Tesla Ceo’su Elon Musk

Bloomberg Milyarder Endeksi’ne göre Tesla CEO’su Elon Musk; Yaklaşık 300 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı. 
On yıldan biraz fazla bir süre içinde Tesla, neredeyse iflas eden tek arabalı bir şirketten dünyanın en değerli otomobil üreticisi haline geldi. Bununla birlikte, dünya çapında milyonlarca kişi Elon Musk’ı kutlarken, pek çok kişi Tesla’nın kökenini ve şirketin adını nasıl aldığını bilmiyor.

Markanın değeri: Tesla
Tesla, Temmuz 2003’te Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından Tesla Motors olarak kuruldu. Business Insider’a göre, aylarca başarısız olan sahalardan sonra Eberhard, Sırp Amerikalı mucit ve Tesla’nın bugüne kadar arabalarında kullanılan AC elektrik motorunun mucidi Nikola Tesla’yı onurlandırmak için Tesla adını seçmeye karar verdi.

Şubat 2004’te Elon Musk, şirkete 6.5 milyon yatırım yaptıktan sonra Tesla’nın en büyük hissedarı ve başkanı oldu. 

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da, o zamanlar Avusturya İmparatorluğu’nda (bugünkü Hırvatistan) olan Smiljan’da Sırp bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Tesla, gençlik yıllarında ciddi bir kolera vakasına yakalandı ve 9 ay boyunca yatalak kaldı. 

Tesla 1884’te Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. New York’a cebinde sadece dört sent, kendi şiirlerinden birkaçı ve bir uçan makine için hesaplamalarla geldi. ABD’ye geldikten sonra Tesla, Edison’un DC güç sistemini geliştirmekle görevlendirildiği Thomas Edison ile mühendis olarak bir iş buldu.

Birkaç yıl sonra, Edison’un Tesla’nın bir AC güç sistemi kullanma planlarını reddetmesinden sonra Tesla ve Edison sonunda bir anlaşmazlığa düştüler ve Tesla’nın 1888’de Westinghouse Electric Company’ye katılma kararı almasına ve Thomas arasındaki “Akımlar Savaşı”nın başlangıcına işaret etmesine yol açtı. 

Edison’un DC güç sistemi ve Tesla’nın AC güç sistemi. Sonunda Tesla’nın galip geldiği ve AC güç sistemi, bugün dünya çapında kullanılan baskın elektrik sistemidir.

Bugün pek çok insan Tesla’nın tarihini ve vizyonunu bilmiyor. 
Kablosuz teknolojinin icadından önce bile kablosuz olarak elektrik göndermenin bir yolunu bulan ilk kişinin Nikola Tesla olduğunu biliyor muydunuz? 

Tesla’nın dünyaya ücretsiz kablosuz elektrik sağlamak istediğini de biliyor muydunuz?

1890’larda Tesla, elektrik gücünü kablolar olmadan iletmenin bir yolunu geliştirmek için önemli miktarda zaman harcadı. New York ve Colorado Springs’deki yüksek voltajlı, yüksek frekanslı güç deneylerinde kablosuz aydınlatma ve dünya çapında kablosuz elektrik gücü dağıtımı için fikirler geliştirmeye devam etti.

Nikola Tesla Müzesi’ne göre Tesla;
Yaşamı boyunca toplam 112 kayıtlı ABD patentine sahipken Tesla’nın diğer ülkelerdeki toplam patent sayısı henüz kesin olarak belirlenmedi. Bugüne kadar Tesla’nın sahip olduğu 196 patent, ABD dışında 26 ülkeden daha tespit edildi. Bu patentlerin en büyük sayısı (30) Fransa’da verildi.

Diğer kaynaklar ayrıca Tesla’nın icatları için dünya çapında yaklaşık 300 patenti olduğunu, bazı patentlerinin açıklanmadığını ve çeşitli kaynakların bazılarının patent arşivlerinde saklı olduğunu keşfettiğini söyledi.

Çok akıllı olmasına ve dünyayı değiştiren patentlere sahip olmasına rağmen, Nikola Tesla hayatının ilerleyen dönemlerinde finansal sorunlarla boğuştu. Örneğin 1915’te, Waldorf-Astoria’daki 20.000 dolarlık borcunu ödemek için ünlü Wardenclyffe kule fabrikası satıldı.

7 Ocak 2021’de Elon Musk;
78 yıl önce Nikola Tesla’nın öldüğü aynı gün en zengin adam oldu.
 
Musk, Nikola Tesla’nın bazı icatlarını kullanarak dünyanın en zengin insanı olurken, Nikola Tesla ise fakir bir adam olarak öldü.

Zamanın en güçlü adamlarından ikisi olan Thomas Edison ve JP Morgan tarafından dolandırılıp terk edilen Nikola Tesla, 8 Ocak 1943’te New York’ta bir otel odasında beş parasız ve tek başına öldü. Tesla, annesine yazdığı son mektubunda şunları söyledi:

“Lütfen anne, benim için orada dua et! ‘Keşke şimdi yanında olabilseydim anne, sana bir bardak su getirebilseydim. İnsanlığın hizmetinde geçirdiğim bunca yıl bana hakaret ve aşağılanmadan başka bir şey getirmedi .” Nikola Tesla

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın