Benzerlikler Doktrini / Anti Yaklaşımı ve Benzer Benzeri Şifalandırır

Ayurveda’da benzerlikler doktrini;
Bu yapıda iki tür yaklaşım var. Biri anti yaklaşımı. Örneğin: Bir kişinin ayurveda’da aşırı kaphası varsa vata’yı destekleyerek çözersiniz. Kapha çok fazla hareketsiz, vata biraz daha canlı, yukarıya doğru hareketi var. Kapha ile çözersiniz. Kişide çok fazla pita var. Kapha ile çözersiniz yine. 

Pitayı, Ateşi Toprak ile daha fazla destekleyip yavaşlatır, Ateşini düşürürsünüz. Aşağıya indirirsiniz enerjiyi.

Bir vatayı kapha ile çözersiniz. Vata çok uçuyordur, sürekli düşünce aleminde geziyordur. Çok düşünüyordur, çok ruhsaldır, aşağıya inemiyordur fizik dünyaya.
O zaman kapha’ya ağırlık verirsiniz.

Anti yaklaşım;
Bir kişide çok fazla Ateş varsa Su ile çözersiniz ya da Toprakla. “Karşıtıyla” çözersiniz. Buna anti yaklaşımı denir. Tıp genellikle bunu kullanıyor. Antiinflamatuar, antialerjik, antihistaminik, antianeljezik mesela. Anti yaklaşımı çözüm yöntemlerinden biridir. Bu arada Ayurveda da, Çin Tıbbı da anti yaklaşımını benimser. 

Bu yöntemlerin biri doğru bir yanlış değildir. Tıp da anti yöntemini seçmiştir. Ağrı fazlalaştıysa ağrıyı kesmek için çalışır. Çok fazla ateş varsa düşürmek için çalışır. Antihermetiki kullanır ateşi çözmek için. Bütün anti tedavi yöntemleri bir şeyi diğer taraftaki; mesela soğuk bir kişiyi sıcağı artırarak çözer. Mizaç tıbbı da böyle yapar.

Simya’nın benzeşme teorisi-Benzer benzeri tedavi eder;
İkinci yaklaşım daha vardır, bu Simyaya daha fazla uyuyor. Benzer benzeri tedavi eder. Simyanın benzeşme teorisi budur. Bu doktrininin ana kaynağı, ortaya çıkarıcısı Paracelsus’tur.
Paracelsus çılgın bir bilim insanıydı. Tıbbın da babalarından biridir ama şu andaki tıpla alakalı değil. Çok başka bir yaklaşım getirmiştir. Arkasından Hahnemann, Homeopati de bu temel üzerine kuruludur; benzer benzeri tedavi eder. Homeopati anti tedavi yapmaz. Homeopati benzer benzeri tedavi eder üzerinden kurulur.

Mars Bitkisi:
Bu aslında bir doktrindir. Örneğin; bir kişide aşırı Mars var, Mars bitkisi verirsiniz. Diyeceksiniz ki zaten adamın ateşi çok fazla Mars bitkisi verirseniz ne olur? İyice artacak. Yooo. Benzer benzeri tedavi ederde nedir? Biz bir Mars bitkisini alıyoruz. Bu bitki zaten Mars’ı bedenlemek için gelmemiş mi? Onun uzmanlık alanı bu. Biz Marsı kıra döke öğreniyoruz. Kafamızı bir yere vuruyoruz Koçsak o zaman öğreniyoruz. Akrepsek derinlerimize inip dalavereler yapıyoruz, kayboluyoruz derinlerde ya da her şeyi gizleyerek derinlerde yapıyoruz işleri. Kimsenin gözü görmeden, arka planda filan yapıyoruz işleri.

Mars imzası
Marsı kullanmak konusunda döke saça yapıyoruz. Ancak Mars bitkisi uzmanlık alanı bu, Marsı bedenlemek için gelmiş. Biz bir Mars bitkisini aldığımızda, Marsı en yüksek kullanımını öğreniyoruz o bitkiden. İşte buna benzer benzeri tedavi eder deniyor.  Burada anti yok. Spajiri de aynı şekilde çalışır bu arada. Benzer benzeri tedavi eder. Kişinin Mars imzası çok güçlü ise o zaman Mars bitkisi vereceksiniz o kişiye. Venüs ile çözmeyeceksiniz.

Venüs Bitkisi;
Kişide Venüs ağırlık görüyorsunuz ama ilişkilerde hiçbir tuttuğu şey elinde kalmıyor. Her yerden ilişkilerde sorunlar var. O zaman Venüs bitkisi vereceksiniz. İlişkilerde hareket edemiyor Mars vereyim o zaman, hayır! Venüs Venüsle, Satürn Satürn ile çözülür. Benzer benzeri tedavi eder.

Jüpiter Etkisi;
Mesela bir kişinin Jüpiter etkisi çok yoğun, kafası sürekli havada yere inemiyor, Jüpiter bitkisi vereceksiniz ona. Diyeceksiniz ki Jüpiter zaten aşırı, yooo. O Jüpiterin gerçekten fiziki boyuta da bağlantı kurmasını sağlıyor. Çünkü Jüpiter bitkisi Jüpiteri bedenlemek için burada.

Soğan’ın İmzası:
Örneğin Allium cepa bildiğiniz kuru soğan, kuru fasulye ile beraber yiyoruz ya güzel gidiyor. Kuru soğan ne yapıyor? Normalde biz grip, nezle olduğumuzda ne olur; burnumuz akar, gözümüz yaşarır, hapşırık tıksırık, gözünüz yanar, akar. Bu etkilerin aynısını hangi bitkide görüyoruz? Soğan doğrayın bakalım, burnunuz akıyor, gözünüz yaşarıyor. Aynı etki. 

Haaa o zaman gribin tedavisinde Simyacılar soğanı kullanıyor. Soğanı grip tedavisinde kullanıyor ama soğan yemiyor. Soğanın imzasını bedene aktarıyor. Benzer benzeri tedavi eder.

Bitkinin imzasını almak için ne yapıyoruz?

Ne yapıyor? Soğanın gerçek imzasını almak için napacaksınız? Önce unsurlarını bulmanız gerekiyor? Civa, sülfür, tuz. En büyük imzası nerede? Alkolde. Civada. Bir bitkinin en fazla imzası civadadır. Sonra sülfürdedir yağındadır. En son bedenindedir, tuzdadır. O zaman ne yapacağım? Ben soğanı 40 gün yatırıyorum alkol çözeltisinde. O alkol çözeltisine içindeki özü bu arada salınıyor, kendini bırakıyor. 40 gün beklettiğim soğan çözeltisinden bir damla alıyorum sadece. 1 litre çözelti ise 1 damla alıyorum sadece.

Simyada ilginç bir şekilde aynı zamanda Homeopatide de öyle, ne kadar seyreltirseniz o kadar güçlü olur. Potent deniyor buna.
İlacın potenti; gücü, potansiyel gücü anlamına geliyor. Potent C8, C9, gittikçe seyrelttiğinizde içinde ne kalıyor? Eser kalıyor. Bitkinin eteri kalıyor. Güçlenmesi o yüzden. Gittikçe eterin eterine doğru gidiyorsunuz. Çözeltinin içinde neredeyse yok seviyesinde bir şey kalıyor 1 damla koyduğunuzdan. Onları iyice çalkalıyorsunuz özdeşleştiriyorsunuz bu arada. Bu çalkalamanın süresi en az 1 dakika. 1 dak, 5 dk bazen 10 dakika. İyice özdeşleşiyor ondan sonra buradan bir damla alıp öbür şeye koyuyoruz.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın