Doğum Haritası Okuma Paranlar Hemisferler

Sosyal medyada paylaş

Astrosimya için önemli bir başlık. Paranlar olarak ifade edilen iki eksen haritayı dört parçaya böler. Hemisferler bir haritayı anlamak için en önemli araçlardan biri. Harita bir bakışla çok iyi algılayabilir, harita üzerinde çalışabilirsiniz. Hemisfer, yarıküre demek. Horoskop daire, kusursuzluk.

Öncelikle yatay horizona bakalım. Üst kısım güney yarıküre, aşağısı kuzey yarıküre. Sol taraf doğu, sağ taraf batı.

Güneşin en tepede olduğu yer öğlen oluyor. Sizin aynı zamanda tepe noktanız, yani MC dediğimiz nokta; Güneşin en tepede olduğu yer. Güneş doğarken eğer doğduysanız haritanızda (yatay kesen çizginin solu) oluyor Güneşiniz. Öğlen olduğu zaman (dikey çizginin üstü), Güneş batarken doğuyorsanız (yatay çizgi sol taraf), battıktan sonra geceyarısı, tam saat 12:00 civarı (dikey çizgi alt) Güneşinin burada.

Burdan şunu anlıyoruz;

Eğer kişi Güneş doğarken doğduysa, kişinin yükseleni ile Güneş burcu aynıdır. Çünkü biliyorsunuz yükselen horoskopta (yatay çizgi sol) yükselen. Güneş doğduğunda siz doğmuşsanız yükselen ve Güneşiniz aynı yerdedir.

Üst haritanın gündüzü. Yıldızların görünür olduğu daha doğrusu gökyüzünde olduğu zamandır. Gece (alt) normal şartlarda yıldızlarınızın gökyüzünde görünür olmadığı, siz böyle bakıyorsunuz tepeye. Gökyüzüne baktığınızda haritada yıldızları görüyorsunuz. Gündüz yıldızları görememe nedeni tabii ki Güneş olması. Sonuçta yıldızlarınız gökyüzünde. Şu an tepenizde ama eğer yıldızlarınız buraya toplanmışsa o zaman bunlar görünmezdir. Kuzey tarafta olduğu için. Siz Güneye yukarı baktığınız için. Sizin yıldızlarınız gökyüzünde şu yıldızlar görünmüyor. Dolayısıyla görünmez alem. Yani burası (üst yarı küre) gündüz, burası (alt yarı küre) da gece.

Haritanın üst kısmı Güneş, alt kısmı Ay. üst kısmı yang, dışa dönük, gündüz bölümü; alt kısmıda gece bölümü, yin, içe dönük.

  • Şöyle bir baktığınızda gezegenleriniz şu üst yarı küresinde, hemisferinde ise o zaman sizin yaşamınız yang özellikli olacaktır. Siz yang olursunuz olmazsınız o başka. Yaşamınız dışa dönük olacak, insanlara, ilişkilere, toplumsal yapılara dönük. Dış dünyada bir şeyler yapmak için bu dünyaya gelmişsiniz. Dışarda güçlenmek ve bunu paylaşmak, dış dünyaya yaymak için geldiğiniz anlamına geliyor.
  • Haritanın alt kısmında ise daha çok.

Haritasınızda gezegenlerin büyük bölümünün aşağıda olduğunu görüyorsanız örneğin; Böyle ise yaşamınız içe dönüktür. Dış dünyada insanlara tabii ki hizmet ediyorsunuz ama yaşamınız daha fazla içe dönük, içsel güçlenme, içsel varoluşunuzu yükseltme, içe dönmek ve onu Kaynağa ulaştırmakla ilgili yaşamınız vardır.

Gezegenleriniz eğer büyük bölümü yukarıda ise o zaman yang karakterli bir hayatınız oluyor. Dış dünyadaki insanlarla daha fazla, İlişkiler, kollektif bilinç, onla çalışıyorsunuz. Yükselmeyi dışa dönerek yapıyorsunuz.

Alt hemisferde ise daha fazla içsel, yin biliyorsunuz pasif yanımız. Daha fazla meditatif olarak, daha fazla içe dönerek, varlığınızın merkezine odaklanarak yaşıyorsunuz. Eğer yukarıdaysa da daha fazla dışarı odaklanarak.

Bu yaşam yolunuzun neyle alakalı olduğunu görüyoruz bir bakışla. Haritaya içeri doğru ise o zaman kişiyi içe yönlendirecek çalışmalar vereceksiniz. Yani altta ise. Gündüz tarafındaysanız toplanmış gezegenler, en azından 7/10’u, gezegenler dediğimiz zaman 10 gezegensel yapıdan bahsediyoruz. Ay, Venüs, Merkür, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüto. 10 gezegenin en az 7’si yukarıda ise o zaman siz dışa dönük bir yaşam, dış dünyadaki ilişkilerle güçlenen bir yaşama sahipsiniz. Dışarı çıktığınız zaman güçleniyorsunuz. Haritanızda büyük bir bölümü aşağıdaysa siz Kaynağa varlığınızı içe dönerek güçlendiriyorsunuz demek oluyor. Aradaki fark bu.

Soru: Yarı yarıyaysa ne oluyor?

Yaşam yolunuz hem içe hem dışa dönerek, bu ikisini beraber kullanıyorsunuz anlamına geliyor. Sadece içe dönmeyin dış dünyaya da çıkın. Güçlenmenizin bir yarısı dışa dönmekle, bir yarısı da içe dönmekle oluyor.

Soru: Benim de eşit neredeyse. 7 fıtratımı görüyorum horoskopta. Üst dünyadaki bilgiyi bu dünyaya indireceğim ya. Eşzamanlı bunu da görmüş oluyoruz.

Kesinlikle, sadece buna bakmak bile çok fazla şey söylüyor haritada. Sizin bu yaşamda Kaynağa ulaşma yönteminizle ilgili çok önemli şeyler söylüyor.

Haritanızı dikey ikiye böldük.

  • Sol tarafı daha fazla benlik ile ilgili, doğu tarafı yani. Doğu tarafında daha fazla gezegen varsa, daha bağımsız çalışıyorsunuz. Dış dünyaya, insanlara, topluluğa bağlı değil sizin yaşamınız. Daha bağımsız, diğerlerinin düşündüğünden daha “bireysel” oluyorsunuz. Kendi kendini motive eden, dışardan herhangi bir şekilde dış dünya ile çalışmayan, kendi yaşamınızın yolunu çıkaran bir yöndesiniz.

Bağımsızlık ve irade çok önemli burada. Kendi varlığınızı dış dünyadan bağımsız kılmak tamamıyla ve benlik yükseltmek.Benlik derken, önce buraya baktığımızda, haritanın bu kısmında çok fazla gezegen varsa doğu tarafında o benliğe odaklı yaşamınız vardır. Önce başta kendinizi bencil de hissedebilirsiniz ya da insanlar sizi öyle nitelendirebilir. Asıl amacınız benliği, Yaradan’ın benliğine ulaştırmaktır.

Haritanın doğu tarafında daha fazla gezegeni olan kişiler daha inzivaya dönüktür. Dışarıyla çalışarak değil, kendi başına kalarak, inzivaya çekilerek, yalnız demeyeyim, varlığını daha fazla büyütüyorlar. Bağımsızlaşarak, hayatta daha fazla toplumdan değil kendi içsel varlığınızdan enerjinizi alan yanınız var. Sol tarafa baktığımızda daha bireysel görüyoruz, benliği büyütmek.

  • Haritada batı tarafında ise daha fazla, yaşamınızı diğer insanlarla etkileşiminiz güçlendiriyor. İlişkilerde güçleniyorsunuz, ilişkilerle daha fazla büyüyor. İlişkiler, insanlarla etkileşimler, işbirliği. İlişkiler güçlendiriyor kendi başınız kalmak değil. Bağımsızlık değil. Daha fazla dış dünya ile bağlı, bağımlı demeyelim.

Doğu tarafında ise iç dünyanıza bağlıdır. Dış dünyada ilişkiler kurmanıza gerek yoktur. Vardır ama daha fazla odağınız iç dünyanızda ya da benliğinize odaklanarak bir yaşam vardır. Benlik odaklı bir yaşam.

Batı bölgesinde; dışarı odaklı yaşam, işbirliğiyle, dış dünya ile işbirliği ile büyüyor.

Sol ve sağ hemisfer ile ilgili çok kritik bir nokta ifade edecek olursak;.
Geçmiş yaşam ya da bu yaşam okuması açısından söyleyeyim:
Sol yarı yani doğu hemisferi ekim reenkarnasyonudur.
Sağ
yan hasat enkarnasyonudur kişinin.
Sol yarıya toplanmışsa ekim reenkarnasyonu. Daha fazla deneyim, çalışma ve kendinizi analiz yolu ile öğreniyor sol yarıda.

Haritada Sağ yarı, hasat reenkarnasyonu;
Burada da kişi dışardan öğrenmek için “dış dünyadaki insanlarla ilişkilerle” yoluyla öğrenmek için buradadır.

Sol yarı ekim reenkarnasyonu sağ yanı hasat reenkarnasyonu.

Sol yarıda daha fazla gezegen varsa ekim reenkarnasyonundadır.

Sağ yanda ise hasat. İkisinde ise hem ekim hem hasat yapıyordur.

Soru: Daha fazla derken 10 gezegen var ya. Bir tarafta 6 bir tarafta 4 olunca, daha fazla diye 6’yı mı değerlendireceğiz?

Hem ekim hem hasat ama ekim daha fazla. Sol tarafta 6 tane var, sağ tarafta 4 tane var. Daha fazla ekmeye odaklı bir reenkarnasyonunuz var. Aynı zamanda hasat da var. 

Kurs Resmi

İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: