En Akıllı Yatırım Nedir?

Günümüz insanoğlu dünyasında çok çeşitli yatırımlar var. Bu yatırımlar döviz, borsa, altın, emlak, şirket piyasaları derken uzun uzadıya devam eder. Peki en akıllı yatırım nedir? Çok para kazandıracak yatırımlar nelerdir? Yatırımlar ile para kazanmak mümkün mü? Yatırımlar sizleri zengin yapar mı? Yatırım yaparken dikkat edilecekler nelerdir?

İşte bu soruların ve daha fazlasının cevabını bu yazımızda alacaksınız. O halde en akıllı yatırım nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

En Akıllı Yatırım

En akıllı yatırım aslında algınız ve beklentinize göre değişkenlik gösterir. Bazı insanlar için akıllı yatırım ona bir ev daha aldıracak yatırım iken bazı insanlara göre de parasına bir kuruş para kazandırmak akıllı yatırımdır. Zaten bu nedenden dolayı piyasa ekonomist veya borsa simsarı dolmadı mı?

En akıllı yatırım tamamen sizlerin beklentiniz ile doğru orantılıdır. İşte bu nedenle en akıllı yatırım ilk önce yapılan yatırımdan ne beklediğinizi netleştirmek olmalıdır. Mesela yakın bir gelecekte bir araba almayı planlıyorsanız bu durumda uzun vadeli yatırımlar sizin için en akıllı yatırım olmayacaktır.

Sizin için bu durumda en akıllı yatırım kısa süreli yatırımlar olacaktır. Çünkü bu sayede beklentinizi karşılayabilirsiniz. Dolasıyla burada kısa ve uzun dönemli yatırımları bilmeniz avantajınıza olacaktır.

Kısa Süreli Yatırım Nedir?

Kırsa süreli yatırımlar, paranızı kısa sürede kullanacağınız ancak paranız beklerken de değer kaybetmeyip sizin için çalışmasını beklediğiniz dönemli yatırımları kapsar. Buradan da açık bir şekilde anlaşılmaktadır ki yakın zamanda harcanacak olan para için uzun dönemli yatırımlar en akıllı yatırım olmayacaktır.

Mesela şirketlerin beli dönem harcamaları vardır. Çoğu zaman bu harcamaların ödemeleri ödeme gününden çok önce şirket hesabında hazır bulundurulur. Şirket ödeme günü gelene kadar parayı vadeli hesaba yatırır ve bu sayede o para beklerken aynı zamana şirkete de faiz kazancı getirir. Ödeme zamanı geldiğinde ise şirket ödemesini yapar. Ancak bekleme döneminde elde ettiği faiz ek gelir olarak hesabında tutar.

Peki aynı şirket aynı parayı alıp altına yapsaydı ne olurdu? Altın yükseldiyse işlem ücreti ile birlikte kar edilmişse şirket kar ederdi. Ancak altın yükselmediyse o halde kar etmeyecek aksine zarar edecekti. Bu risk şirket bakımından göze alınabilecek bir risk faktörü değildir. Oysa faiz kazancı risk faktörü olmayan bir faktör olduğundan kısa süreli yatırım olarak değerlendirmektedir.

Uzun Süreli Yatırım Nedir?

Uzun süreli yatırımlar kısa süreli yatırımlara oranla çok daha fazla kazandırsa da yatırım süresi uzun olduğundan tercih edilmesi ancak yakın zamanda paraya ihtiyaç yok ise mümkündür. Mesela borsada bir şirketin çok kar edeceğini duyan biri bütün parasını borsaya yatırdığında ve yakın zamanda da ödemesi gereken bir kirası ya da ödemeleri var ise; bu kişi uzun vadeli yatırımdan parayı çekip ödemekten başka şansıda olmadığından bu hamle sayesinde zararına işlem yapacaktır.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın