Soru Cevap – Astroloji

Sosyal medyada paylaş

Soru: Astroloji her geçen gün daha popüler hale geliyor. Bir kesim bilimselliğini sorgularken, gördüğü talep de gittikçe artıyor.
Öncelikle Astroloji nedir, bilimsel midir ne dersiniz?

Astroloji, semboller düzeyinde bir bakışla yaşamı ve zamanı algılamamızı sağlar. İnsanlar gelişime yöneldikçe, sorgulayıp anlamaya çalıştıkça bir yerden sonra astrolojinin sunduğu geniş anlayışa ihtiyaç duyuyor. Bu noktada da astrolojinin kapısını çalıyor. Yani kişiler isterlerse bir astrologa danışıyorlar, isterlerse de eğitime başvurarak bir astrolog gibi gökyüzünü okumayı öğreniyorlar.

Astrologun Duyguları

Astroloji anlamsal düzlemde çalışır. Sembollerin kişi veya durum üzerine etkisi incelendiğinden büyük oranda dünya merkezli bakış açısı kullanılır. Yorumlarda astrologun duygularını, varsa sezgilerini, taraflı görüşünü bir yana bırakarak somut veriyi kullanması gerekir. Astroloji, kuralları olan ve çok bileşenli akılcı bir disiplindir. Yüzyıllardan beri gökyüzündeki cisim ve sembolik noktalar ile yeryüzündeki durum ve olaylar arasındaki istatistiksel değerlendirmeleri yansıtır. Kısacası astroloji kehanet değildir, bu amaçla kullanılamaz. Olasılıkları görmemizi sağlar. 

Soru: Merak edilen ve çok tartışılan bir başka konu da kaderci bakış açısı. Astrolojinin gösterdikleri kaçınılmaz mıdır? Astroloji gelişime açık düşünülebilir mi?

Doğum Haritası Yorumlama

Doğum haritası yorumlarında kişinin geliştirmesi gereken yönlerine, bunu nasıl başarabileceğine dair ipuçları vardır. Astroloji bilen hiç kimse haritasına bakıp Ben buyum deyip kapatmaz. Aksine kendi bakış açısından göremediklerini de fark ederek kendisine çok şey katacak yeni yolları bulmaya koyulur. 

Bireysel Danışmanlık

Bireysel danışmanlıklarda da hiçbir astrolog danışana Şu gün şunu yaşayacaksın diye kestirip atmaz, atamaz. Hep zamanın getirdiği olasılıklar vardır. Bazı dönemlerde kişi için olumlu koşullar varken bazı dönemlerde dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bazen görülen olasılıklar bir uyarı oluşturur, astrolojiye başvuran kişi bunu dikkate alarak tedbirli davranma şansını elde eder. Fırsatları daha kolay görebilir.  

Sıkışık dönemlerin sadece tamamlanması gereken olgunlaştırıcı bir süreç olduğunu fark etmesi de kişiye çok önemli bir güç kaynağı olarak hizmet ediyor. Her şey birbirine görünmez ipliklerle bağlı adeta ve bu bütünün bir parçası olduğunu kavraması, insanın bu dünyadaki varoluşu, yaşadıkları ile ilgili somut algıyı güçlendiriyor. 

Astroloji eğitiminden söz etmişken, genellikle nasıl bir öğrenci profili var? Mesela herkes astroloji öğrenebilir mi?

Astrolojide bir çatı altında toplanan çok çeşitli profillerden benzer derinlikte insanlar görmek mümkün. Gençlerden, orta yaş grubundan, orta yaş üzerinden katılım oluyor. Eğitim açısından da aynı renkli profil var. Ev hanımı, memur, doktor, akademisyen, girişimci, mühendis, ya da aklınıza farklı ne gelirse. Zamanla tüm etiketlerin yerine paylaşım, merak ve bilgi geçiyor.

Eğitimde önce temel parçaları öğrenip sonra bunları birleştirip bütüncül bir bakış ile durumu değerlendirmek gerekiyor. Önce kelimeleri öğrenip sonra anlamlı bir cümle kurmak gibi. Eğitime başlayan kişinin hiçbir şeyi önceden bilmesine gerek yok. Açık bir zihin, biraz merak, biraz azim yeterli oluyor.

Eğitimi tamamladıktan sonra ne olur? Kişinin hayatında neler değişir, eğitimin amacı nedir?

Eğitimde temel astroloji altyapısı verilir. Öngörüm için gereken öncelikli teknikler, çeşitli astrolojik yaklaşımlar, gezegenlerin, sembollerin doğru yorumuna ulaşmak için gereken süreçler, farklı bakış açıları eğitim içeriğine dahildir. 

Birinci yılın sonunda doğum haritası yorumu, sonraki yıllarda ise öngörüme dayalı teknikler öğrenilip uygulamalarla pekiştirilir. Bir kez astroloji bildiğinizde yeni bir algı düzeyi, hayatta yolunuzu bulmanıza yardımcı olan bir pusula edinmiş oluyorsunuz. Sanki yeni bir duyu kazanmış gibi neyi bulmak için nereye bakmanız gerektiğini bilir hale geliyorsunuz. 

Geçmişi, bugünü ve geleceği daha iyi anlayıp yorumlayabiliyorsunuz. Özetle bu bilgi artık ömrünüzce size ışık tutuyor.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: