AKUBASI VE QİGONG

AKUBASI VE QİGONG

Çigong özetle önlem aşamasında çi’yi güçlendirerek ve weiçi dediğimiz bağışıklığımızın güçlü olmasını sağlar. Erken müdahalede hastalıkların yüzeysel aşamadayken bedenden atılmasını sağlayacak şekilde çi’nin yönetilmesini sağlar. Bunlar ne demek? Daha çok anlam ifade edecek zaman içerisinde. Ve bütüncül tedavide de, tedavi yöntemine bir destekçi buda ne demek?

Tabii ki beslenmemizi, uykumuzu, duygumuzu, düşüncemizi tabii ki mutlaka dönüştürmeliyiz. Ama bununla birlikte çigong da bu süreci hızlandırmak adına çok çok güçlüdür.

Çigong ve Çin tıbbı ile tabii ki hiçbir şekilde bir mucize vadetmiyoruz ama bununla birlikte beden zaten kendini iyileşmeye odaklanmış bir mekanizma olduğu için bazen doğru ortamı oluşturduğunuzda bedenin beklediğimizden daha güç bir şekilde kendini onarabildiğini görebiliyoruz. Bazen bir vesile gerekir ve bu çigong olabiliyor.

AKUBASI

Akubası dediğimiz çalışma özetle şu;

Çin tıbbına göre çi dediğimiz bu enerji bedenimizde belirli kanallar üzerine hareket ediyor ve bu kanallar üzerinde belirli noktalar var bu kanalın işlevi ile ilgili uyarım yapan.

Ve Çin tıbbı diyor ki “hastalıkların en önemli sebebi bu kanallardan herhangi birinde çi’de ya yetersizlik yani oraya yeterince çi ulaşmaması ya da bir noktada çi’nin çok fazla birikip tıkanması akıştaki bir sorundan dolayı

Böylece Biz Çin tıbbına göre akubası veya çigong veya Çin tıbbı ile bu kanallardaki akışı tekrar sağlayabilirsek veya bir noktaya çi ulaşmadığı için orada hastalık varsa oraya tekrar çi’nin ulaşmasını sağlayabilirsek sağlığa ulaşabiliriz.

Bunun yöntemlerinden biriside birisi de akupunktur dediğimiz bu kanallar üzerindeki çeşitli noktaları iğneyle uyarma yapılan yöntemdir. Normalde 9 farklı iğne türü vardır ve bunların bir kısmı hatta sivri değildir saplanmaz. Ama günümüzde tek iğne yöntemi kullanılıyor. Zaman içerisinde sadeleşmiş diyelim. Bir de bunun iğnesiz kullanılan yöntemi var. Buna da akubası ya da aku pressure diyoruz. Bu da ne demek? bu noktalar üzerinde sivri olmayan enstrümanlarla özellikle kendi bedenimizle ama bazen işte şu tarz enstrümanlarla. Bazen çok büyük kas gruplarında işte Tenis topu gibi bazı unsurlarla masajlama ya da bası yöntemleriyle uyguladığımız tedavi sistemini ifade ediyor.

Qigong eğitiminde Çin tıbbı ve akubası da var.  Çin tıbbı eğitiminde çigong ve akubası da var.

Akubası eğitiminde Çin tıbbı ve çigong da var. Ama hangi eğitimse kendi alanında daha çok odaklanacak şekilde ilerliyor.Akubası dediğimizde bu şekilde dışarıdan uygulayabileceğimiz özellikle erken müdahalede çok etkin olan yanımızda mesela üst solunum yolları rahatsızlıkları yaşıyorum hemen uygulamaya başlarsam çok hızlı atlatmamı gerçekten sağlayabilir.

İşte tansiyonum yükseldi hızlı bir şekilde tekrar düzenlemek düşürmek için o an kullanmakonusunda çok çok etkilidir. Tabii ki kronik rahatsızlıklarda biraz destekçi unsur olarak kullanıyoruz doğrudan tedavi yöntemi olarak değil.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin