Yaşamında Başarılı İnsan Dönüşümü

Sosyal medyada paylaş

Yaşamında Başarılı İnsan Dönüşümü

Bir çok insan yaşamının farklı zamanlarında veya sürekli olarak finans ile ilgili sorunlar yaşar. Bu sorunun çözülemeyeceğine o kadar kendisini inandırır ki sadece yaşamak için yaşamaya başlar. Bir çok şeyden vazgeçer ve yaşamı sadece hayatta kalmak olarak düşünür.

Bir çok insan başarılı oldu. Ancak bazıları hala karamsarlık içerisinde. İşte burada karşımıza çok önemli bir soru çıkmaktadır.

Başarılı insanlar nasıl başardı?

Bir çok filmde bir çok kişisel gelişim seminerinde veya eğitiminde başarılı olma üzerinde binlerce belki de milyonlarca tez üretildi. Bazılarını denediniz ancak başarılı olamadınız ya da sadece o an bakıp sonra yaşamın akışı içerisinde tekrar eski alışkanlıklara devam ettiniz. İşte bir çok insanın kaybettiği kısımda tamda burada başlar.

Yaşamın sırrını René Descartes 1500’ lü yıllarda çözmüştür. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” diyerek. Yaşamın en büyük sırrını vermiştir.

İnsanoğlu yaşamı boyunca değişimi ve gelişimi her daim görmemezlikten geldi. Bu değişimi gören insanlar ise, işte o insanlar başarılı insanlar oldu.

Demek o ki başarılı insan demek sadece çalışmak veya belli bir rutini yapmak demek değil. Başarılı insan demek değişimi görebilen ve bu değişime ayak uydurabilen kişilerin toplamı demek. O halde bizler de değişimi önceden ön görüp ona uygun bir şekilde yaşam ve alışkanlık kazanıp o değişime hazır olsak bu durumda bizler de başarılı insanlar olamaz mıyız?
Corono Virüs Sürecinde Değişim

Hepinizin bildiği gibi yakın zamanda Corono Virüs adında ve daha sonra Omicron Varyantı adı verilen virüsler ile mücadeleye başladık. Bütün dünyanın tüm yapısını ve çalışma şeklini değiştiren bu virüsler aslında sadece bir hastalık veya bulaşıcı bir illet değildi.

Yepyeni bir yaşama insanların alışması ve bu yaşamdan kopamamasının başlangıcı oldu. Daha önceleri hiçbir büyük kuruluş fiziki mekânı olmadan kolay kolay iş yapmazdı. Ancak Corono virüs sonrası Facebook gibi bir çok büyük şirket fiziki çalışma koşullarını tamamen özgür ve evlerden çalışmaya dönüştürdü.

Eğitimler, kurslar, Seminerler, Etkinlikler ve iş dünyası online çevrimiçi ağlara daha yoğun giriş yaptı. Şimdiler de online kurslar o kadar yaygınlaştı ki sadece fiziki eğitim veren bir çok kurum, kuruluş yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaya başladı.

Peki bu değişim ön görülebilir miydi?

Kişisel Gelişimin Önemi

Kişisel gelişimini yapmış ve gerçekten kişisel bir şekilde gelişime önem veren bir çok kişi aslında dünyanın küreselleştiğini ve küçük bir köy haline geldiğini öngörmüştür. Çünkü Endüstri 4.0 ‘ın 2011 yılında Almanya Fuarında duyurulması ile birlikte dünya yepyeni bir döneme giriş yapmıştı. Ancak bir çok insan bunu fark edemedi. Sadece takip edebilen, araştıran ve bilgiye aç insanlar fark etti. İşte o aşamadan sonra bunu fark eden binlerce girişimci yepyeni çalışmalara imza attılar ve başlattılar.

O dönemlerde ben bu gelişimi fark ettiğimde hemen 2011 yılının yıl sonlarında doğru temel düzel basit çevrimiçi programlar yapmak üzere kendimi geliştirdim. Tasarım, Kodlama, programlama vs gibi konularda .. Hemen ertesi yıl itibariyle Lidekom merkezini kurup online bir şekilde tüm Türkiye’ ye açtım. Bu aslında daha o dönemler de online kurs merkeziydi. Ancak toplum hazır olmadığından fiziki olarakta eğitimler ile desteklenmiş bir nevi talep ve eğitim için katılımcı toplama platformundan öte gitmemişti.

Hemen ardından e-egirimsalonu.com ve öğrencidoktoru.net web siteleri yapıldı ve amaca göre çalışmalarını sürdürdü. Ancak dünya hızla değişiyordu ve tüm tecrübeler UZEMKU altında birleşti.
Uzemku Asıl Amacı Nedir?

Ben öğretmenlikten ayrıldıktan sonra kendimi eğitim, kurs ve kişisel gelişimin ortasında buldum. Bu durum aslında her şeyin başlangıcı idi. Çünkü farkında olsakta olmasakta işiniz sizlere yepyeni çevreler ve kişiler ile tanıştırma imkânı sağlıyor.

Ben de kişisel gelişim camiasına adım attıktan sonra bir çok eğitmen, yazar ve konuşmacı ile tanışma veya iş yapma imkânı buldum. Zaman değiştikçe bir çok şeyi de fark etmeye başladım. Bir çok eğitmen kendi alanında o kadar kaybolmuştu ki değişimin fark edemiyordu. Sürekli aynı şarkılar çalınıyor ve söyleniyordu. Bu aşamada insanlara kişisel gelişimi anlatan birinin kişisel gelişimi kendi yaşamında yapmasının zorunlu olduğunu düşünerek değişimin akışında gelişimi seçtim.

Bu nedenle daha değişimin farkında olmayan bir çok eğitmene bir kapı oluşturmak ve onların güzel düşüncelerini geniş kitlelere ulaştırmak adına Uzemku sistemini hayata geçirdim. Gerçekte çok yorucu ve yıpratıcı bir süreçti.

Sonunda 2019 yılı itibariyle uzemku.com sitesi devreye girdi. Kısa sürede 100’den fazla kurs 20’den fazla eğitmen ile hızlıca büyüdü. İyi çalışmalara imza atıldı. Ancak yıl 2021 yılına gelindiğinde farklı bir platforma fikriyle uzemku güncellemeye alındı. Bu güncelleme 1 yıl sürecek ve bir yıl boyunca kurs satışı veya etkinlik yapılamayacaktı. Çünkü günümüzde metaversin konuşulduğu bir durumda geride kalınamazdı. Bir yıl dondurulmuş olmasında rağmen 10 binden fazla katılımcısı ile daha önceden ders alan kişiler hala devam etmektedir.

Tüm bunların nezdinde bir çok eğitmenin ana gelir kapısı oldu ve bu değişimin getirdiği farklılıklar bu sayede onları etkilemeden yaşam standartlarını koruyabildiler. Amacıma ulaşmıştım ancak daha geniş kitleye ulaşmak istedim işte bu nedenle bir yıldır uzemku da satışları durdurmama rağmen çalışmaları devam ettirdim. Daha sonra ucretsizegitimal.com ile pandemi döneminde insanların evlerdeki yaşamlarına katkı sağlamak adına ücretsiz eğitimler, kurslar vermeye başladık. Böylece pandemi bittiğinde bir çok insan eğitimini tamamlamış ve eğitim sonrasında yapacakları yepyeni işleri olmuştu. İşte bu başlangıcı yapanda ucretsizegitimal sitesi olmuştu.

Hemen ardından taleplerin artması ile birlikte katılımcılarımızın istekleri doğrultusunda remkod.com.tr sitemizi aktif ettik. Çünkü bir çok katılımcı sadece ücretsiz eğitim al ile davam etmek istemiyor. Eğitimin dokümanlarını, videolarını vs talep ediyordu. Bizler de bu talebe cevap vermek adına Melek Öztürk’ ün on yıldan fazladır Ankara’ nın en gözde merkezlerinden biri olan Remkod’ u online olarak dünyaya açmaya karar verdik. Geliştirdiğimiz yeni nesil remkod.com.tr sitesi kurulduğu günden bu yana 50 binden fazla kişiye hizmet verdi. Katılımcılarımızın %30 ^ı yurt dışından katılım sağlarken %70’ ı Türkiye’ den katılım sağlamaktadır. Bu dahi globalleşme yolunda ne kadar önemli ataklar yaptığımızın en büyük kanıtı.
Değişimin Etkisine Direnen Kaybeden Olur

Gelelim konumuza, Başarılı insan olmak topluma hizmet etmenin bir parçasıdır. Hiçbir başarılı insan yoktur ki toplumun yaşamına dokunmamış olsun. Değişimi görmemiş ve kendi kişisel gelişimini tamamlamamış olsun. Düşünün, eğer ben kendi gelişimimizi değişimden çok daha önce hazırlamamış olsaydık, bu atılımları bu kadar hızlı gerçekleştirebilir miydik? Sizler ile şuanda burada buluşabilir miydik?

Çoğunluğun yaşamına katkı sağlamak başarıyı kendiliğinden getiren bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Basit bir deyim vardır. Kaçan kovalanır” diye.

Bir çok insan başarıyı para ile eşdeğer tutar ancak para bir sonuçtur. Öncelikle katkını verirsin para ondan sonra gelen bir sonuç olarak cebine girer. Parayı hedeflemek geçmiş yüzyılın en ilkel hedefleme biçimidir. Yeni yüzyılda yaratıcılık, üretkenlik ve aynı zamanda farklılıkları gerçek yaşama uyarlayabilmek asıl hedefler olmalıdır.

Yaşama Neler Verdiğine Bak

Yaşama neler verirsen yaşamda sana onu armağan eder. Peki soruyorum şuanda yaşama ne veriyorsun. Muhtemelen bir çok kişi bu yazının sonunu dahi getirmeden bırakıp gidecek.

Çünkü yaşam denilen şey sabrın meyvelerini toplamaktan başka bir şey değildir. Sürekli yarım bırakılan işler, yaşam içerisinde hiç yapılmamış gibi bir etkiye neden olur. Buradaki tek bir cümle yaşamında yepyeni bir dönemini başlatabilir. Ancak yeterki ona gerçekten değer verdiğini göster.

Değer Verdiklerini Gözlemle

Yaşamında nelere değer verdiğine ve vermediğine bak. Eğer günün büyük bir kısmını yatarak, yuvarlanarak geçiriyorsan merak etme yakın zamanda yaşamda sana yatarak, yuvarlanarak armağanlarını verecektir.

Çalışma kavramı, iş ile sınırlı olmamalı. İnsan düşünürken dahi çalışma yapabilir. En sevdiğin çalışma şeklini seçebilirsin. Şimdi kendi yaşamına odaklan ve değer verdiklerine bak. Hemen ardından yaşamın sana sunacaklarına bak. Eğer şimdi yaşamında bir tek alışkanlık değiştirmezsen bundan bir yıl sonra da iki yıl sonra da on yıl sonra da orada olmaya devam edeceksin. Gerçekten tüm yaşamını sadece hayatta kalmak için mi istiyorsun? Bir tek ürettiğin veya değer kattığın bir şey olmasın mı istiyorsun? Hatırlanmamak veya biranda yok olup sanki hiç yaşanmamış gibi mi olmak istiyorsun?

Sen, eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysan zaten bunların hiç birini istemediğini kendine kanıtladın. O halde şimdi başını kaldır. Gökyüzüne ve kendi dünyanın gökyüzüne bak. Kendine seslen ve deki; ben ne istiyorum ve neyi bekliyorum?

Bir adım atmak mı zor yoksa hiç atmamak mı?

Kendine yaklaş ve en büyük yatırımları kendine yap. Kişisel gelişimine önem ver. Belki şuanda ne yapacağını bilmiyor olabilirsin ya da nereden nasıl başlayacağını. Ancak emin ol kendini yeteri kadar geliştirdiğinde o cevher kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Unutma ki elmas yeterli olgunluğa erişene kadar kömürdü.

Yazan: BİLAL HAN ÇAĞATAY
İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: