Astrosimya ve Sağlık: Merkür’ün Solunum ve Sinir Sistemine Etkileri

Astrosimya ve Sağlık: Merkür’ün Solunum ve Sinir Sistemine Etkileri

Merkür’ün birincil organı solunum sistemi. Akciğerler, bronşlar ve boğaz.
Solunum sistemi aynı zamanda İkizler ile bağlantılı. Akciğerler her an nefes alarak bilgiyi, Dünyayı içine alır. Nefes vererek Dünyaya nefesi ve bilgiyi verir. 

Bilgi derken sözsel bilgiden bahsetmiyorum, her an nefes alarak tanrısal bilgiyi alıyoruz; her an nefes vererek Tanrısal bilgiyi veriyoruz.

Nefesle beraber ışığı alıp veriyoruz. Nefes, iç ve dış dünyayı birleştiren araçtır;
O yüzden meditasyonlarda en önemli şey nefestir. Dış ve iç dünyayı birleştirir. Meditasyon yaptırıyorsanız mutlaka nefesle başlayın. Önce nefesle başlarsanız dış ve iç dünyayı birleştirmiş oluyorsunuz.

Güneşe en yakın gezegen. Güneş kalpti, kalbe en yakın yer neresi? Akciğerler.
Nefes ve solunum sistemi, kalbin en yüksek düzeyde çalışmasını sağlar;
Bunu Hearthmath bilimsel çalışmalarında keşfetti. Nefesin kalple çok güçlü bağlantısı var. Nefesinizi yavaşlattığınızda kalp atış hızınız yavaşlar, nefesiniz düzensiz olduğunda kalp atışınız düzensiz olur. Kalp atış düzensizliğiniz varsa nefesle çözebilirsiniz. Çarpıntınız varsa nefesle çözebilirsiniz. Özellikle eşit nefesler. Kalp odaklı nefes mesela.

Boğaz, ses telleri, KBB Merkür’le alakalı;
Ses telleriyle ilgili sorunlarda o zaman Merkür üzerine çalışıyoruz. Kulakla ilgili sorunlarda kişinin Merkür’üne bakın. Kişinin iletişim kurma şekline bakın. Boğazla ilgili sorunlarda akciğerle ilgili sorunlarda Merkür’ü bakın. Kişinin iletişim kurma şekline bakın. Beden zihin koordinasyonu da Merkürle bağlantılı. Beden zihin koordinasyonunun şey yapması dağılmayı, bazen sendelersiniz, düşmek, hareketteki şeyler. Siz ileri adım atmaya çalışıyorsunuz zihniniz geridekini bir şeyi hatırlatıyor. Siz o arada sendelersiniz, geriye girmeye çalışıyorsunuz. “Kafa dağınıklığından” kaynaklanıyor bunlar. Beden zihin koordinasyonunun zayıflamasından kaynaklanıyor.

Merkür Birincil organlar; akciğer, broşlar, boğaz, ses telleri ve kulaklar;
İkincil organı ama birincil kadar önemli organı; sinir sistemi. Sinir sistemi insan düşünceleriyle çok bağlantılı. Merkür de aşırı düşünce getirdiğinden sürekli bilgi, analitik düşünce getirdiğinden dolayı sinirlerle yüksek düzeyde bağlantı var.

Ay ile beraber sinir sistemi üzerine çalışıyor;
Ay da sinir sistemi üzerine çalışıyor özellikle beyinle beraber. Merkür sinir sisteminin iletim konusuyla ilgili. Sinirler arası iletimle ilgili.

Tiroid bezi ikincil organlarından biri;
Tiroid bezini de Boğa ile birlikte. Tiroid bezi bazal metabolizma hızımızla ilgili. Bedenimizin besinleri ne kadar hızlı, yavaş işlediğiyle ilgili.

Başaktan dolayı bağırsaklar diyebiliriz. Birincil, ikincil değil sonuncul. Hangi bağırsak, kalın. Çünkü kalın bağırsak havayla çok bağlantılı. Gaz birikmesi vs. bunlar yine Merkür’le ilgili olabilir. Ama birincil değil, Merkür’ün daha daha spiritüal tarafı bağırsaklar.

En önemlisi; bronşlar, akciğerler, ses telleri, yani üst ve alt solunum yolları, boğaz.

Patalojisi

Merkür fazlalığı windtension diye durum yaratıyor dokularda. Wind hava tension gerilim demek. Windtension vaha türünün bir özelliği. Ayurveda Vatalarda çok fazla var. Psikolojik olarak gerilimli yapı. Sinirlilik, anksiyete, kramplar.

Bedendeki gerilimler, aşırı düşünce, kaslarda sıkışmalar yaratır;
Kaslarınızda kulunçlar olur; sırtta, boyunda, omuzlarınızda. Bu gerilim anksiyete ve sinirlilikten kaynaklanır. Daha sonraki aşaması kramplardır. Bedende fazla sıkışma olunca kaslarda da sıkışma olur. Windtensionun özelliği budur. Daha fazla gerilim, gerginlik. Her düşünce kaslarda bir gerginlik yaratır. Olumlu olmayan her düşünce kaslarda mutlaka bir gerginlik yaratır.

Aşırı Merkür, aşırı hareket, dağınık zihin demek;
Hareketleri de dağınıktır, onu yaparken öbürünü unutur. Odaya gelir diyelim ki kitap alacak aklına başka şey gelir, 10 dakika sonra odaya kitap almaya gittiğini fark eder. Ondan sonra çıkar bir daha aklına kitap gelir.

Astım aşırı Merkür belirtisi;
Astım Merkür Başakta dinamiğidir. Merkür’ünüz Başakta astımı tetikliyor. Merkür Başakta olunca astım olacak değilsiniz ama. Astımlılara bakarsanız büyük oranının Merkür’ünün Başak veya İkizlerde olduğunu görürsünüz. Merkür Başaktaysa çok fazla düşünceden ya da akciğerlerle alakalı problem olduğunu görebilirsiniz.

Uyuyamamak, uykusuzluk aşırı Merkür özelliği;

Sebebi de çoğu zaman bir çok düşünce içinden geçince uyuyamıyorsunuz. Sürekli düşünen yapıdan dolayı.

Hiper tiroid aşırı Merkür özelliği;
Solunum sistemi enfeksiyonları aşırı Merkür patalojisi.

Kalp çarpıntıları da yine aşırı Merkür.

Aşırı düşünce bir şey daha yapıyor, nefes düzensizliği yapıyor;
Nefesinizi az alıyorsunuz. O kadar düşünce içinde nefes almayı unuttuğunuzu hissediyorsunuz. Sonra “aohhh” yapıyorsunuz. Bazen insan “huhhh” yapar ya bu nefes düzensizliğinizden kaynaklı. Nefesinizi tutuyorsunuzdur, bedeniniz nefes al nefes al diye tetikliyordur. Bu yine nefesinizin sıkışmasından kaynaklanıyor. Bunlar fazlalıkları.

Eksiklik olursa ne olur?

Fazlalığında hareket fazlalığı oluyordu. Bir şeyleri çok hızlı bir şekilde yapmak gibi. Eksikliğinde zayıf yaşam enerjisi, hareket azlığı, yavaş hareket, zayıf konsantrasyon, beyin bulanıklığı. Bunun adı brain fog, beyin sisi diye geçiyor.

Covidin semptomlarından biri beyin sisi, kafanız bulanık gibi;
Akciğerle çalıştığı için Covid. Sersem gibi hissetmek aslında.

Zayıf hafıza, öğrenme zorluğu, konuşma bozuklukları, Merkür eksiklikleri; Kekemelik gibi. Disleksi Merkür çatışması. Konuşamama, az konuşma, çok konuşma, konuşurken kelimeleri bulamama. Otizm Merkür eksikliği. Hipotroid Merkür eksikliği. Hipertroid Merkür fazlalığı.

Bunlar genel eğilimler bu arada. Merkürüne bakın, Merkür ne konumda güçlü mü, nasıl çalıştırıyor kişi Merkürü.

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin