Sandığınızdan Çok Daha Zeki Olduğunuzun 12 İşareti

Sandığınızdan Çok Daha Zeki Olduğunuzun 12 İşareti

Bugün ne kadar zeki olduğunuzu anlayacağınız bir kişisel gelişim yazısı ile karşınızdayım. Gerçekten ne kadar akıllı olduğunuzu hiç merak ettiniz mi?

Zekanın ölçülmesi çok karmaşık bir şeydir. Zeka, bir şeyi öğrenirken veya bir şeyi deneyimlerken çevrenizi şekillendirmek, anlamak için kullandığımı yeteneğimizdir. Ancak mekânsal, dilsel ve duygusal zeka gibi farklı çeşitli zeka tipleri de vardır. Bu nedenle zekanın çok çeşitli olması karmaşık olmasına neden olmakta ve ne kadar akıllı olduğunuzu anlamak her zaman kolay olmamaktadır. Tabi ki bunun için yapılmış olan zeka testleri, insan nüfusu içerisinde diğer insanlara oranla ne durumda olduğunuzu tespit etme açısından sık kullanılır. Lakin zeka testlerin çoğu da farklı olan tüm zeka tiplerini tek başına sorgulamakta yeterli olmaz. Çünkü zeka türlerinin tamamını hesaba katmaz.

Mesela Zeka veya IQ testleri nadiren yaratıcı ve sanatsal zekayla ilgili sorular sorar. Bu nedenle yaratıcı bir zekaya sahipseniz IQ testinde ortalamanın altında puan alabilirsiniz. Ancak bu sizin zeki olmadığınız veya diğer insanlarda daha az akıllı olduğunuz anlamına gelmez. Zekanızı ölçmek için testler harici başka stratejilerde vardır. Beyin gücünüz doğal olarak alışkanlıklarınızı, kararlarınızı  ve tercihlerinizi etkiler; böylece bazen her gün söylediğiniz ve yaptığınız şeyleri analiz ederek zekayı ölçebilirsiniz. Yıllar geçtikçe uzmanlar, zeki insanların konuşmasını, düşünmesinin ve herkesten biraz daha farklı yaşamlarının çözümlemesini yaparak zekayı keşfetmenin yolunu buldular.

Örneğin, dâhiler daha gerçekçi programlara devam etme, belirli hobilerden ve tutkulardan hoşlanma, zihinlerini keşfetme eğilimi için zengin yaratıcı faaliyetlerle meşgul olma eğilimine sahiptirler. Eğer çok zeki bir insansanız, hayatınızı da benzer şekilde yaşayabilirsiniz. Kendinize özel bir şey olduğunu düşünmeseniz bile günlük davranışlarınıza bakarak zekanın açık işaretlerini keşfedebilirsiniz. Tamamen normal görünen şeyler aslında aktif ve zeki bir zihnin denenmiş, gerçek işaretleri olabilir. İşte tüm bu nedenlere dayanarak bu videomuz da sandığınızdan daha akıllı olduğunuzu gösteren on iki işareti yakından inceleyeceğiz.

Ancak öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki bu video bir zeka testi değil. Diğer insanlarla oturup puanlama yaparak kendinizi kıyaslamanızı sağlamaz. Bu video de eğer bu on iki işarete sahipseniz düşündüğünüzden çok daha zekisiniz demektir.

Başlayalım…

 1. Fikir Makinesi: Zeki insanların sürekli olarak iyi fikirlere sahip olduğunu ve kafasının içi sürekli yeni fikirlerle dolup taştığına dair yaygın bir yanılgı vardır. Günümüze kadar gelmiş pek çok dâhiye iyi fikirlerinden dolayı teşekkür ederiz ancak birçok dâhinin iyi harika fikrinden önce pek çok kötü, yanlış fikir akıllarına gelmiştir. Başka bir deyişler son derece zeki insanların her zaman çok parlak ve mükemmel fikirleri olmaz. Bunun daha çok çalışıp, çok sayıda fikir üretirler. Bunlardan bazıları sonunda dünyayı değiştirir. Fikir üretme adı verilen bu beceri, pek çok akıllı insanı kalabalıktan ayırır. Bir anda yeni fikirler yaratmak zordur, ancak zeki insanlar bunu kolaymış gibi gösterir. Fikirlerinizin her biri parlak veya iyi olmayabilir. Ancak bu fikirlerden çok sayıda üretiyorsanız muhtemelen yaratıcı ve ilham veren birisinizdir.

2. Karanlık Mizah Anlayışı: Zeki insanlar, tespit edilmesi zor olan bir mizahi anlayışa sahiptir. Kendinizi kimsenin komik bulmadığı şeylere gülerken ya da diğer insanların anlamadığı bir referansa sinirlenirken bulabilirsiniz. Şakalarınız her zaman karmaşık olmayabilir, ancak benzersiz bir mizah anlayışınız varsa, muhtemelen ortalamanın üzerinde zekisinizdir.

Peki neden?

Çünkü entelektüel insanlar bağlantılar kurar ve başkalarının fark etmediği ironi katmanlarını fark eder. Mizah anlayışınız ince veya incelikli bir yapıda olabilir. Hatta başkalarının hoşlanmadığı daha karanlık konulara gülerken kendinizi bulabilirsiniz. Her iki durumda da şakalarınıza izleyici bulmakta zorluk yaşarsınız. Çünkü beyniniz çoğu kişiden daha farklı çalışmaktadır.

 1. Güçlü Hafıza Hatırlaması: Zeki insanlar, başkalarının hatırlamakta zorlandığı şeyleri hatırlama konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahiptir. Fikirleri inanılmaz bir derinlikle işler ve hatırlarlar, çoğu zaman küçük ayrıntılara ve incelikli fikirlere odaklanırlar. Peki süper güçlü hafızaları nereden geliyor?

Bellek tamamen zekâ değildir. Bunun yerine deneyim ve yeteneğin birleşiminden gelir. Daha akıllı insanlar fikirleri çoğu zaman diğer kişilere oranla daha keskin bir şekilde hatırlarlar. Çünkü anılarını belleğe kaydederken çok daha fazla zaman harcarlar. Neredeyse her gün, niş bilgileri hatırlamak veya büyük bilgi depolarını koruma konusunda kendilerini zorlamaktadırlar. Sonuçta hafızaları her geçen gün diğer insanlara oranla daha güçlü ve keskin bir hale gelir. Bu nedenle arkadaşlarınız arasında fil hafızasına sahip olarak tanınıyor olabilirsiniz. Belki, yıllar önce olup bitenler hakkında ne kadar çok şey hatırlayabildiğinizle insanları şaşırtıyor olabilir. Her iki durumda da bildiğinizden ve fark etiğiniz de daha zeki olduğunuz söylenebilir.

 1. Hayal Kurma Gücü: Hayal kurmayı sever misiniz? Son derece zeki olan insanlar hayalperest olma eğilimdedirler. Aktif ve güçlü bir hayal gücüne sahiptirler. Dolayısıyla sıkıcı bir durumda kafanızın içindeki dünyaya çekilebilirsiniz. Araştırmalar, hayal kurmanın daha yüksek düzeyde zihinsel aktivite ve bilişsel performansla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, günün ortasında hayal gücünüzün peşinden sürüklenmeyi seviyorsanız kendinizi küçümsemeyin. Muhtemelen düşündüğünüzden daha zekisinizdir.
 1. Duygusal Uyum: Birçok kişi zihin ve duygunun ayrı beceriler olduğunu düşünür, ancak bu iki zekâ kategorisi karmaşık bir şekilde içe içe geçmiştir. Başka bir deyişle, problem çözme gibi bilişsel egzersizlerde başarılı olan insanlar aynı zamanda duygularını daha iyi anladıklarını da söyleyebiliriz.

Neden?

Çünkü akıllı insanlar duyguları üzerine düşünmeye belirli durumlarda ne hissettiklerini analiz etmeye daha fazla zaman ayırırlar. Oldukça zeki bir kişiyseniz, muhtemelen duygularınızın derinliğine aşinasınızdır. Ve bunları yapıcı bir şekilde ifade edebilirsiniz. Tek başına bu bile çoğu kişiden daha akıllı ve düşünceli olduğunuzu gösteren bir işarettir.

 1. Yalnızlığı Arzulamak: Yüksek zekaya sahip olan insanların çoğu yalnızlığa değer verir. Başka bir ifadeyle yalnız vakit geçirmekten hoşlanırlar. Zeki insanlar huzur ve yalnızlık anlarını severler. Çünkü okuma, yazma veya düşünme gibi en sevdikleri aktiviteler tek başına en iyi şekilde gerçekleştirebilirler. Dolayısıyla zeki insanlar için yalnızlık cezalandırıcı veya sıkıcı bir durum değildir. Bu onlar için ilgilendikleri konuları derinliklerine, kimsenin yoluna çıkmadan dalmaları için bir fırsat olarak görülmesini sağlar. Eğer bu sizde var ise veya tanıdık geliyorsa muhtemelen o dur ki düşündüğünüzden daha zeki ve daha içe dönük birisinizdir.
 1. Ham Müzik Yeteneği: Bazen zeki insanlar başkalarının öğrenmekte zorlandığı konularda kolayca ustalaşırlar.

Mesela; zeki insanlar enstrüman çalmayı nispetten daha hızlı bir şekilde öğrenirler. Çünkü temel ritimleri anlama konusunda doğal bir yeteneğe sahiptirler. Son derece zeki insanlar, sıfır müzik deneyimine sahip olsalar bile ritimleri çoğu kişiden daha iyi tutabilirler. Genel olarak zeki insanlar müzik kalıplarını anlamada ve kopyalamada hızlıdır. Yalnızca iyi müzik icra etmekle kalmıyorlar, aynı zamanda çeşitli ve farklı müzik türlerine de ilgi duyuyorlar.

Karmaşık ve etkileyici parçalar arasında da kayboluyorlar. İster müzisyen olun ister müzik tutkunu olun, müzik kulağınız gerçekten ne kadar akıllı olduğunuzun sinyalini verebilir.

 1. Belirsizliği Anlamak: Çoğu insan belirsizlikle başa çıkmakta zorlanır. Ancak zeki insanlar bu durumdan aynı şekilde rahatsız olmaz. Çünkü bazen belirsizlik mümkün olan tek cevaptır. Bir şey ne kadar karmaşık hale gelirse temiz ve basit bir çözüm bulma olasılığınız da o kadar azalır. Kafa karıştırıcı çelişkileri fark edebilir ve bilginizdeki boşlukları keşfedebilirsiniz. Ancak bu durum sorun değil. Sorunlarınızın hemen çözülmesi gerekmiyor. Karışıklıklar karşısında sabırlı ve sakin olabiliyorsanız, tanıdığınız en zeki insanlar biri olabilirsiniz.
 1. Hayal Gücünün Aşırı Hızlanması: Kaygı durumu zeki insanlar arasında yaygındır. Her türlü sarmal düşünceyi ve olumsuz kalıbı üreten güçlü hayal güçleri vardır. Akıllı bir insan olarak hayatınızı nasıl altüst olabileceğini düşünerek zaman harcayabilirsiniz. Her iki durumda da bu endişe verici düşünceler kaygı ve kendinden şüphe duyma şeklinde ortaya çıkabilir. Bu size tanıdık geliyorsa beyniniz aşırı hızda çalışıyor olabilir. Her zaman eğlenceli ve mutlu olmayabilir ancak kaygınız çoğu kişiden daha zeki olduğunuzun bir başka göstergesidir.
 1. İlham Kaynakları: Araştırmalar son derece zeki insanların toplu olmayan ortamlarda çalışmaktan hoşlandıklarını göstermiştir. Bu durum kirli veya hijyenik olmayan yerler olduğu anlamına gelmemelidir. Pek çok akıllı insan, ilham kaynaklarıyla çevrili darmadağın alanlarda iyi çalışırlar.

Mesela masanın üzerinde kitaplarınız veya duvara bantlanmış kağıtlarınız olabilir. El sanatlarıyla çevrili bir stüdyoda veya hayal edebileceğini her aletin yere serildiği bir garajda çalışabilirsiniz. Nerede çalışırsanız çalışın kendinize göre dağınık bir ortam zihninizin çalışması ve yaratması için mükemmel bir ortam olabilir.

 1. Hiçbir Şey Yapmamanın Faydaları: Zeki bir insansanız, gününüzün bir kısmını hiçbir şey yapmamış gibi görünen bir yaparak geçirebilirsiniz. Dışarıdan sizi gören biri hiçbir şey yapmadığını bomboş oturduğunuzu düşünebilir. Ancak muhtemelen o dur ki zeki insanların yaptığını yapıyorsunuzdur. Yani düşünmek için kendinize zaman ayırıyorsunuzdur. Gözlerinizi kapatıp oturabilir, odanın içinde dolaşabilir veya kendi kendinize yüksek sesle konuşabilirsiniz. Bunların hepsi zeki insanların kendi beyinleriyle iletişimi sürdürmelerine, fikir üretmelerine ve karmaşık sorunları çözmelerine olanak tanıyan yöntemlerdir. Düşünmek başlı başına bir etkinliktir. Oldukça zeki bir insansanız, düşünmek günü geçirmenin en sevdiğiniz yollarından biri olabilir.
 1. Mutlak Konsantrasyon: Sevmediğiniz şeylere odaklanmakta zorlanıyor musunuz? Konsantrasyon pek çok zeki insanın sahip olduğu bir beceridir. Etrafı insanlarla çevrili dahi olsa duygularını kapatabilir ve tutkulu oldukları bir şeye tamamen konsantre olabilirler. Bu gerçekleştiğinde konsantrasyonları ise asla bozulmaz. Fikirlerini hayata geçirene kadar şevkle çalışırlar. Zeki ve akıllı bir insansanız daha önce bu ve buna benzer şeyleri yaşamış olabilirsiniz. Aklınıza harika bir fikir gelir ve bu fikri aklınızdan çıkarmak için yapmak ve uygulamaya başlamak için masanıza koşar başlarsınız. Yeterince ilham aldığınızda hemen hemen her yere odaklanırsınız. Çünkü sandığınızdan çok daha zekisinizdir.

Evet, kaç tanesi sizde var? Bunlara benzer neler yaşadınız? 

Bilalhan Çağatay

Kitaplarıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yazının video halini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz;

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin