Sosyal medyada paylaş

Ateş, Hava, Su ve Toprak. Bir duyguyu yin ve yang olarak 2’ye bölersek;
Bu duygu Su, bu duygu Toprak diye ayırın mesela. Yin taraftaysa Toprak ya da Sudur. Yang tarafta ise ya Ateş ya Havadır.

Mesela kuruntu hangi element?

Dışardaki bir etkide oluşan bilincimizdeki düşünceler dizisine kuruntu deniyor. Dışardan bir etki var mutlaka. Etki olmadan kuruntu oluşmuyor. Kuruntu ne? Arkadaşınız size bir hediye bardak getirdi ve gitti. Konu bir arkadaşınızın size bardak getirmesi mi arkasını dönüp gitmesi mi? Biz bu eylemin nedenini bilmiyoruz. Bu eylemin sonucunda kafamızda oluşan bir şey var. Dışardan bir etki var. O etkiye kadar bir şey yoktu. Şimdi bu bardağı bana niye verdi kızdı mı? Acaba hediye miydi? Hediye ise acaba beni gerçekten sevdiği için mi yapıyor? Seviyor mu yoksa ben daha önce ona hediye vermiştim karşılığında bir hediye mi? Bu ayrılık mıydı? Bunların olayla hiç alakalı olmayabilir. Arkadaşınız sadece size güzel bir bardağı hediye edip çok da zamanı olmadığından arkasını dönüp gitmek zorunda kalmış olabilir. Biz onu, dışardan gelen bir şeye düşüncesel tepki veriyoruz.

Kuruntu ağırlıklı olarak Hava elementi görünüyor. Neden?
Düşünceler dizisi. Düşünce alemi dediğinizde konu Hava elementine giriyor.
Hava elementi de yang özellikte. Belki içerde dönen bir şey olabilir.
Yön olarak, aslında içerde çevirme olduğundan yin olarak düşünebiliriz. Çoğu kuruntular içerde dolanır ve insanların gördüğü değildir onlar. Ancak kuruntu genel itibariyle hava elementinin alanına girer. Yin olarak içeriye, içerde kuruyoruz. Kafamızda ama düşünce aleminde olduğundan yang özelliği içeriyor.

Kozmolojinin giriş adımlarından yayılım doktrininde;
İlahi enerjinin Dünya üzerine nasıl yayıldığı ve fiziki olarak nasıl göründüğü üzerine; En son Ateş, Hava, Su ve Toprak aşamasındaydık.

İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: