AKUBASI NEDİR?

AKUBASI NEDİR?

AKUBASI NEDİR? MERİDYENLER, AKUNOKTALAR, BASI VE MASAJ UYGULAMALARININ ÇALIŞMA PRENSİBİ;

Çin tıbbı der ki bedenimizde yaşam enerjisinin gezindiği, bedende hareket ettiği, bedenin çeşitli noktalarını beslediği, meridyen dediğimiz bir kanallar sistemi var. Bunu dolaşım, lenf ya da sinir sistemine benzetirler. Ve buradan yola çıkarak hastalıklarımızın en önemli sebebi bu akıştaki bozukluklardır.

Çünkü Çin tıbbı derki “qi” yaşam enerjisi, can’ın ulaştığı yer hasta kalamaz.
Örneğin dizimiz sakatlandı oraya yeterince qi ulaşırsa orası iyileşir. Yapmak istediğimiz şey meridyenlerdeki o akışı düzenlemek için meridyenler üzerindeki çeşitli aralıklarla var olan geçitler ya da aku noktalar dediğimiz noktalar üzerinden bu akışı düzenleme. Bunu yapmanında yöntemleri var; Ya akapunktur yada iğnesiz akapunktur dediğimiz akubası.

Akupunktur dediğimiz şey bu aku noktaları üzerinde 9 farklı iğne türüyle, 9 farklı saplama yöntemi ile iğne ile o noktanın uyarılması veya o noktaların kanatılması, iğne ile o noktalara bazen hafif elektrik veriyorlar günümüz teknolojisinde. Bu tür yöntemlerle o noktaların uyarılarak o bölgedeki akışın sağlanması.

Bir diğer yöntem ise “akubası”;
İğne yerine çeşitli enstrümanlarla ama en çok bedenimizle ve bazen de ahşap çubuk veya tenis topuyla bu tip şeyler ile o noktalara bası veya masaj uygulayarak akupunktura benzer bir faydayı ya da benzer bir etkiyi daha güvenli bir şekilde elde etme sistemine akubası iğnesiz akapunktur diyebiliriz..

Türkiye’de yasal olarak akupunkturu sadece Tıp hekimleri kullanabilir. Bu çok isabetli bir kural. Çünkü bedenin içine bir şey saplıyoruz. Bazı iğnelerde oldukça derine girer, orada yanlış bir noktaya denk getirmek çok riskli olabilir. Bir sinire yada bir damara denk gelir ama akubasıda hepimiz güvenli ve hızlı bir şekilde öğrenip uygulayabiliriz.

Bu yüzden Tıp uzmanlığı ya da hekim olmayan insanların akubası yapması akupunktura kıyasla çok daha doğrudur çok daha etik ve isabetlidir. Bu yüzden akubası için iğnesiz akupunktur da derler. Akupunktur ile hemen hemen aynı sisteme aynı noktalar üzerine çalışır.

Yazımız “Çin Tıbbına Göre Meridyen Kanalları” başlıklı yazımız ile devam edecektir. Yazıyı okumak için TIKLAYINIZ…

Melek Öztürk

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin