Bilinçli Flört Buluşması İlişkisi: Kendini Tanıma ve İlişki Geliştirme

Bilinçli Flört Buluşması İlişkisi: Kendini Tanıma ve İlişki Geliştirme

 İkinci bölüm

Bilinçli Flört Buluşması İlişkisi – 1. Serinin yazısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Kendimizi tanımaya başladığımız zaman, bilinçli bir şekilde yeni ilişkilere de adım atabiliriz. İlişkide olmadığımız dönemlerde,  tek başına olduğumuzda nasıl birisiyiz sorusunun cevabına  dikkat etmeliyiz. 

Nedense, çoğu zaman ilgi görme uğruna başkalarını memnun etme iç güdüsüyle davranıyoruz. Bunu başardığımızda da, kendimizi başarılı ve çekici hissediyoruz. Aslında burada kendimizi, kendi gerçeğimizden o kadar uzaklaştırıyoruz ki, yıllarca farkına varmadan başkaları için yaşar oluyoruz. Bir gün uyandığımızda, kendimizi hiç de tanımadığımızı fark ediyoruz veya ne kadar değişmiş olduğumuzu. 

Bilinçli İlişkiler

Bilinçli ilişkilerde kendimiz olmanın öneminden bahsediyoruz, fakat biz daha kendimiz kim olduğumuzu bilmiyorsak nasıl başarabiliriz bunu? Enerjimizi başkasını etkileme yolunda harcarken, kendi ihtiyaçlarımızı nasıl duyabiliriz? Kim olduğumuzu tam ortaya koyamazken, nasıl kendimiz olarak sevilmeyi bekleyebiliriz. 

İlişkilerde Dışsal Baskılar

Bazen, dışsal baskıların farkında bile olmayabiliriz. Fakat kültürümüzde o kadar çok yapılması ve yapılmaması gerekenler var ki, bu bize zarar veren bilinç altı mesajlarını almaktan kendimizi kurtaramıyoruz. Şöyle olmalısın, böyle davranmamalısın, şöyle bir insanla olmalısın, bekar olmamalısın gibi bir çok şartlanma altında kalmaktayız. Geçen bölümün sonundaki sorulara tekrar bakarsanız, bu şartlanmaların iç ve dış dünyanızdaki tecrübelerinizdeki yerini fark edebilirsiniz. 

İlişkilerde Kendini Tanımak

Kendini bilmek, iyiyi, kötüyü, karanlığı, aydınlığı bilmek ve hepsini kucaklamak demektir. En değer verdiğiniz şeyleri bilmek, çocuk halinizi hatırlamaktır. 

Vücudunuzu dinleyebilmek ve gönüllü yalnızlığı uygulamaktır. Atasözlerinin dediği gibi, diğerlerinden önce kendini sevmek, aynı zamanda diğerlerinden önce kendini tanımaktır. Bir bakıma, birisiyle ilişkiye girmeden önce, kendin ile ilişkiye girip, kendi varlığından keyif duymaktır. 

Hayat Boyu Uygulamalar

Kendini tanımak, hayat boyu sürecek keyifli bir uygulamadır aslında. İlk adım olarak, kendi duygu ve düşüncelerini yazmak,  bilinçli davranış yolunda büyük bir adımdır. 

İlk fırsatta, kendinizle olmaya zaman ayırmanızı diliyorum. Bilgisayardan, telefondan ve benzeri meşguliyetlerden uzak bir zaman. Rahat bir şekilde oturun, gözlerinizi kapatın ve vücudunuzun yer ile temasını hissedin. Yavaş ve derin nefesler alın. Burada kendinizi topraklayın, çocukken ne yapmayı sevdiğinizi hatırlayın. Favori neleriniz vardı? Size ne sevinç verirdi? En derin, en oyuncu tarafınızla bağlantıya geçin. Bunu hareket halinde yapmak isterseniz, belki doğaya çıkmak, yürüyüş yapmak, veya çizim ya da boyama ile uğraşmak da sizin yönteminiz olabilir. 

Ne gibi düşünce ve hislerin geldi? Yazmak ister misiniz ?

SEZGİSEL MOTİVASYON

Gönüllü tek başınalığı, günlük tutmayı, meditasyonu, kısacası kendimiz ile vakit geçirmeyi uyguladıkça, ruhumuz ile bağlanmaya başlarız. 

Günlük yaşamın koşuşturmaları ile belki de içimizdeki ses ile bağlantımızı koparmış olabiliriz. Belki, ilişkilere başlamaya niyetlenirken, ruhumuzun varlığı aklımıza bile gelmedi. Fakat iç sesimizin farkında olursak, bu ses ile, andaki gerçeğimizin uyup uymadığı sorusunu sorabiliriz kendimize. 

Uymuyorsa neden uymadığı konusunu inceleyebiliriz. Ne istediğimizi bilmek kadar, niçin istediğimizi bilmek de çok önemlidir. Bunlar arzularımızın altında yatan niyet ve motivasyonlarımızdır.  

İlişkilerde İstekler ve İhtiyaçlar

Niçinlerimizi bildiğimizde, isteklerimizi ihtiyaçlarımızdan, egonun arzularını ruhun arzularından eleyebiliriz. Böylece, bizi mutlu edeceğini düşündüğümüz şeyler ile bizi gerçekten mutlu edecek şeyleri ayırt edebiliriz. 

Bu ayrımı/elemeyi yapmak kolay olmasa da, bir cesaret ile başardığımızda, kalbimizi ilişki konusunda yeni olasılıklara açmış oluruz. 

Eğer ki bu ayırımı yapmak size zor geliyorsa, doğru yoldasınız demektir, demek ki kendinize dürüstsünüz. Gerçekçi ama nazik olun. Burada amaç kendinizi yargılamak değil, bilinçlendirmek. 

İlişkiler ve Gerçekler

Şimdi, yeni buluşmalarda ve ilişkilerde ki istek, ihtiyaçlarınızın listesini yaparsanız hemen arından arkasından da ayrı bir listede bunları niçin istediğinizi, bunlara niçin ihtiyaç duyduğunuzu yazarsanız güzel bir adım atmış olursunuz. Bu listedekilerin arkasında yatan motivasyon ve niyet nedir? Bırakın cevapları ruhunuz versin. 

Bilinçli Flört Buluşması İlişkisi – 1. Serinin yazısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Harika Pekinel 

Mindfulness Eğitmeni 

Mindful Universe 

Kurs Önizlemeleri

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin