Astrosimyada Evler

Astrosimyada önemli bir başlık. Evler yaşamımızın neresinde, hangi şekilde, hangi yıldızla beraber çalıştığımızı ifade ediyor. Yaşamımızın neresinde? Biz o kadar çok boyutlu varlıklarız ki bu varlığımız her bir alanda başka bir kimliğin ifadesi oluyor. Aslında biz her yıldız ile iletişim içindeyiz. 

Her yıldız takımı bizim şeyimizde var. Tamam siz “Koç” burcu olabilirsiniz ya da Başak olabilirsiniz Güneşiniz Başakta olabilir, yükseleniniz Oğlakta ya da Balıkta olabilir. Ama siz her yıldız takımıyla hayatınızın farklı bölümlerinde bir şekilde iştigal oluyorsunuz.

Hayatınızın nerelerinde hangi yıldız takımıyla ilişkili olduğunuzun, ev hayatında ya da aile hayatında hangi tarafla ilgilisiniz ya da bollukta hangi yönünüzü kullanıyorsunuz, hangi yıldız takımı ile ilişkidesiniz? Özel ilişkilerde, evlilik ilişkilerinde hangi yıldız takımı ile çalışmayı görmek için evler Astrosimya’ nın önemli bir bölümü.

Horoskop normalde 12 parçaya bölünüyor. Bu 12 parça eşit değil çünkü yıldızların araları eşit değil. Yıldız takımları birbirlerine eşit mesafede değiller. Yengeç takım yıldızı ile Aslan takım yıldızı belki daha yakın. Ama Aslan takım yıldızıyla Terazi takım yıldızı belki daha uzak. Koç ile Boğa takım yıldızı belki birbirlerinden daha uzak. Birbirine olan mesafeleri ekliptikte kapladığı alan açısından bakarsak aynı olmadığından bu ekliptiğin bölünme oranları birbiriyle aynı değil.

Yaygın Kulanımdan Dolayı Placidus Ev Bölümleme Sistemini Tercih Ediyoruz.

Placidus sisteminde ki bunu kullanıyoruz, en temel sistemlerden, en fazla karşılaşacağınız sistemlerden. Bunun dışında bir sürü ev bölümleme sistemi var. Koch bölümleme sistemi, Prophyry var, Whole sign var, eşit bölümleme var. Whole sign sistemde burçlar gibi eşit bölümleme yapılıyor. O’ına denk getiriliyor bütün şeylerin. Ama Placidus diyor ki; eşit değil. Ekliptiği eşit bölemezsiniz diyor. Hepsi doğrudur bu arada. Whole sign yanlıştır, Placidus kullanın gibi bir şey söylememek gerek. Hangisi doğrudur? Hangisiyle çalışıyorsanız doğru olan odur. O yüzden Placidus sistemi çok genel olduğu için çalışacağız. Çünkü bölümlemeler eşit değil. Gökyüzünün bölümlemesi de eşit değil. O yüzden Placidus sistemine bakalım.

Kendi haritanıza da bakmanızı tavsiye ediyorum bunu yaparken.

Hangi sistemi kullanıyorsunuz doğru olan odur. Hepsi de zaten iyi bir okuma yapan kişide aynı okumayı oluşturur. Siz iyi bir okuma yapıyorsanız Placidustaki okuma da aynı şeyleri aletleri verirsiniz kişiye. Koch, Prophyry sisteminde de aynı şekilde okursunuz. Ben Placidus çok genel ve Astrolojide çok fazla kullanılan olduğu için bu sistemi temel olarak kullanacağım; Placidus ev bölümleme sistemi.

Evlerin bölümlemelerine baktığımız zaman bazı burçların olmadığını da görüyoruz. Ev bölümlemesi iki burcu birden alabiliyor.

Melek Öztürk

Kitaplarıma Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ..

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın