İş Hayatında Motivasyon, Başarı ve Stres Yönetimi

İş Hayatında Motivasyon, Başarı ve Stres Yönetimi

Çalışma yaşamı bizler için hayatta kalmak veya kalmamak arasındaki ince bir çizgidir. İş yaşamında yaşanan iş stresi, mobingler ve daha fazlası bizleri yaşamdan soğutabilmektedir. Belki de ihtiyacımız olmazsa çalışmak dahi istemeyebilir evde oturmanın daha güzel olacağını düşünebiliriz.

İş yaşamında stres ve stresi yönetmek bu açıdan bizler için çok önemli. Ancak merak etmeyin sözü fazla uzatmadan iş hayatında başarı, iş hayatında motivasyon ve iş yaşamında stres yönetimi konusunda kesin çözümlü kısa bir yazı oluşturacağım.

Her şeyin başı yakıttır ve enerjidir. Bu nedenledir ki ilk konumuz iş yaşamında motivasyon olmalıdır. Daha sonraki yazılarımızda İş hayatında planlama, İş hayatında verimlilik ve iş yaşamında başarı için yöntemler ile ilgili yazı oluşturacağım.

İş Yaşamında Motivasyon

Motivasyon denilince akla ilk olarak amaçsızca oluşturulmuş istek ve duygular gelebilir. Ancak amacı olmayan bir istek veya hareketlenme boşa sıkılmış bir kurşuna benzer. Askerlikte bir kurşunu boşa sıkmak ciddi yaptırımlara neden olabilir. İşte aynı durum hem iş hayatında hem de gündelik yaşamda da geçerlidir.

Birçok insan motivasyonunu artırmak için çalışmalar yapar. İş motivasyon kitapları okur veya iş motivasyon videoları izler. Sonunda ulaştığı yer yine başladığı yer olur. Bu durum ciddi bir sorundur. Bu nedenle öncelikli hedef iş yaşamında nereye varmak istediğimize karar vermekle başlanmalı.

Sizin için başarı denen şey; Kazancınızın belli bir limitte olması mı, daha iyi bir eviniz olması mı, daha iyi bir arabaya binmek mi, daha çok saygınlık kazanmak mı? Hangisi öncelikli önce bu duruma karar vermek elzemdir.

İş yaşamında motivasyon gerçek amacıyla kullanılması ender bir durumdur. Şimdi eğer iş yaşamında amacınız sadece maddi ise bu durum sizin için pek iyi değil. Sadece maddi kazanç üzerine yoğunlaşan iş yaşamındaki insanın tek motivasyonu maddi varlık olur. Ancak maddi varlık durağan bir durum veya yapıda değildir. Sürekli değişir ve değişken bir yapıya sahiptir. Bu durumda da motivasyonunuz sürekli değişir. Bu aşırı değişim gün gelir sizde ciddi sorunlara zemin hazırlayabilir. İşte bu nedenle iş yaşamınızda motivasyon için asıl hedefiniz saygınlık olmalıdır. Eğer asıl hedef duygusal olursa onunla birlikte diğer şeylerde yaşamınızın vazgeçilmezi olarak var olur. Çünkü insan denen varlık duyguların bütünü sayesinde insan olabilmiş ve başarılı olmuştur.

İş Yaşamında Başarı

İş yaşamında motivasyon konusunun hemen ardından önemli bir diğer kavram ise iş yaşamında başarı konusudur. İş yaşamında başarı sizin çabalarınız ile eşdeğer oranda fırsatlar doğurur. Burada hemen şu anlaşılmamalıdır çok çalışırsam çok başarılı olurum. Bu durum tamamen yanlış bir ifade olmakla birlikte çok çalışmanın çok başarı getirdiği pek görülmemiştir.

Buradaki asıl önemli detay ve anahtar cümle ise akıllı, doğru ve belli bir amaç doğrultusunda çalışmayı gerçekleştirmektir. Eğer bu amaçla çalışmanı sürdürsen işte o zaman başarı hiç olmadığı kadar daha yakın olur. Birçok insan sadece gündelik yaşamda karnını doyurmak için çalışır bu nedenle artan enflasyon ortamında daha çok çalışmaktan başka çaresi kalmaz. Oysa çok çalışmanın değil akıllı çalışmanın önemini anlamış olsaydık bu kadar çalışmaya gerek olmazdı.

“İş yaşamında başarı için akıllı çalışma nasıl yapılır” konusu ise ayrı bir konu olmakla birlikte ayrıca işleyeceğiz.

İş Yaşamında Stres Yönetimi

Günümüz iş yaşamı bir savaş arenasına dönüşmüş durumdadır. Çalışanlar, personeller, müdürler, CEO’ lar, İş adamları, Şirketler birbiriyle o denli sert çatışmaktadırlar ki devletler dahi zaman zaman bu çatışmaların ortasında kalmaktadır.

Günümüz devletleri Orta çağ zamanında derebeyliklerin kontrollünde yönetimin söz konusu olduğu gibi şirketlerin kontrolünde varlıklarını sürdürmektedir. İşte bu durum aslında iş yaşamında stres yönetimi konusunu açıklamaya yetmektedir.

Günümüzün siyasi yaşamı daha iş hayatı ile ilgili ve para söz konusudur. İşte bu nedenle dünyanın hangi ülkesi olursa olsun şirketler sıradan iş kolları olarak görülemez. Devleti yöneten kişiler her ne kadar belli bir kişi veya kesim olarak görülse de asıl gerçek şirketlerin yönettiğidir. Sermayenin destek vermediği hiçbir şey başarılı olamaz.

Şimdi iş yaşamında stres yönetimi konusunun asıl nedenini anladığımıza göre bu konuyla nasıl mücadele edeceğimize bakalım. İş yaşamı stres yönetimi için yapılması gereken tek şey dengedir.

Denge kavramı, her şeyin bir bütünlük içerisinde hareket etmesidir. Aile, sağlık, ekonomik durum, sosyallik her biri dengede olmalıdır. Bir taraf ağır basarsa denge bozulur ve stres başlar. İnsan hayati tehdit olarak gördüğü yerlerde stres baş gösterir. İşte o hayati tehlike ancak dengenin bozulduğu anda ortaya çıkar. Bu nedenle gündelik yaşamında dengeyi oturttuğunda stres yönetimi kendiliğinden oluşmaya başlayacaktır.

Bu sihir senin içinde var hadi şimdi başlayalım….

İş Hayatında Verimlilik, İş Hayatında Planlama ve İş Hayatında Başarı için Yöntemleri öğrenmek için tıklayınız…

Kişisel Gelişim ve Farkındalık Eğitmeni

Bilalhan ÇAĞATAY

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin