İç Kişisel Gezegenler ve Dış Cüce Gezegenler

Sosyal medyada paylaş

Gezegenlerin derinlikleri:

Gezegenlerin hız ve hareketlerinin astrolojik yorumlarla bağlantısını ve astrolojik yorumların zaman içerisinde ne kadar değiştiğini ya da değişmediğini göreceksiniz. Gezegenlerin astronomisi ve sinodal döngüler geri harekette olan gezegenler gezegenlerin kadim zamanlarda ve günümüzdeki anlamlarının karşılaştırmasını yapacağız.

  • İç kişisel gezegenler Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars
  • Dış cüce gezegenler Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün Plüton

Güneş sisteminin genel ölçü ve yapısını anlayıp göksel unsurların hareketlerini kavramak gezegenlerin ortalama günlük hareketlerini ve döngülerini sürelerini sabit yıldız hareketine karşı gezegensel hareketleri görmek iç ve dış gezegenler geri hareket sabitlenme düz hareket unutmayın çıplak gözle bakıldığında gezegenler ekliptik tutulma dairesine yakın görülür.

Astrologlar Güneş ve Ay’dan gezegen olarak söz etseler de öyle olmadığını biliyoruz. Kadim astroloji gelenekleri bu unsurlara gökyüzündeki en parlak objeler olduklarından ışık olarak atıfta bulunmuştur.

Helenistik dönem astrolojisinde Güneş ve Ay’ın emirlerine amade gezegenler olması tıpkı yeryüzündeki yöneticilerin olduğu gibi tebaa maiyetinin olması avantajlı bir durum olarak görülmüştür.

İki önemli gezegen sınıfı vardır;

Taşlı ve İç gezegenler;
Merkür, Venüs, Dünya ve Mars bunlar küçük ve kütlesi yoğun gezegenlerdir.
İç gezegenler Güneş’e yakın olan gezegenlerdir. Bunlara aynı zamanda dünyevi gezegenler de denir.
Dış Gezegenler;
Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün daha büyük ve yoğunluğu düşük gezegenlerdir. Bunlara aynı zamanda tanrısal gezegenler de denir. Tanrısal gezegenler yörüngelerini dünyevi gezegenlerden daha çabuk tamamlar. Manyetik alanları daha güçlüdür. Çok sayıda uyduları vardır. Bu gezegenlerin kütlesi daha büyüktür. Onları destekleyen yapılar vardır. Dünyevi gezegenler ise bu yapılardan yoksunlar.

Gezegenler Güneş’in etrafında saatin tersi yönünde dönerler. Dünyevi gezegenlerin yörüngeleri Güneş’e tanrısal gezegenlerinkinden daha yakındır.

Kişisel gezegenler gezegenlerin konumlarını kategorize etmek için kullanılan değişik terimleri içerir. Güneş’e en yakın olanlar için ikincil gezegenler.

Gezegen haritadaki hızıyla doğumdaki konumuna dönmesi Güneş’in etrafındaki yörüngesini tamamlama süresi.

Güneş 365 günde, Ay 28 ve 30 günde, Merkür 1 yılda, 88 günde, Venüs bir dereceyle bir yılda, Mars 1,5-2 yılda

Gezegenler Güneş ve Ay ile uyumlu olduklarında;

Şans, uyumsuz olduklarında şanssızlık getirir. Bu tamamen Güneş’e ve Ay’a nasıl saygı gösterdikleriyle alakalıdır. Batlamyus Güneş ve Ay’ı hayatın yazarları olarak görür. Bunu da Ay’ın büyüme ve hızlandırması ile ilişkili olmasına Güneş’in de farkındalık ile ilişkili olmasına dayandırmıştır. Aynı zamanda Jüpiter ve Venüs’ü şifacı ve hayırlı olarak görür. Çünkü belli bir uyum oranında Güneş ve Ay’la ve ahenk içerisindedirler.

Jüpiter en çok Güneş ile uyum içerisindedir. Bir nebze de olsa Ay’la Venüs içinse bunun tam tersi söz konusudur. Ancak Satürn ve Mars onların tam zıttı. Çünkü Güneş ve Ay ile uyum içinde değildirler. Satürn daha çok Güneş ile çelişirken Mars daha çok Ay’la çelişir. Jüpiter diğerlerine göre hayatı en çok destekleyen gezegendir. Nede olsa Güneş ve Ay’ı harmanladığı kattığı için her ikisinin de gücünü birleştirmektedir.

İkizler, boğa, koç, balık, kova, oğlak ayrıca gezegenlerin Güneş’in ya da Ay’ın yüzüne sanki onları selamlar gibi baktıklarında daha fazla güç kazandırdıkları göz ardı edilmemeli.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın