Bilgi ve Özgürlük

Sosyal medyada paylaş

Yeni çağda her yerden bilgi alınabiliyor. Ezoterik Tapınak’ın kapısını çaldığımızda; kapı sadece özgürce bilmek isteyene açılıyor. Çalışmanın başlangıcında bu ikiye ayrılıyor:

                                     /                 \

                  Doğayla ilgili bilgiler       Topluluklardan gelen bilgiler

                    (Fizik, kimya vb.)              (Dogmalar, sosyal bilgiler)

Simyacı fizik yasalarını kullanıyor. Yolda yürüyen olarak buna dikkat etmeli. Çünkü süperbilincimiz, İlahi Yasalar’a aykırı bilgi kabul etmiyor. 

Bütün toplumlardan aldığımız bilgilerin, İlahi Yasalar ile uyumluluğuna bakacağız. Bize uyumluysa yararlı olabilir. Uyumlu değilse inisiyasyonu engeller.

Fiziksel özgürlüğünüz toplumdaki seviyeniz ile ilgili. Gerçek özgürlük zihinsel arınmayla elde ediliyor. Normal yaşamda insanlar, belirli, otomatik davranışlar gösteriyorlar. Toplumsal, dinsel kurallara bağımlı olarak yaşıyorlar. Bunlar mental blokajlar.

İnisiye bunları temizleyebiliyor. Bu yolda yürüyen her birimiz; içsel bakış açımızı, toleranslarımızı, sevgimizin genişlemesini kullanarak toplumsal blokajların tamamını temizlemek durumundayız. Fikirler dediğimiz toplumsal kavramların ötesine geçmeliyiz.

Egregore Nedir?

Egregore, bir grubun psişik veya astral varlığına deniyor. Bir grup, fikir, aile, kulüp, din, ülke, tüm bireylerin dahil olduğu psişik egregoreler. Hepimiz bu egregorelerden birine dahiliz. Müslüman olmak, bir partiyi seçmek…

Sadece İsa ile yükselebilirsiniz dediğinizde bu bir egregore olabilir. Tam tersine  seçimimiz egregorelerinizden özgürleşmek olmalı. Bu sınırlar sizde aitlik hissi uyandırıyor. Egregore bariyerlerden uzaklaştırmıyor.

Egregore, sahiplik hissettiğiniz her şey. Onların bilinçlerinde ne varsa, siz de o egregoreyi taşıyorsunuz bilincinizde. Egregore, tekrar eden eylemler yaratıyor. Gücünü korumasına yardım ediyor. Onu oluşturan üyelerden destek alarak büyüyor.

Tekamülümüz için en uygun yere/ülkeye geliyoruz. Burayı siz seçtiniz. Bu egregoreden kurtulmak; bu ülkenin size verdiği güzelliği bırakmak anlamına gelmiyor. Türk kelimesi; bir ırk, grup adı değil. Bir bilincin adı. Bu bir üstünlük değil. 

Türk egregoresi içinde değilim. Neden Türkiye’ye geldiğimi ve buranın önemini biliyorum. Egregoreden çıkmak demek, oranın güzelliklerini almamak değil. Burada yaşarken uyumlanarak,  harmonize olarak yaşıyoruz. Harmonize olup buraya tutunmamak gerekiyor.

Dergahlarda kutup kavramı var. Kutup Dünya bilinciyle çalışır. Bir yerde yaşar, Dünya’ya ışığını yayar. Peygamberler kutuplardır artık.

EZOTERİK BİLİNÇTE YÜKSEK HAL / POZİTİF DÜŞÜNCE

Başarılı olmanın en önemli yolu; düşünceyi pozitif tutmak, negatiflikten kurtulmak.

En yüksek anlamı bulma, duygulardan saflaşma, şükür, tespih, hepsinin amacı bu.

Simya içinde güçlü gerçeklik yaratmak, ışığınızı daha geniş alana yaymak istiyorsanız pozitif düşünce önemli.

Ledûn İlmi’ndeki nadirin inisiyasyonu, süperbilinç, egregore, bunlar yolun içinde karşımıza çıkacak kavramlar. Bilgiyi alırken aynı zamanda inisiye oluyoruz.

Normal insanlar, hapiste olduğunun farkında mı? Duygularının esareti içinde olduğunun? Düşüncelerinin… Ne zaman farkında oluyoruz? Bir egregorenin içine girdiğimizde. Grup bizi sınırlamaya başladığında nadirin inisiyasyonundan geçiliyor. Başka bir şey aramaya başlıyorsun. Seni içsel yolculuğa çıkarıyor. Egregorelerin de bir hikmeti var.

Haz duygusu ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Melek Aybilge Öztürk
Remkod-Rehber Eğitim Merkezi

Kurs Önizlemeleri

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: