Jüpiter Hakkında Soru Cevap

Yükselen ile Güneş Burcu Arasındaki Fark Ne?

1.Ev neydi, yükselen nedir? Sizin kendinizi dış dünyaya gösterdiğiniz yanınız.
Örneğin diyelim ki;
Ben bir Yengecim, yükselenim Oğlak. Yaşamımın geneline baktığınızda Yengeç olduğumu hissedebilirsiniz. Ama bir iş yaparken Oğlak gibi yapıyorum. Genel olarak küçükken de okuldayken de bir şeyi yaparken de hiçbir zaman ortasından yapamadım, zirvesini merak ettim. 

Diyelim ki prodüksiyon yapıyorsam onun zirvesini merak ediyorum. Zirveye çıkmak istiyorum. Hobi olarak başladığım şeyi bile. Bu dışarıya gösterdiğim yanım. Beni iş yaparken izlerseniz daha Oğlak gibi yaptığımı görürsünüz. Ama biraz daha iç yapıma baktığınızda Yengeç’i görüyorsunuz. Yükselen ve Güneş burcu arasındaki fark bu.

Numerolojiye göre şöyle aktarabiliriz; İfade biçimi tarafımız var ya yükselen burcumuz ifade biçimimiz. Dış dünyaya kendimizi yansıttığımız kısım. Ana yaşam amacımız da Güneş burcumuzun olduğu yer.

Soru: Benim burcum Koç, Jüpiter’im de Koç. O durumda ne oluyor?

Jüpiter Koç’tayken yönetici yerinde değil. Yüceldiği yerde değil, zararlı da değil. Jüpiter’in Koç’ta oluşu iyi ya da kötü değil. Jüpiter Koç’tayken Ateşi yükseltir. Gayreti genişletir. Çünkü Mars neydi, gayretti. Mars aksiyon. Gayret gezegeni Mars. Jüpiter’iniz Koç’tayken Mars özelliği genişler sizde. Jüpiter genişleten gezegen. Mars’ın özelliklerini yaşamınızda çok daha fazla görebilirsiniz. Aktif, heyecanlı, canlı. Jüpiter’in de genişletici yapısı var, heyecanınızı genişletir. Tutkunuzu genişletir. Gayretinizi genişletir. Yüceldiği konum olmasa da Koç’un içinde de gayet güçlü etkisi var.

Jüpiter günü Perşembe. Thorsday aslında, Thor Günü. Thor Jüpiter’in arketiplerinden biri. Perşembe günü Jüpiter ile ilgili çalışmaları yapabilirsiniz tabii. Gayet güçlü etki gösterir.

Elementi hava. Bilgi, bilgelik. Hava soğuk nemli, Jüpiter’inki. Normalde hava soğuk ve kurudur. Jüpiter’inki soğuk ve nemli. Venüs sıcak nemli. Mars sıcak kuru, ateş elementi sıcak ve kurudur. Ama Venüs öyle değil, sıcak nemli. İllaha ateş elementi olduğunda illa sıcak ve kuru olması gerekmiyor. Bazen sıcak ve nemli de olabilir. Venüs sıcak nemli. Jüpiter de onun gibi; soğuk nemli bir gezegen. Hastalıkları da oradan görüyoruz. Nemli yani.

Tarotta Kart Kader Çarkı kartı;
10. Numaralı kart;

 

Eğer bu kartı çekerseniz mutlaka hayatınızda büyük bir gelişim olacak. Bu kartı günlük ya da son dönem konusuna bakmak istiyorsanız; hayatınızda büyük bir genişlemeye işaret ediyor. Eğer hayat amacı açısından bakarsanız; çünkü büyük arkana kartları, sizin hayat amacınızı da buraya geliş nedenlerinizi de sunuyor. 

Diyelim ki; bir arkadaşın buraya geliş nedenini de görmek istiyorsunuz, bir kart seçiyorsunuz. Kader çarkı kartı çıktı. Bu kart kaderi işleyen ya da yaratan anlamına gelir. Jüpiter aslında mimar ve bir şeyi imar eden anlamına geliyor. Kaderi imar ediyor Jüpiter 4. Katmanda. Bu açıdan Jüpiter’in özelliğinde olduğu gibi genişleme, büyüme, kaderi açığa çıkarma, kaderi yeniden yazmakla bağlantılı bir kart.

Arketipler

Zeus, zaten en büyük Tanrısal karakter Antik Yunan’da, en başında bulunuyor. Evrensel idari yöneten kral gibi görülüyor, Tanrıların Tanrısı. Hava elementi ile çok bağlantılı. Şimşekler filan çaktırıyor.

Santa Claus, Noel Baba. Neden? Neşeli, coşkulu.

Babil’de Marduk, Sümerler’de Nibiru, aynı ikisi de. Nibiru, kaderi belirliyor.

Soru: Gezegen olarak 12. Gezegen Jüpiter mi? X gezegen diye geçen…

Nibiru. Jüpiter değil ama Jüpiter özelliği taşıyor arketipsel açıdan. Marduk gezegeni ne zaman sahneye çıksa geçmişten bu yana büyük sıçramalar oluyor Dünya’da. Mesela en son Marduk sahneye çıktığında tufan oluyor. Marduk uzun süredir sahnede değildi şimdi bilim insanları galaksiye yaklaştığını görüyorlar. Galaksinin içinde zaten de çok görünmeyen bir yerde. Şimdi yine sahneye çıktı. Hatta bilim insanlara ona Planet X diyorlar. Bu dönemde de büyük bir kader değişimi olduğunu gösteriyor.

Hitit’lerde Teshup; neşe veriyor, genişletiyor, büyütüyor.

Hindistan’da Vişnu, genişleten.

İskandinav Tanrılarından Thor. Yay burcu direkt Jüpiter ile çalışıyor.

Eski Mısır’da Aton

Hayvan Arketipi

Şahin, büyük resmi gören bir erk hayvanı. Olaylara, durumlara daha büyük bir perspektiften bakmayla alakalı.

Bunlar teknik taraflarıydı.

İnsanda Jüpiter’in Görüntüsü Nasıl?

Buraya kadar söylediklerimize göre bakarsak Jüpiter fizik bedende nasıl yansıyabilir? Fizik bedende bir burcun görünmesi daha çok Jüpiter özelliğinde bir burç, yükselen burçta ise, yükseleniniz Yay veya Balık’sa mesela; Güneş’iniz Balık’ta iken de görünür ama fiziki bedeninizde yükseleninizin nerede olduğu ile çok bağlantılı.

Jüpiter görünüşlü insanlar genellikle geniş bedenlidir. Kalın kemikli, büyük, geniş yapılı. Geniş yüz. Gösterişli saç Jüpiter’in özelliğidir. Bunlar genellikle asıl Güneş burcunuz değil de yükseleniniz daha çok dış görünüş ile bağlantılıdır.

Jüpiter özelliği çok güçlü ne demek oluyor? Bir çok gezegeninin Jüpiter’le alakalı bir burçta olan insanlar. Burcunuz Yay, yükseleniniz Yay. Burcunuz Yay, yükseleniniz Yay. Bir çok gezegeniniz Balık’ta ya da Yay’da. Bir çok gezegeniniz Jüpiter özellikli bir burçta ise sizin bedeninizde çok net bir şekilde bütün özelliklerini görebiliyoruz. Ama sadece burcunuz Balık ise belki bu özelliklerin tamamını görmeyebilirsiniz. Daha çok yükseleninin özelliğini ve daha fazla ağırlıklı olan burcun özelliğini taşıyor.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın