Anatomik Taraftan Sakral Çakra

Sosyal medyada paylaş

Önceki Sakral Çakra yazısı olan “Sakral Bölgeyi Güçlendirecek Aktiviteler” metnini okumak için TIKLAYINIZ…

Her çakranın bağlı olduğu bir bez var. Sakral çakranın bağlı olduğu bez reprodüktif bezler yani cinsel bezler. Erkeklerde testis, kadınlarda yumurtalıklar. Kök çakrada adrenal bezlerdi, adrenaller hareketimizi sağlıyor. 

Diğer organlara bakarsak; kadınlarda rahim, erkeklerde prostat var;
Yumurtalıklar, testisler, böbrekler. Böbrekleri kök çakrada da söyledim. Böbrek rahatsızlıklarında 2 çakraya bakabiliriz. Eğer böbreklerdeki asit alkali dengesi, (bu organ asit alkali dengesini sağlıyor) bedenin sıvılarının dengelerini sağlayan bir organ. Eğer su ile ilgili bir konu ise, mesane (sakral çakra organı) suyun biriktirilmesi, depolanması ve atılması vs. bu konuyla ilgili ise sakral çakra ile alakalı. Ama böbrek taşları gibi bir konu varsa kök çakra ile alakalı. Taş toprakla bağlantılı. Böbreklerde toprak elementinin birikimi anlamına geliyor. 

Sakral çakra da böbreklerle bağlantılı, suyun filtrasyonu ile ilgili sorunlar olursa. Örneğin üriner sistem enfeksiyonları sakral çakra konusudur. Sistit gibi. 

Prostat sorunları, testislerle ilgili sorunlar olduğunda sakral bölgemizde çalışma var anlamına geliyor. O bölgeyi çalışmamız ve güçlendirmemiz gerektiği anlamına geliyor. O bölgede blokaj var anlamında. 

Kadınlarda menstüral döngü sorunları, premenstüral sendromlar yani adet öncesi ve sırası sendromları, ağrılı adet, adet görememe. Over (yumurtalık) kistleri. 

Endometriyosiz yani rahimdeki kalınlaşmalar, rahim sorunları, miyomlar. 

Cinsel yollarla bulaşan rahatsızlıklar, zührevi hastalıklar.

Kasık bölgelerinde mantarlar, egzamalar.

Huzursuz bağırsak sendromu da sakral çakra ile alakalı. 

Dalak da bu arada sakral çakranın organı. Dalak daha çok immün sistemler bağlantılı bir organ. Aynı zamanda lenf sistemi ile bağlantısı var. Lenf sistemi sıvıların filtrasyonu ile ilgili olduğu için yine sakral çakra ile bağlantılı. 

Bu bölgelerde rahatsızlıklarınız varsa demek ki sakral çakrada bir güçlendirme gerekiyor. Orada enerji akmıyor, enerji dışarı çıkmıyor ya da dışardan içeri giremiyor. Yaradan’dan alınamıyor anlamına geliyor. 

Bedende rahatsızlık önce enerji bedeninde başlar, en son fiziki bedene gelir. İnsan bedeni her zaman sağlığa odaklıdır. En son hiçbir çare kalmadığında bedende görürüz bir şekilde rahatsızlığı.

Bunlar sakral bölgenin ışığı alamadığında olabilecek rahatsızlıklar. Olacak anlamına gelmiyor, olasılığı olabilir . Sakral çakranızın titreşimi düşük çıktı. Hemen şöyle bir anksiyete yapmayın “Acaba bir rahatsızlık mı var?” Yo hayır belki de enerjisel bir şeydir. Devamı olursa bir rahatsızlığa dönebilir. Şu anda illa demek değildir ki; sakral çakramda bir sorun var, demek ki bir rahatsızlığım var orada. Buna gerek yok. Sakral çakra bloke olduğunda hemen böyle rahatsızlıklar çıkacak anlamına gelmiyor. 

Bir Bölgede Bir Rahatsızlık Varsa Orada İdrak Edilmemiş Bir Konu Vardır

Her gün herkes yapabilir demiyorum tabii ki. Ama sonuç olarak karmik bir yerden bile gelmiş olsa bu çakranızı güçlendirdiğinizde; mesela tek yumurtalığınızın olması sizin yaşamınızda sorun yaratmayacak hale gelir öncelikle. Eğer daha da ilerletebilirseniz yeni bir yumurtalık da yaratabilir. Çözülebilir bunlar ışığı yukarı çıkarıldığında. Çünkü bir bölgede bir rahatsızlık varsa orada idrak edilmemiş bir konu vardır. Net bu! Neyle alakalı olduğunu nereden anlarsınız? Konulara bakın. Hemen gözünüze çarpar zaten. 

Pelvis, sakrum, böbrekler, idrar yolları, lumbar bölge (arka bel bölgesi) lumbar segmenti de sakral çakra ile alakalı. Özellikle alt bölge L2, L3, L4, L5 gibi. Buradaki rahatsızlıklar, kaymalar, fıtıklar sakral bölge ile alakalı.

Sakral Çakranın Devam yazısı niteliğinde olan “Alt karın ile ilgili rahatsızlıklar” yazısını okumak için TIKLAYINIZ…

Melek Öztürk

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: