Bilinçli Flört / Buluşma ve İlişki

BİLİNÇLİ FLÖRT/BULUŞMA/İLİŞKİ  – Yazı Üç –

Evet, egosal isteklerimiz ve ruhumuzun ihtiyaçlarını belirledikten sonra, kendimizi tüm çıplaklığı ile görebildiğimize inanıyorum. Ruhsal ihtiyaçlarımız doğrultusunda tamamen kendimiz olarak ortaya çıkmak biraz cesaret istiyor, Egosal yanımız ile başarmayı hedeflerken, ruhsal yanımızla sevinci hayatımıza katabiliyoruz. 

Kendimiz olabilmenin enerjisi ile yine bizim gibi kendisini olduğu gibi ortaya serebilen kişilerle tanışma şansımız artıyor, Biz görünür olmakla birlikte, karşımızdakini de görebilme yeteneğini kazanıyoruz.  

Bilinçli ve tam kendimiz olarak girdiğimiz ilişkilerde kaybetme diye bişey olmadığı hissini yaşayabiliriz. Kalp acısı kalbi yumuşatma için fırsat halini alır. Hala korku hissedebiliriz ama, korkudan kaçmaktansa, onu hissedebilir, dinleyebiliriz ama korku tarafından kontrol edilmeyiz.   Böylece, neşe ve sevinç hayatımıza girdiğinde de kolayca kabul edebiliriz. 

Şimdi bir düşünün bakalım, tamamen kendiniz olabilseydiniz, kendinizi hiç savunma veya saklama gereği duymadan, nasıl biri olurdunuz ve buluşmalara nasıl giderdiniz? 

HERŞEY KENDİNİ SEVMEKLE BAŞLAR 

Kendimizi yeni ilişki arayışlarına atmadan önce kendimize olan sevgimize bir göz atmakta fayda görüyorum. Kendimizi sevmek, kendimizin de tüm kusur ve güçlerimizle bir insan olduğumuzu hatırlamamız ve kendimize şefkat ile yaklaşmamız demektir. 

Bu, toprağı köklenmeye ve büyümeye hazırlamak gibidir. Bu yumuşak toprakta, sevgi ve bağlantı gelişecektir. Bilinçli bir ilişki için kendine sevgi temel ihtiyaçtır. Kendinizi ne kadar kabul ediyorsunuz?   Reddedildiğinizde dahi kendinize sevginizi hissedebiliyor musunuz? İçinizde ki ses size neler söylüyor ve siz nasıl karşılık veriyorsunuz ? 

Bir çoğumuz henüz kendimiz ile barış halde değilken ilişkiye atlamaya çalışıyor ve istediğimiz gibi yürümediğinde de sorumluluğunu kabul etmek istemiyoruz. Kendini seven kişiler sorumluluğu kabul edip buradan gelişebiliyor oysa ki..

Kendimize olan sevgimiz ile, öz güvenimiz gelişiyor ve ilişkilere daha açık girebiliyoruz. 

İlişkilere kendimize sevgiden yoksun, kendimizi koruma hissi ile girmek, üzerimizde zırh ile ilerlemeye benzer. Zırh giymek, sağlıklı sınırlar koymak ile aynı şey değildir. Kendimizi koruyacağız derken, kalbimize katılaştırabiliriz, kendimizi küçültebiliriz ve ruhumuz yerine egodan hareket edebiliriz. 

Şimdi bir düşünün bakalım, yeni ilişkilere hangi ruh hali ile giriyorsunuz? Geçmişte bu ruh hali size ne kadar hizmet etti? Kendinize karşı sevecen miydiniz? 

NE İSTEDİĞİNİZİ BİLMEK 

Kendimizi sevdiğimiz ve kim olduğumuzu farkettiğinizde, gerçekten ruhsal anlamda ne istediğimizi de biliriz.  Karşımızdakinde güzel özellikler aramakla birlikte, kendimiz için ne hayal ettiğimizi zihnimizde belirlemek de önemlidir. Önümüzdeki yıl, beş yıl, on yıl sonra nerede ve nasıl görüyorsunuz kendinizi. Ne istediğimizi bilmiyor olmak bile bilinçli olmaya girer. Böylece kararlarımızı daha dikkatli alırız. 

Değerlerimizi gözden geçirir hayallerimizi onlara uygun şekilde kurarız.  Önümüzde ki 5 yıl seyahat etmek istiyorsak, belki de bir an önce evlenip aile kurmak isteyen kişi bize uygun olmayabilir ve ona göre seçimimizi yaparız.   Tabii doğru kişi ile tanıştığımızı hissettiğimizde, aşk olduğunda planlar birbirine adapte edilebilir.  Onun için açıklığı korumak, olasılıkların farkında olmak gerekir. 

Şimdi listeleyelim, bir yıl sonunda kendinizi nerede görüyorsunuz? Ne gibi hedefleriniz var? En önemli değerlerinizi unutmayın. Aynısını on yıl için de tekrarlayın.  Sevgilerimle 

Harika Pekinel 

Nefes ve Minfulness Eğitmeni

 Be love

Harika Pekinel

Kurs Önizlemeleri

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın