1000 TL Param Var Nasıl Değerlendirebilirim?

Şu anda kendi kendinize 1000 TL param var nasıl değerlendirebilirim diyorsanız doğru yerden başladınız. 1000 TL para parayı kullanmasını bilenler için iyi bir yatırım parasıdır. Ancak parayı kullanmasını bilmeyenler içinse harcamak için çok az bir paradır. O halde az para yoktur kullanmasını bilmeyen vardır, sözünün doğruluğunu gelin anlayalım.

Yatırım ve harcama arasındaki denge her şeyin özüdür. O zaman şu soruyu sizlere sormak istiyorum; Gündelik hayatınızda bugün neye yatırım yaptınız? Hiç mi o halde zaten 1000 TL para az ve hatta harcamaya başladığınızda milyonlarca TL dahi sizin için az gelecektir.

Finansal Zekanızı Artırmak

Yatırım sözünü önce bir anlayalım. Yatırım demek; herhangi bir döviz, altın, forex veya viop alım satımı demek değildir. Yatırım, gelecekte sizleri dahada rahat ettirip daha özgür hareket etmenizi sağlayacak çalışmalarınızın tamamını oluşturur.

Yani henüz yazının başında sizlere bugün ne yatırım yaptınız diye sorduğumda, bugün gelecekte sizlere daha geniş özgürlük alanı sunacak ne yaptınız şeklinde soru sordum. Mesela markette istediğiniz her şeyi alma özgürlüğü, kıyafet mağazasından istediklerinizi alma özgürlüğü, istediğiniz evi veya arabayı alma özgürlüğü….

Bu özgürlükler artıkça hareket alanınız artar ve dolayısıyla daha çok fırsat görürsünüz. Daha çok fırsat ise sizlere yeni yeni yatırımlar getirir. Yani gördükçe kazanan bir stratejiyi hayatınıza katmış olursunuz. Bu sayede finansal zekânız artar ve her paranın çok para olduğunu anlayarak yatırım yapabilirsiniz.

1000 TL’ yi Katlamak

O halde 1000 TL param var nasıl değerlendireyim diye düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken şey finansal zekanızı artırmak olduğunu anlamışızdır. Çünkü finansal zekânız artmaz ise hiçbir başarı sizi zirvede tutmaz. Yükselen bir trend istiyorsanız finansal zekanızı her geçen gün artırmanız gerekmektedir.

Başka bir yazımızda finansal zekâ konusuna ayrıca ve detaylıca değineceğiz. Ancak şu anda 1000 TL paramızı nasıl doğru kullanacağımıza odaklanmamız gerekiyor.

1000 TL Paramı Nasıl Katlarım

1000 TL paranızla ilk adımınız finansal zekanızı artırmak olduğu için dergiler, kurslar ve kitaplar almanız gerekecek. Çünkü finansal zekanızı en hızlı artıracak metotlar bu muhteşem üçlüden geçer. Ancak alacağınız kitaplar ve dergiler iş dünyası, finansal zekâ, ekonomi üzerine olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Alacağınız kursların ise kendinizi geliştirmek üzerine kişisel gelişim alanıyla ilgili olması yararınıza olacaktır.

Bu sayede kendi finansal zekanızı artırırken aynı zamanda kişisel gelişim seviyenizi de artırmış olacaksınız. Finansal zekanızı bu üçlü ile artırmak çok yüksek rakamlara mal olmayacaktır. En fazla 300 TL paranız gidecektir. Peki geri kalan 800 TL ne olacak?

Paranı Katlamaya Başla

Geri kalan 700 TL para ise paranı katlamaya başla adımı için yeterli bir miktar olacaktır. Zaten finansal zekânız artığı için ve sizin için haftalık olarak ekonomiyi, fırsatları takip eden dergiler okuduğunuzdan o dergiler sizlere günün ve haftanın trendlerini gösterecek. Ancak bu trendler nasıl para kazanmanızı size göstermeyecek. Artan finansal zekânız bu trendden nasıl para kazanacağının fikrini size verecektir.

Böylece herkesin alamadığı ve yapmadığı şey için siz kendi stratejinizi oluşturup kazanç elde etmeye başlayabileceksiniz. Ancak finansal zekânız artmadan şu anda yazdığım cümlenin dahi sizin için hiçbir kıymeti olmayacaktır. Çünkü siz şunu yap bu kadar kazanırsınız dememi bekliyorsunuzdur. Eğer bunu bekliyorsanız emin olun ömrünüzün sonuna kadar birilerinin size bunu demesini bekleyeceksiniz. Her seferinde de eli boş dönen kişilerden biri olacaksınızdır.

Zaten o yöntem başarılı olsaydı, o yöntemi sunan kişi zaten kendi kazancını çoktan kazanmış olur ve size o durumu anlatacak kadar çok fazla zamanda harcamazdı.

Bu adımları uygulayın ve sonra hayatınızdaki değişimi izleyin. Göreceksiniz ki kazandığınız finansal zekâ hayatınızı her bakımdan olumlu bir şekilde değiştirerek ve sizlere fırsatlar kazandıracaktır. Hadi o halde hemen ilk adımı atmaya başlayalım ki hayatımızın en güzel zamanları gelmeye başlasın.

En Akıllı Yatırım Nedir?

Günümüz insanoğlu dünyasında çok çeşitli yatırımlar var. Bu yatırımlar döviz, borsa, altın, emlak, şirket piyasaları derken uzun uzadıya devam eder. Peki en akıllı yatırım nedir? Çok para kazandıracak yatırımlar nelerdir? Yatırımlar ile para kazanmak mümkün mü? Yatırımlar sizleri zengin yapar mı? Yatırım yaparken dikkat edilecekler nelerdir?

İşte bu soruların ve daha fazlasının cevabını bu yazımızda alacaksınız. O halde en akıllı yatırım nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

En Akıllı Yatırım

En akıllı yatırım aslında algınız ve beklentinize göre değişkenlik gösterir. Bazı insanlar için akıllı yatırım ona bir ev daha aldıracak yatırım iken bazı insanlara göre de parasına bir kuruş para kazandırmak akıllı yatırımdır. Zaten bu nedenden dolayı piyasa ekonomist veya borsa simsarı dolmadı mı?

En akıllı yatırım tamamen sizlerin beklentiniz ile doğru orantılıdır. İşte bu nedenle en akıllı yatırım ilk önce yapılan yatırımdan ne beklediğinizi netleştirmek olmalıdır. Mesela yakın bir gelecekte bir araba almayı planlıyorsanız bu durumda uzun vadeli yatırımlar sizin için en akıllı yatırım olmayacaktır.

Sizin için bu durumda en akıllı yatırım kısa süreli yatırımlar olacaktır. Çünkü bu sayede beklentinizi karşılayabilirsiniz. Dolasıyla burada kısa ve uzun dönemli yatırımları bilmeniz avantajınıza olacaktır.

Kısa Süreli Yatırım Nedir?

Kırsa süreli yatırımlar, paranızı kısa sürede kullanacağınız ancak paranız beklerken de değer kaybetmeyip sizin için çalışmasını beklediğiniz dönemli yatırımları kapsar. Buradan da açık bir şekilde anlaşılmaktadır ki yakın zamanda harcanacak olan para için uzun dönemli yatırımlar en akıllı yatırım olmayacaktır.

Mesela şirketlerin beli dönem harcamaları vardır. Çoğu zaman bu harcamaların ödemeleri ödeme gününden çok önce şirket hesabında hazır bulundurulur. Şirket ödeme günü gelene kadar parayı vadeli hesaba yatırır ve bu sayede o para beklerken aynı zamana şirkete de faiz kazancı getirir. Ödeme zamanı geldiğinde ise şirket ödemesini yapar. Ancak bekleme döneminde elde ettiği faiz ek gelir olarak hesabında tutar.

Peki aynı şirket aynı parayı alıp altına yapsaydı ne olurdu? Altın yükseldiyse işlem ücreti ile birlikte kar edilmişse şirket kar ederdi. Ancak altın yükselmediyse o halde kar etmeyecek aksine zarar edecekti. Bu risk şirket bakımından göze alınabilecek bir risk faktörü değildir. Oysa faiz kazancı risk faktörü olmayan bir faktör olduğundan kısa süreli yatırım olarak değerlendirmektedir.

Uzun Süreli Yatırım Nedir?

Uzun süreli yatırımlar kısa süreli yatırımlara oranla çok daha fazla kazandırsa da yatırım süresi uzun olduğundan tercih edilmesi ancak yakın zamanda paraya ihtiyaç yok ise mümkündür. Mesela borsada bir şirketin çok kar edeceğini duyan biri bütün parasını borsaya yatırdığında ve yakın zamanda da ödemesi gereken bir kirası ya da ödemeleri var ise; bu kişi uzun vadeli yatırımdan parayı çekip ödemekten başka şansıda olmadığından bu hamle sayesinde zararına işlem yapacaktır.

Bu durumda da bu yatırım kişi için en akıllı yatırım olmayacaktır. İşte tüm bu nedenlerle de anlayacağınız gibi en akıllı yatırım paranın bekleme süresine, paradan beklenen etkiye göre değişen yatırımdır.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın