Birinin Gizlice Sizden Hoşlanmadığının 10 İşareti

Birinin Gizlice Sizden Hoşlanmadığının 10 İşareti

Herkes bizi sevseydi hayat çok daha kolay olurdu değil mi? Savaşlar olmazdı, siyasi çalkantılar yaşanmazdı ve boşanma oranları düşerdi. Üstelik kimse trafikte kavga etmez ve insan yaşamı bu denli ucuz olmazdı.

Maalesef ne kadar çabalarsanız çabalayın sizi sevmeyen insanlar her zaman olacaktır. Reddedilmenin, nefretin ve yabancılaşmanın nasıl bir şey olduğunu bilmeseydik arkadaşlıkla bu kadar iyi olmazdı. Ve aşk bu kadar muhteşem olmazdı. İnsanlar maske takarak çevrenizde dolaşmayı severler. Çünkü bu sayede ondan şüphelenmez ancak sizi içten içe zora sokacak birçok şeyde onların başının altından çıkar. Maskelerin ardını görmek bu açıdan önemlidir yoksa yaşamda sürekli nedenini bilmediğimiz zorluklarla mücadele ederken kendimizi buluruz.

Bu nedenledir ki çevrendeki insanların senden nefret edip etmediğini bilmeniz sizi temkinli yapacak ve daha doğru kararlar almanızı sağlayacaktır.

  1. Sizinle Konuşmaktan Kaçarlar

Hiç en iyi ve en yakın arkadaşınızla 7/24 konuşabileceğinizi hissetiniz mi? Tabi ki derin felsefik konuşmalar yapmasınız bile o konuşmalar eğlenceli görünüyor değil mi? Ancak biri sizden hoşlanmadığında bu durumun tam tersi olur. Konuşmayı kısa keserler ve onlara günlerinin nasıl geçtiğini sorsanız dahi size “iyi, idare eder“  tek kelimelik yanıtlar verirler.

Tabi ki bu durumdanda belli oluyor, seninle konuşmak istemiyorlar. Çünkü onlar için ya bir amaçsınızdır ya da amaca giden bir yolsunuzdur. Peki hangisisiniz?

  1. Vücut Dilleri Her Şeyi Anlatır

Birinden hoşlandığımızda onunla göz teması kurma, onun vücut dilini kullanma ve ona daha yakın durma eğilimine sahip oluruz. Ancak biri sizden hoşlanmadığından çok fazla yakın durmaz, göz temasından kaçınır ve genellikle iletişimi zorlaştıracak bir beden dili kullanırlar.

Genellikle sırtı dönme, kolları bağlama veya bacak bacak üstüne atıyor bahanesi ile kısmı size dönük bir duruş sergileme en sık görülen iletişim engellerinden birkaçıdır. Bu durumu aslında kendini sizden korumak için yaparlar. Sizi dışarı da tutan görünmez bir bariyer yaratırlar. Ne kadar sertçe bir tutum değil mi? Bu yaygın savunma mekanizmasıdır.

  1. Güven Eksikliği Görülür

Güven meselesi, güçlü bir bağlantı kurmanın temel bileşenidir. Ancak biri sizden gizlice hoşlanmadığında, iyi bir şey olsa dahi niyetinizden şüphe duyacağından bahaneler uyduracaktır.

Ancak şunu söylemem gerekiyor ki bazı insanların açılmaları ve güven kazanmaları biraz zaman alır. Bu nedenle diğer belirtilerle birlikte bu maddeyi değerlendirmek önemlidir. Çünkü bu durum aynı zamanda sizden hoşlanmadıklarının da bir işareti olabilir.

Yine de onları tanımak için çok çaba harcadığınız halde onlar sizden uzak durma konusunda ısrar ediyorlar güven eksikliğinin olduğunu anlayabilirsiniz.

4. Size Karşı Kolayca Sinirlenirler

İkiniz her gün bazı konularda tartışıyor musunuz ve hiçbir konuda aynı fikirde değil misiniz? Birisi sizden hoşlanmadığında, işleri sizin için kolaylaştırmaktan başka her şeyi yaparlar.

İyi bir ruh halinde olduklarında dahi sizinle iletişime girdiklerinde huysuz, kırgın ve öfkeli olurlar. Size nasıl davrandıklarına ve incir çekirdeğiniz doldurmayacak meseleler yüzünden kavga edip öfkelenip öfkelenmediklerine bakın.

5. Pasif Agresif Olurlar

Biri sizden hoşlanmadığından bu durumu aslında yüksek sesle diler getirir. Açık açık senden hoşlanmıyorum demeseler dahi davranışları, sözleri her gün bunu size bağırarak kanıtlar. İster düzenli olarak size saldırsın ister yüzünüze karşı söylemler de bulunsun bu durum sizden hoşlanmadıklarını gösterir.

Ancak sizden hoşlanmadıklarında dahi sırf çatışmayı önlemek için iyi geçiniyorlarmış gibi yapabilirler. Zorla gülümsemeye çalışırlar, huzurluymuş gibi tavır takınır hatta yer yer katılmasa dahi sizi destekliyormuş gibi yapabilir. Ancak içten içe sizin hakkınızda kötü şeyler düşünüyordur.

Bunun en yaygın göstergesi pasif agresif yani sözünde durmama, bahaneler üretme, sürekli şikâyet etme, kıskançlık, karşılaştırma, dengesiz eylemlerde bulunma, sissiz muamele gibi tavırları takınırlar.

6. Sizden Uzak Dururlar

Yakınınızda yaşıyor veya aynı yerde çalışıyorsunuz ancak iletişiminizi kısa mesajlarla sınırlıyorlarsa muhtemelen sizden hoşlanmıyordur. Çünkü biri gizlice sizden hoşlanmadığında, sizinle minimum düzeyde iletişim kurmak için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Özellikle sizin programınızı öğrendiğinde aynı alanı paylaşmanız gerektiğini öğrendiğinde sizden kaçınmak için çaba harcayacaktır. Sonunda birbirinizle şans eseri karşılaştığınızda sizi görmekten kaçınacak ve bunun içinde her zaman bahaneleri olacaktır.

7. Gönülsüzce Dinlerler

Yakın bir arkadaşımız veya sevdiğimiz biriyle konuştuğumuzda onu dinlemek için elimizden geleni yaparız. Ancak birisi sürekli olarak hikayenizin yalnızca yarısını dinliyorsa size o kadar bağlı olmadıkları açıktır.

Diğer göstergeler arasında mesajlarınızı tamamen okumak yerine baştan savma mesajı tarayarak okuyup, mesajlarınızın yalnızca yarısının cevaplarını alırsınız. Hatta çoğu zaman ne mesaj yazdığınızı dahi umursamazlar. Çünkü onlar için önemli olan verecekleri geçiştirmelik cevaplardır.

8. Sizi Anlamak İçin Çabalamazlar

Yanlış anlaşıldığınızı hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Bu deneyim gerçekten kötü değil mi? Kendinizi anlatmak için didinir ve yine de bir şey anlatamazsınız. Yani birisi sizden hoşlanmadığında fikir ve değerlerinize destek sağlamak istemeyecektir.

Bunun yerine size kendinizi görünmez biriymiş gibi hissettirirler ve düşüncelerinizi göz ardı ederler.  Bir diğer stratejileri ise; sizin üzerinizden sizi küçümseyerek veya alaya alarak kendi düşüncelerini anlatmasıdır. Böylece konuşmayı yönetme uğruna sizi kolaylıkla harcayabilirler.

9. Sizi Bir Etkinliğe Davet Etmezler

Biri sizden nefret ettiğinde sizden herhangi bir çıkarı yoksa ise sizi arkada toplantılarına, etkinliklerine veya planlarına kolay kolay dahil etmezler. Yine de sizden hoşlanmadığını bildiğiniz biri sizi bir etkinliğe çağırıyorsa muhtemelen sizin üzerinizden kendini iyi hissettiğinden sizin üzerinize basarak büyümek için daveti gerçekleştirmiştir. Yine de bunu bilmek acı verici değil mi?

Çünkü çevrenizdeki tüm arkadaşlarınızın veya ailenizin davet edildiğini gördüğünüzde, siz hariç herkes o etkinlikte olduğunda sizinle hiçbir şey yapmak istemediklerini anlayabilirsiniz.

10. İçgüdüleriniz Alarm Verir

İnsanoğlunun 5 duyu organı vardır ancak çoğu zamanda da bir 6 duyuda devreye girer. Bu duyu hisslerinizdir. Hisler insanoğlunun yaşamda kalması için binlerce yıldır hep onu uyardı ve defalarca onu av olmaktan kurtardı.

Her ne kadar insanoğlu modernleşmişte olsa hissleri hala devrede ve yine sizi korumak için içinizde bir yerde etrafı sizin adınıza kol açan etmektedir. İçgüdüleriniz size bir şeylerin ters gittiğini söylediğinde gerçekte orada bir şeyler ters gitmektedir.

Ancak bazen içinizden gelen hisler pek yeterli olmaz. Özellikle kaygı durumları, şüphecilik gibi şeyler doğru kararları dahi yanlış hale getirebildiği durumların olduğu da düşünülürse bu ayrımı yapmak daha doğru hareket etmenize neden olacaktır.

Bu gibi durumlarda içinizdeki hissin bir korku, kaygı, stres veya öfke sonucu oluştuğuna mı yoksa bunlardan bağımsız olarak mı oluştuğunu ayırt etmeye bakın. Bu ayrımı yaptığınızda hisleriniz en büyük destekçiniz olacaktır. Belki de bir süper kahramana dönüşürsünüz.

İçgüdünüz size bu kişiyle birlikte olmaya çalışmanın zaman kaybı olduğunu ve değmediğini söylüyorsa ona kulak verin.

Hayat kısa; sizi seven insanlara değer verin, onların kıymetini bilin ve gerisini arkanızda bırakın. Unutmayın ki kaygı, korku ve öfke durumunuz yoksa ise kendiliğinden beliriveren hisler değerlidir. Çünkü onların tek derdi sizi korumaktır. Kendinize değer verin ki yaşamınıza bahar gelsin.

Çevrenizde böyle kişiler var mı? Fark ettiğiniz şeyler oldu mu? Bu listeye siz neleri eklemek isterdiniz. Hadi yorumlarda bunu belirtin. Her bir yorum çok değerli ve okuyorum.

Bilalhan Çağatay

Kitaplarıma Ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin