Astroloji ’de Evler Ne Demek?

12. Ev ne demek? Aslında 12. Burçtur Balık. Evler aslında burçların temsilleridir.
1. Ev Koç. 1. Ev aslında sizin dışarıya doğru kendinizi fırlattığınız… O yüzden 1. Ev sizin dış görünüşünüzdür.
2. Ev sizin Boğa’nın evidir. Maddi aleminizle bolluk durumunuzla bağlantılı. Maddi sahiplikleriniz ile bağlantılı.

3. Ev neresi? İkizlerin evi. Sizin bilgiyle bağlantınızla ilgilidir. İletişimde nasıl oluyorsunuzla ilgilidir gibi gibi. Burçların sıralamasına göre evleri dizerseniz evlerin niteliklerini de anlamaya başlıyoruz.

Balık 12. Son burç olduğundan dolayı 12. Ev Balık.
Bir de Yay 9. Ev. Bu 2 burç Jüpiter’in yönetici olduğu, çalıştığı.
Bu arada Balık’ın bir farkı var diğer burçtan. Balık aynı zaman da Neptün ile de bağlantısı var. Balık hem Jüpiter hem de Neptün bağlantısı var. Aynı Akrep’te olduğu gibi; hem Mars hem Pluto. Bunun karşısında olan gezegenler, zararlı olduğu gezegenler. Jüpiter’in yüceldiği yer; Yengeç.

Yengeç burcunda Jüpiter özelliğini çok görürsünüz anlamına gelmiyor. Yengeç burcu iseniz, Güneş’iniz Yengeç’te ise siz Jüpiter özelliğini çok fazla gösteriyorsunuz anlamına gelmiyor. Jüpiter’iniz Yengeç’te ise güçlü konumda anlamına geliyor. Yani Yengeçler’in Jüpiter özellikleri çok güçlü. 

Tam tersine Yengeçler çok içe dönmeye meyilliler, Ay’dan dolayı. Daha akşama meyilliler, daha Ay’cılar. Çok Güneşçi değiller. Jüpiter Yengeç’te iken çok iyi geliyor. Jüpiter’in çok iyi olduğu konumlardan biri.

Jüpiter Balık’ta iken zaten kendi evinde kendi özelliklerini gösteriyor. Jüpiter Yay’da iken kendi özelliklerini gösteriyor. Siz Balık’sanız Jüpiter özelliği zaten yaşam amacınızda var. Siz Yay’sanız zaten Jüpiter’in özelliklerini net bir şekilde görüyoruz. Jüpiter’iniz Yengeç’te ise çok güçlü bir konum. Jüpiter’in özelliği sizin hayatınızda bu arada Jüpiter Yengeç’te ise ne olur? 

Duygular dışarıya doğru genişliyor. Jüpiter bir yandan da insanlığa ışığını yayıyor ama Yengecin ne özelliği var? Anne. Yani bu yayılışın şefkatli bir şekilde olmasını sağlıyor. Jüpiter’iniz Oğlak’ta ise bu biraz belki yıkıcı olabilir. Oğlak çok duygularla bağlantısını gözlemlemiyorum. Oğlak bu Dünya üzerinde yapmak için var. Oğlak gerçekleştirmek istiyor, duygulara takılmak istemiyor. Oğlak “Dur işimiz var!” diyor. Tam tersine en düşük olduğu yer de Oğlak. 

Jüpiter Oğlak’ta iken kendi özelliklerini çok göstermiyor. Dünya üzerinde Oğlak fiziki dünya ile bağlantılı olduğu için Jüpiter’in genişleyen, yukarı çıkan yönü ile çok ilgili değil. Oğlak da Satürn ile çalışıyor bu arada.

Jüpiter Oğlak’ta iken Jüpiter genişle diyor Oğlak diyor ki öbür tarafa çekiyor, hayır aşağıya in. İkisi arasında kalıyor kişi. O yüzden Jüpiter Oğlak’ta en düşük konumu. Oğlak ile Yengeç birbirinin tersi bu arada. “Karşısındaki” burçlar.

En düşük olduğu Oğlak.

Zararlı kısmını da anlatayım: Zararlı derken neyi kast ettiğimi tekrar hatırlatayım. Zararlı iyi gelmiyor anlamına geliyor. Daha doğrusu Jüpiter bu konumlarda iken kişiye iyi gelmiyor. Jüpiter özelliği ile bu konumlar çakışıyor diyebiliriz. Burada bu burçların karşısına bakacağız. Balık’ın karşısında Başak var. Başak zararlı olan burç. Başak toprak burcu. 

Balık’ın karşısında olduğundan Balık bazen çok hayal aleminde geziyor. Vizyon kuruyor, genişliyor. Başak bu dünya üzerinde organize ediyor her şeyi, ayrıntılara bakıyor. Ayrıntıları görüyor. Yapıları görmesi gerekiyor, yapılandırması. Fiziki ayakları yere basması gerekiyor Başak’ın. Analiz etmesi gerekiyor. Jüpiter’in özelliği ile Başak’ın özelliği çok çakıştığı için özelliklerini az görüyoruz diyebiliriz.

Yayın karşısında da İkizler var. Jüpiter İkizlerdeyken iyi konumda değil, zararlı. Bu sefer İkizler zaten çok bilgi, düşünce, aşırı hava elementi var. 

Bir de Jüpiter havaya girdiğinde, Jüpiter’in bilgi ve bilgelik tarafı çok yüksek. Yaylarda görüyorsunuz felsefe ile ilgileniyor vs. İkizler zaten hava, düşünceler uçuk. Düşünceler sürekli hareket ediyor, onlar topraklanamıyorlar. Jüpiter İkizlerdeyken de “iyi konumda “değil. Ha bu arada Jüpiter’iniz İkizlerde iken iyi konumda değil kısmı sizi şey yapmasın. Jüpiter’in özelliklerini yaşamınızda daha az görebilirsiniz. 

Fakat Jüpiter’in özelliklerini kullanmayı arzu ediyorsanız bunu baz alıp Jüpiter’i yukarı çıkarıp bu sefer onu nasıl topraklayabilir mi? sormanız gerekiyor. Çünkü ayaklarınız yere basmıyor. İki özellik çakışıyor olabilir. Biraz büyüdüğünüzde korkmaya başlıyor olabilirsiniz.

Örneğin; Jüpiter’i İkizler ’de olan bir kişi; büyük işlere girmeye başladığında korkmaya başlar. Bir dükkânı var, pasta satıyor. O kadar beğeniliyor ki pastaları genişlemek istiyor. Dükkânı birazcık büyüteyim diyor. Jüpiter’iniz İkizler’deyse bundan korkuyorsunuz. Korkular başlıyor. Bir yanınız genişle diyor bir yanınız öyle olursa ya giderse, kuruntular başlıyor. Jüpiter’iniz Başak’ta ise bazen böyle olabiliyor. Genişlemeye karşı dirençleriniz, korkunuz olabiliyor. Bunları hallederseniz Jüpiter Başak’tayı da güzel kullanabilirsiniz.

Bu yapı çok önemli. Aslında Balık da Başak’ı destekliyor aslında, karşısında değil. Balık biraz havada, Başak daha topraklı, analizci, sentez yapıp ayrıntıları görmeye çalışıyor. Karşıt burçlar birbirlerine karşıt değiller. Ama burada olduğunda kendisini iyi hissetmeme özelliği var diyebiliriz. Özellikle genişleme konularında kendisini iyi hissetmeyebilir. O yüzden zararlı kelimesini çok dikkatli kullanmaya ve altını doldurmaya çalışıyorum.

Astrosimyada karşıt burçları da bilmenizi tavsiye ediyorum. Bunun karşısında ne var? Yengeç’in karşısında Oğlak var. Balık’ın karşısında Başak var. Karşıt burçları bilirseniz birbirleriyle ilişkisini çok daha rahat çözebilirsiniz. O zaman 6 burcu bilmeniz yeterlidir. Bunu bilirseniz karşısındaki özelliği de bilebilirsiniz.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın