Nefes Alma ve Stres

Doğu tıbbının, nefes almanın sizi nasıl da duygularınıza teslim olduğunuz bir halden çıkarıp daha mantıklı, aklınızla hareket ettiğiniz bir hale getirdiğine dair şiirsel bir tanımı vardır:

Kalbe “imparator” denirken ciğerlerinize “başbakan” denir;

Yani derin nefes aldığınızda imparatordan başbakanı, yani zihninizin mantıklı tarafını dinlemesini istersiniz.

Vagus Siniri:
Nefesle stres arasındaki bağlantı gittikçe daha fazla açıklığa kavuşmaktadır. Araştırmalar kontrollü, yavaş nefes almanın kafanızla karnınızı birbirine bağlayan vagus sinirini uyardığını gösterir. 

Bu da akabinde -dinlenme ve rahatlamayı kontrol eden­ otonom sinir sisteminizin devreye girmesini sağlar. Bunun açıklaması yavaş, düşünerek alınan nefeslerin sizi aktıf yang bir halden çıkarıp rahatlamış, pasif, yin bir hale soktuğudur.  Bu nedenle nefes alma, meditasyonun en basit biçimidir.

Birçok Çigong tekniğinin de vagus sinirini uyardığı saptanmıştır. Bunları ve herhangi bir rahatlama tekniğini düzenli yapmanın değeri de burada yatar: Bu uygulamalar vagus sinirindeki aktivite seviyesini yükseltir, yani dinlenme ve rahatlama halini ne kadar sık tetiklerseniz işiniz de bir o kadar kolaylaşacaktır.

NEFES ALMA VE ENERJİ

Doğru nefes almak Qi (enerji) kalitenizi artırmanın iki ana yolundan biridir.

Bunun Batılı bir açıklaması enerjiye sahip olmak için kanınızdaki oksijen seviyesini yükseltmeniz gerektiği şeklinde olabilir. Araştırmalarda kontrollü, derin nefeslerin hem kandaki oksijen seviyesini hem de dolaşımı artırdığı görülmüştür.

Taocu nefes:
Yoga derslerinde ya da meditasyori sırasında çeşitli nefes alma egzersizleri denemiş olabilirsiniz. Taocu nefes alma yöntemi yogadaki tarzla benzerlik gösterir: Talimatlar genelde nefesin yavaş ve uzun uzun alınması, bunun da genelde belli pozisyonlardayken yapılması üzerinedir. Öte yandan bazı temel farklılıklar da vardır. Esas farklardan biri de Taocu nefes alma yöntemlerinde asla nefesinizi tutmaz ve kısıtlamaz ya da burun deliklerinizi tıkamazsınız.

GÜLÜMSEME NEFESLERİ

Bir Dakikada İmdada Yetişen Nefes Rutini’ni denemiş olabilirsiniz. Umuyorum denemişsinizdir; herkesin buna ayıracak -okula giderken, çağrı merkezinin cevap vermesini beklerken, hatta suyun kaynamasını beklerken bile- bir dakikalık boşluğu vardır!

Şimdi bahsedeceğim yöntemi Qigong öğretmeni, Long White Cloud Qigong eğitim merkezinden John Munro öğretmiştir, ama birçok başka üstat da bu yöntemin faydalarını methetmiştir. Şehirden uzaklaşmalı birkaç gün sürecek etkinliklerde bunu hem güneş doğarken hem de batarken kapsamlı bir Qigong seansının bir parçası olarak yapabilirsiniz. Bu tekniğin bütününden bir dakikalık bir versiyon devşirdim. Sadece bir nefesle başlayabilir, hoşunuza giderse beş kere daha yapabilirsiniz.  
Eğer keyif alıyorsanız gittiği yere kadar devam edin!

Bir Dakikada İmdada Yetişen Nefes Rutini’ndeki gibi nefes alın. Sonra nefesinizi verirken sırayla organlarınızın her birine -karaciğer, böbrek, ciğer, kalp, mide­ içinizden nazikçe gülümseyin. Her bir organ için üç tur nefes alıp verin, bu organın sıcaklık ve mutlulukla dolduğunu hayal edin.
Her organ belirli bir duyguyla özdeşleştirilir; eğer bir duyguyu yoğun biçimde hissediyorsanız sadece bu organa doğru nefes alıp verebilirsiniz.

  • Sinirinizi azaltmak için karaciğerinize gülümseyin.
  • Korkunuzu atmak için böbreklerinize gülümseyin.
  • Kederinizi dağıtmak için ciğerlerinize gülümseyin.
  • Hüznünüzü gidermek için kalbinize gülümseyin.
  • Kaygınızı azaltmak için midenize gülümseyin.

VÜCUDUNUZU VE ZİHNİNİZİ DENGEYE GETİRECEK KOLAY TEKNİK

Bu teknikler kısa olmalarının yanı sıra halihazırda yaptığınız şeylerin -nefes alma ve hareket etme- sadece geliştirilmiş versiyonlarıdır. Hepsi bir arada yapıldığında vücudunuzun rahatlamasına sebep olacak ve Çinlilerin deyimiyle durağan Qi’yi açacak ve sıvılarınızı hareketlendirecektir. Batılıların deyimiyle ifade etmek gerekirse lenf sıvılarınız da dahil olmak üzere dolaşımınızı hızlandıracaktır. Bu teknikler öylesine kısadır ki her gün yapılabilir.

BİR DAKİKADA İMDADA YETİŞEN NEFES RUTİNİ

BUNU GÜNDE EN AZ BİR KERE YAPIN

Ne kadar meşgul olursanız olun nefes almanız gerekir! Daha öncesinde nefes alışınıza pek dikkat kesilmemiş olsanız da bunun stres seviyenizi kontrol etmede son derece önemli olduğunu keşfedeceksiniz. Stresli olduğunuzda sindirim sisteminiz son derece kötü etkilenir, dolayısıyla bu bölgeye pozitif enerjiyi odaklamak oldukça yararlıdır. Bu son derece kolay tekniğin böylesine etkin olmasının sebebi, zihninize odaklanacak bir şey sunmasıdır. Kısacası bir dakikalık oldukça kolay bir meditasyondur.

  1. Oturun, uzanın ya da ayakta durun; artık nasıl rahat hissediyorsanız. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan hızlıca verin, bunu yaparken de dilinizi dışarı çıkartıp “Haaaaa” diye ses çıkarın. Bu, kesik: kesik nefes aldığınız için ciğerlerinizde birikmiş kirli havayı temizler, Üç kere tekrarlayın.
  2. Gözlerinizi kapatarak beşe kadar sayın ve burnunuzdan nefes alın, sonra da beşe kadar sayarak burnunuzdan nefesinizi verin. Oksijeni derinlere çektiğinizi, göğüs kafesinizi ve karnınızın altına kadar içinizi havayla doldurduğunuzu düşünün. Düşüncelerinizi karnınıza odaklayın; kalp atışınız yavaşlayacak, tansiyonunuz düşecek ve kaslarınız rahatlamaya başlayacaktır. Doğru nefes alıp almadığınıza takılmayın, önemli olan odak noktanızı vücudunuza indirmektir.
  3. Karnınızın altında bir gülücüğün şekillenmeye başladığını hayal edin. Bunu yapabilmek için güldüğünüz zamanki o sıcak hissi anımsamaya çalışın, sonra da bu hissi karnınıza yolladığınızı hayal edin.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın