Ruhsal Tarafta Venüs

Venüs’ün Yönetici olduğu 2 burç: Boğa ve Terazi.

Venüs’ün yüceldiği yer Balık. Kendi özelliklerini en fazla gösterdiği yer Balık yani. Bu arada bu bazen yanlış anlaşılıyor.

Kendi özelliklerini en az gösterdiği, buna astrolojide “zararlı” deniyor ya da “iyi gelmeyen” Akrep. Venüs Akrepte iken iyi konum değil.

Bir de Venüs Koçta iken. Zaten Boğanın tersi Akrep. Terazinin tersi Koç. Yönetici olduğu şeyin tersine iyi gelmiyor. İyi bir konumda değil diyoruz.

Özelliklerini en düşük gösterdiği yer, düşüşü Başak.

Burada bazen karıştırılıyor. Siz Balık burcu iseniz Venüs’ü daha az gösteriyorsunuz anlamına gelmiyor. Venüs Balıkta ise onun yüceldiği anlamına geliyor. 

Venüs Akrepte ise onun için iyi değil. Venüs Koçtaysa, siz Koç burcuysanız değil; burada bazen yanlış anlaşılma oluyor. Siz Koç burcuysanız Venüs sizde çalışmıyor anlamına gelmiyor! Venüs’ünüzün bulunduğu konuma göre bakın. Venüs Koçta iken kendi özelliklerini çok güçlü göstermiyor. Akrepteyken tam gösteremiyor.

Venüs bir Başak için çok romantik. Başak daha çok ayrıntılarla ilgileniyor. Ayrıntılardaki düzeni kavramak, birleştirmek, farklı ayrıntılar… O yüzden bu kadar ayrıntı içindeyken; Başak ayırmayla ilgileniyor daha mantıksal olarak şeyleri bulmakla ilgileniyor. Venüs ona çok iyi gelmiyor. Çünkü ben ayrıntıları görmek istiyorum diyor. 

Birleştirmekten ziyade bütün resmin ayrıntılarına bakmak istiyor. O yüzden Başakta kendini en düşük seviyede göstermesi, bu açıdan. “Zararlı” dediğim “zararlı” değil, sadece Venüs’ün özelliklerini göremediğimiz yerler. Venüs Akrepte ve Koçta iken Venüs’ün özellikleri çok az açığa çıkar diyebiliriz Simya bilinci ile.

Venüs Balık Burcu

Haritada yorumlama yaparken önemli. Özellikle mesela Venüs Balıkta iken transitte iken çok güzel bir yerdedir. Venüs’ün çok yeşerdiği yerlerden biridir. Güçlü yaratıcılıklar açığa çıkar Venüs Balıkta iken.

Venüs’ün özellikleri sanatsal yaratıcılığı açığa çıkar Venüs Balıkta iken.

Bir daha söylüyorum “zararlı” kelimesini astrologlar kullandığı için burada geçiyorum. Yoksa Simyada “zararlı” kelimesini kullanmıyorum. Sadece özellikleri daha az gösteriyor diyebiliriz. Başak mesela ayırmak için gelmiştir. Ayrıntıları görmek için. Venüs’ün gözünden ayrıntıları göremezsiniz.

Venüs her şeyin bütününü görmeye çalışır. Ama ayrıntıyı görmek bu varoluşta ilerlememizi de sağlıyor. Bu iyi gelmiyor dediğimiz Başakta en düşük gösteriyor kendini.

Akrep derinleriyle ilgili zaten. Akrep derine inmek ve kendini küllerinden yeniden doğurmak için var. Akrepte hissetmekten ziyade duygularına daha fazla odaklanması gerekiyor hislerinden daha fazla. Derin duygularını çözümlemesi dönüştürmesi gerekiyor. O yüzden Venüs Akrepte iken buna odaklanamıyor, Venüs’ün güzelliklerine odaklanamıyor.

Ruhsal Tarafta Venüs

Dış Dünyada nasıl görünüyor Venüs?
Empatiyle çok bağlantılı. Başka insanlarla bağlantı kurma yeteneği veriyor. Venüs’ü güçlü olan insanlar çok iyi bağlantı kurabilir. Diğer insanları kalpten hissedebiliyorlar Venüs’ü güçlü olanlar.

Şefkatli, sevgi dolu bir yapıyı getiriyor Venüs. Diğerlerini kendinden ayırmayan bilinci getiriyor. Diğer insanların ihtiyaçlarını çok iyi algılamayı sağlıyor Venüs. Kendini sevme, kendinden memnun olma, bedenine bakmayı getiriyor. Kendini tam anlamıyla kabul etmeyi getiriyor yine Venüs. Venüs’ün “olumlu” özellikleri bunlar.

Olayların her yanını görmek. Bir paranın iki yüzünü görmeyle ilgileniyor. Venüsyenler yakınlığı seviyorlar. Yakınlık tarafında çok güçlü yapıya sahip.

“Olumsuz” tarafta olunca ne oluyor? İnsanlara bağımlı oluyor. Attachment yani. Dış dünyadaki insanlara bağlı, bağımlı insanlar. Muhtaçlık hissiyle yaşıyor. Dış dünyadaki insanları onlar farkına varmadan kendine bağlayıp muhtaçlık ilişkileri kuruyor. Kendi değerini algılamak için başkalarına ihtiyaç duyuyor. Başka birilerinin onu değerli hissettirmesine ihtiyaç duyuyor. Kendi değerimi dışardan doldurmaya çalışıyor. Başkalarından değer bekleme Venüs’ün olumsuz özelliklerinden.

Drama; çok dramaya kapılıyorlar Venüsler. Kendini ve başkalarını yargılamayı getirebiliyor Venüs olumsuz tarafa geçtiğinde. Kıskançlığı getiriyor. Çünkü ilişkilere çok fazla tutunduğu için. Her anlamda kıskançlık, sadece ilişki açısından değil.

Tembelliği getirebiliyor, üşengeçlik. Manipülasyon, özellikle ilişkilerde. Birini kendine bağlamak gibi. Birini kendine aşık etmek gibi. Öyle bir manipülasyon. Tam tersine utangaçlık olabiliyor. Yakınlık hissedememe oluyor. Başkalarına kendini açma korkusu getirebiliyor. Kendini başkalarına kapatmak, özellikle sevgi ilişkisi, yakınlık. Bunlar Venüs’ün Yaradan’dan, kendinden uzaklaştığında oluşan halleri.

Aslında şefkati vermek istiyor; dışarının ve içerinin bir olduğunu göstermek istiyor.

 


Ücretsiz Kurs Merkezi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Kurs Merkezi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et