlar. Kilolu olmak ya da olmamak konusuna takılmayın. Çünkü kiloluysanız bedendeki Jüpiter fazlalığı belki de şunun için ışığını daha fazla yaymak için aynı zamanda bedeniniz materyalize etmek istiyor ışığı. Gerek var mı? Yok tabii ki. Şimdi gerek olmadığını biliyorsanız, o zaman kilolu olduğunuzda da kendinizi kötü hissetmezsiniz ruhsallık açısından. Kilonuzu verdiğinizde de şey yapmazsınız. Kilo bir ışığı yayma ve materyalize etme yöntemlerinden biri.

Jüpiter patolojisinde gaz var. Şişkinlik zaten Jüpiter özelliği, zaten gaz bir gezegen. Genişlemeye meyilli bir yapı. Bu söylediklerim daha çok damp stagnation nemli durgun ve gaz.

Karaciğer sorunları olabilir Jüpiter ile alakalı; Sarılık, hepatit.

Bağımlılıklar yine Jüpiter ile bağlantılı, aşırı Jüpiter. Balıklar bağımlılıklara çok meyilli olabiliyor Yaylar da öyle. Jüpiter fazlalığından dolayı bağımlılıklar. Tüm bağımlılıkların karaciğerle bağlantısı vardır mutlaka.

Kanser de bir Jüpiter patolojisi bu arada;
Jüpiter’in aşırılığından kaynaklanıyor. Neden? Kanser ne? Bir sivilceniz var, aslında kanser de yağ bezesinin çoğalması, bedene yayılıyor, genişliyor. Kanser bir virüstür bu arada. Kendisi çoğalan, kontrolsüz genişleyen bir virüs.
Kanser Jüpiter fazlalaığı.

Diabet Jüpiter ile ilgili. Neden? Diabet şekerle alakalı. Şeker ve solar pleksusla bağlantılı. Hayattan keyif almamak, Jüpiter azlığı.

Candida da bu arada Jüpiter patolojisi.

Jüpiter eksikse; az yeme, besin eksikliği, emilim sorunları. Mineralleri, vitaminleri emilim yapmama, yine yağları emilim yapmama.

Ruhsal Tarafta Jüpiter

Genişlemek için hayallere ihtiyaç var, vizyonlar. Jüpiter vizyonlardır. Hayaller, özlemler, arzular.

Pozitif tarafından bakarsak; Jüpiter büyük bir amaç taşır. Büyük vizyonları vardır.

Jüpiter’i güçlü olan insanlar büyük perspektiften bakarlar olaylara. Büyük resmi görebilirler yani. Doğanın, Dünya’nın bütünsellliğini görme yeteneklerine sahipler.

Olaylara başka bir perspektiften bakmayı gösteriyor aynı zamanda. Mesela iki kişi tartışıyor dar bir perspektiften. Oraya bir Yay ya da Balık gelip “Ya siz neden bu taraftan bakmıyorsunuz?” deyip “Birden biz bunu görememişiz” başka bir taraftan bakmak konusunda çok başarılı. Bu açıdan insanların görmediği ayrıntıları görürler. Yaylarda bu özelliği daha çok görüyoruz, farklı perspektiften bakmak.

Jüpiter aynı zamanda optimist, pozitif. Bu özellik bir şifacı için önemli bir özellik. Daima pozitif taraftan bakmak. Şifa yaparken daima iyileşme odaklanma, daima gerçekleşmiş olan haline odaklanma. Büyük resimde gerçekleşmiş halini izleme konusunda Jüpiter güç veriyor.

Çok coşkulu, neşeli, keyifli insanlar. Yaşamdan keyif almayı çok iyi biliyorlar.

Jüpiter aynı zamanda filozof, felsefe ile bağlantılı;
Her şey için soru soruyor Jüpiter. Soru sorarak bilgeliği çözmeye çalışıyor. Sürekli soruları vardır Jüpiter’in. Yaşamın daha derin hakikatini anlamaya çalışıyor. Yaşamdaki daha büyük modelleri görmeye çalışır. “Tamam bu böyle de bu nereden geliyor” a bakmaya çalışır. Bunun daha büyük görüntüsü ne? Onu görmeye hissetmeye çalışır.

Bir şeyi her yanından algılamak için çalışır. Neden sorusunu çok sorar o yüzden. Bir bilgi aldığında altındaki mantığı çözmeye çalışıyor sürekli. Balıklar da Yaylar da.

Bu “olumlu” tarafı. “Olumlu” olmayan daha az olumlu olan tarafı, Yaradan’dan uzaklaştığında bazen çok kibir olabiliyor. Aslında daha temel özellikleri realiteyi görmekten çok uzaklaşan. Çok büyük resimden görmeye çalışıp ayakları yere basmayan insanlar olabiliyor bazen.

Aşırı çaba içinde olabilirler. Bu arada Jüpiter insanları bir yandan da sürekli genişlemek için çaba, şunu da yapayım, bunu da yapayım, her şeyi yapayım gibi. Mesela gün içinde aynı anda 50 işi yapmayı düşünebilir. Sürekli genişlemek şeyinde. 50 işi gün içine sığdırıp kendilerini çok yoruyorlar. 3 iş yapayım ayaklarımı uzatayım gerisinde falan yok.

Böbürlenen kişiler olabilirler bazen realiteden uzak. Bir de inkar duygusu var. Böyle olduklarını inkar edebilirler.

Bu Jüpiter’in insandaki ruhsal tarafındaki görünüşü genellikle. Neşeli, keyifli insanlar. Bir yandan felsefe filozof tarafları var. Bir yandan genişlemeye çok meyilliler, vizyonları genişlemeye çok meyilli. Bir yandan da ayakları bazen yere basmayabiliyor.

Yaylar o yüzden çok seyahat etmek istiyorlar, genişleme arzusu. Aslında varlığını, bilgisini, bilincini genişletmek için seyahat ediyor. Balıkların rüya tarafında olmaları büyük resmi görmek için yapıyorlar bunu. Vizyon kurmak için yapıyor hayal kurmayı aynı zamanda.

Kurs Resmi

İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: