Düzenli Gelir Getiren Yatırımlar

Düzenli Gelir Getiren Yatırımlar

İnsanların çoğu düzenli gelir getiren yatırımlar denildiğinde aylık hane gelirinize giren para miktarının artması anlamı taşıdığını bilebilir. Bu sayede özgürlük alanımız artar ve ihtiyaçlarımızı daha kaliteli bir şekilde gerçekleştirme imkanına sahip olabiliriz.

Düzenli gelir getiren yatırımlar adlı yazımızda; düzenli gelir nedir, düzenli gelir sağlamak için neler yapılmalı, düzenli gelirin sürdürülebilmesi için yapılması gerekenler, aylık gelir getiren yatırımlar, düzenli gelir getiren yatırımları neler olduğu, düzenli gelir sağlarken kazancı sürdürebilmenin püf noktasının neler olduğu? gibi sorularında cevaplarını da bu yazımızda bulacaksınız.

Düzenli gelir nedir?

Piyasa koşullarını bilmeyen çoğu insan, düzenli gelir getiren yatırımlar konusunu merak eden kişilerin çoğuda dahil aslında “düzenli gelir nedir?” sorusunun tam içeriğini bilmemektedir. Düzenli gelir sözünden kasıt; hanenize giren gelire ek gelir kalemleri oluşturmaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey düzenli getiri hangi yöntemle kazandığımızdır.

Şuanda bu yazı “yatırım” yaparak belli miktarda düzenli gelir elde etmek ve “ yatırım” deyimiyle var olan bir paranın bir yere yatırarak paranın değer kazanması olduğundan; düzenli gelirimizin yöntemi elde para var ise yarar sağlayacaktır.

Düzenli gelir için ne kadar paramız olması gerekiyor?

Düzenli gelir paradigmasında kazanç sağlamak için her para çok para stratejisine inanan biriyim. Ancak paranızın çokluğu veya azlığı düzenli gelir miktarını artıracak veya azaltacaktır. 1000 TL ile yaptığınız yatırımla 100 Bin TL veya 1 Milyon TL ‘ lik yatırımların aynı düzenli geliri getirmeyeceği gerçekliğini öncelikle bilmemiz gerekiyor. Zaten yatırımın ana mantığı budur.

Düzenli gelir sağlamak için neler yapılmalı?

Düzenli gelir sağlamak için neler yapılmalı sorusunda, düzenli gelir getirecek yatırımlar gözüyle baktığımızda; ilk akla gelen şey mevcut dönemim vadeli hesaplarıdır. Şu anda günümüz Türkiye’ sinde enflasyon ve gerçek enflasyon şeklinde iki farklı enflasyon oluşmuş durumda. Ancak bankaların gerçek enflasyondan kopmaları mümkün değildir. Bu nedenle bankalar ilk yatırım alanımız olacaktır.

Bankalardan yararlanmanın iki yolu vardır; Bankaların bizlere sunduğu vadeli faiz oranları ve bankaların borsadaki hisse kağıtları. Bu iki yöntemin her biri bize düzenli gelir getirir. Bankaların vadeli hesap oranlarına baktığımızda bu oranın %30 ve üzeri olduğunu görürüz. Bu sayede vadeli banka hesaplarına para yatırmak ilk tercihimiz olabilir.

Düzenli gelirin sürdürülebilmesi için yapılması gerekenler?

Düzenli gelirin sürdürülebilmesi için yapılması gerekenler listesini uzun uzadıya yazmak mümkündür. Ancak her bilgi bizi başarıya götürmez. Amacımız düzenli gelir getiren yatırımlar olduğundan ve bu düzenli geliri ekonomik ilkesi baz alınarak uygulamamız önemlidir.

Ekonomiklik ilkesi; daha az emekle daha çok gelir elde etme denklemini bize sağlar. Zaten başarılı ve başarısız yatırımcı bu ilkeye göre değerlendirilir. Şimdi gelelim düzenli getiren yatırımlardan aylık gelir getiren yatırımlar konusuna.

Aylık gelir getiren yatırımlar?

İlk tercihimiz bankaların bize sunduğu vadeli hesaplar olabilir demiştik. İkinci yatırımımız ise bankaların hisse kağıtları. Bunun için bankalarda yatırım hesapları açıp daha sonra bu yatırım hesapları sayesinde bankaların borsada bulunan hisse senetlerine yatırım yapmanız yine size kazanç getirecektir.

Ancak birinci tercih olan vadeli yatırımın risk oranı hisse senetlerine oranla daha azdır. Ancak bu durum riski neye göre değerlendirdiğinize bağlıdır. Mesela enflasyon konusunda vadeli hesaplar hisse senetleri kadar başarılı olmaz. Ancak vadeli hesaplar bir denge oluşturabileceği gibi enflasyondan az kazanç getirmenize neden olur.

İşte bu nedenle karma yatırım modelini ekonomiklik ilkesi baz alınarak kullanabilirsiniz. Bunun için; paranızı ikiye bölüp bir kısmını vadeli hesaplara diğer kısmını bankaların hisselerine yatırdığınızda bankalar kazandıkça sizlerde bu kazançtan pay alırsınız. Ayrıca hem düzenli olarak aylık gelir getiren yatırımlar elde edersiniz hemde hanenize düzenli gelir getiren yatırımlar elde etmiş olursunuz.

Düzenli gelir getiren yatırımlar?

Buradaki düzenli gelir getiren yatırımlar deyimi sadece vadeli hesaplar veya borsalar için değildir. Bunun haricinde yeteneklerinizi geliştirerek yeni ve düzenli gelirler oluşturabilirsiniz.

Yaşamda yaptığınız her bir yatırımda kaybetme olasılığınız vardır. Ancak kendinize yatırım yapmanız durumunda asla kaybetmez sürekli kazanan bir altın tavuk oluşturmuş olursunuz. Bunun için; kitaplar alabilir, kurslar alabilir, internetten makaleler okuyabilirsiniz.

Her gün kendinize bir rutin belirleyin ve bu rutini hayatınızın vazgeçilmezi yapın. Mesela günde 10 sayfa kitap okuyacağım gibi ya da şu kadar makale okuyacağım gibi… Sonunda göreceksiniz ve başaracaksınız.

Düzenli gelir sağlarken kazancı sürdürebilmenin püf noktası?

Birçok insan belli bir zaman diliminde düzenli gelir sağlamışta olsa bir süre sonra bu akış azalabilmektedir. Bunun en önemli nedeni yatırım yapan kişinin değişen koşullara karşı kendini değiştirmemesi ve uyum sağlamamasıdır.

Bilgilerimiz moore yasasına göre her 18 ayda bir eskir ve geçerliliğini kaybeder. Bu nedenle kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz ve kendinize yatırım yapmanız sürdürülebilir düzenli gelir sağlamanın püf noktasıdır.

O halde hemen şimdi ilk adımı atın ve sürekli olarak kendinizi geliştirin. Bu sayede bundan sadece bir yıl sonra hayatınızın nasıl değiştiğine bakın. Başlayın veya tekrara düşün. Başlayanların yükselişi şu anda başladı.

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin