Bilinçli Flört Buluşma İlişki

Sosyal medyada paylaş
 1. Seri

Belki yıllardır ruh eşi araması halinde flörtler ediyorsunuz veya flört dünyasına yeni adım atıyorsunuz. Gerek yıllarca yaşanmış ciddi ilişkiden çıkmış olun gerek daha önce hiç flört etmemiş olun, çoğumuz yeni tanıştığımız kişiler ile ilişkiye adım atma yolunda bir çok duygu ve düşüncelerden geçeriz. 

Birçoğumuzun bu konuda negatif tecrübesi olmuştur; sıkıcı muhabbetler, tuhaf sessizlikler, cevap alınamayan mesaj ve aramalar gibi. Her ne kadar bu tecrübelerimize gün gelip gülsekte zamanımda hepimizin canını yakmıştır. 

İçinde bulunduğumuz kültür bize yeterli olmadığımızı, kendi özümüzün dışında, bir takım kurallara bağlı kalıp, kendimizden başkası gibi davranmamız gerektiğine, yaşımızı saklamamız ama servetimizi üzerine basa basa söylememiz gerektiğini öğretir içten içe. Buradan yola çıkarsak, bulunduğumuz günlerde aşkı bulmak için kendimizi saklamamız gerekiyor. Kulağa garip gelse de çoğumuz benzer şekilde davranıyoruz. Bir şekilde, içimize flört etmenin, yeni birileri ile tanışmanın ağrılı olduğu ve aşkı bulmak için acı çekmemiz gerektiği fikrini yerleştirmişiz. Bu yüzden de kıtlık zihniyeti ile yola çıkıp arka arkaya yanlış insanlar ile buluşuyoruz ve özümüzle bağlantıda olmayan şekilde davranıyoruz. Buluşmalara reddedilme ve yalnız kalma korkusu içinde maske takarak gidiyoruz. Yeni buluşmalar sanki bir görev haline geliveriyor.

Bilinçli bir şekilde yaklaştığımız buluşmalarda ise, çok daha farklı ve anlayışlı bir zihin içerisindeyiz. Her seferinde yeniden başlayabiliyor, yalnız olmanın okey olduğu bilinci ile, yeterli olduğumuzu hissedebiliyoruz. Özümüz ile bağlantılı olarak, gerçek bizi ortaya koyabildiğimiz için, buluşmalar yalnızlık korkusuna çare arayışı halinden çıkıp, kendini ve karşındakini bilip sevme halinde sevinçli bir maceraya dönüşüyor. 

BİLİNÇLİ BULUŞMA NEDİR

Öncelikle, yeni bir kişi ile tanıştığımızda, tecrübelerimizi düşününce, hangi hisler ile yüzleşiyoruz? Şöyle bir liste çıkarabilir miyiz ?

 • KORKU: Ya bu ilişki yürümezse ya yalnız kalırsam.
 • SABIRSIZLIK: Arasam mı, neden beni aramadı, doğru insanla tanışabilecek miyim?
 • ENDİŞE: Bu buluşma keyifli geçer mi, bunu demeli miydim, bu saçma bir soru muydu?
 • ÖFKE: Neden buluşmalarım hep kötü gidiyor, neden daha uyumlu birisiyle tanışamıyorum?
 • GÜVENSİZLİK: Yeterince çekici miyim, buluştuğum kişi benim hakkımda ne düşünür, ne hakkında konuşayım?
 • MUHTAÇLIK: Benden hoşlanmasını nasıl sağlayabilirim?
 • PİŞMANLIK: Niye buluştum ki zaten, niye iç sesimi dinlemedim?
 • GURUR: Onunla görüşmeye ihtiyacım yok zaten, ben çok daha iyisine layığım. 
 • İSTİFA: Bıktım bu buluşmalardan, bir daha kimse ile buluşmayacağım.
 • KAYGI: Onu çok beğendim, tekrar görüşür müyüz acaba?
 • UMUTSUZLUK: Buluşmalar bana göre değil, hiç bir zaman doğru kişi ile buluşamayacağım!

Eğer ki, yeni biri ile tanışmak için buluşmalara gittiyseniz, mutlaka bu duygu ve düşüncelerden bir veya birkaçını yaşamışsınızdır. Buluşmalar yoğun tecrübelerdir ve bazı travmaları, güvensizliklerimizi ortaya çıkarabilir, bizi yaralanmış hissettirebilir. Buluşma iyi gitse bile yukarıda tanımladığımız bir çok duygu ve düşünceden geçebiliriz. O zaman ne yapacağız? 

Bilinçli bir buluşma yaşadığımızda, yine bizi zorlayan bir takım duygulardan geçebiliriz. İki kişi besleyici bir bağlantının kurulması amacıyla ile buluştuğunda duygusal durum yüksek olabilir. Ancak bu duyguların farkında oluruz, hem pozitiflerin hem de negatiflerin. Hislerimizi farkeder kendimizi yargılamadan veya suçlamadan kabul eder ve onurlandırabiliriz. Duygularımız bizim öğretmenimiz olur. Kendi hakkımızda yeni bir şeyler öğrenmemize ve ilişkide gerçekten neyi, ne için istediğimizi anlamamıza yardımcı olurlar. Bilinçli oluşumuz bizim içsel dayanıklılığımızı arttırır, duygularımız bizi kontrol edemez olurlar. Kendimize olan sevgimiz güçlenir ve daha bir cesaretle adımlar atarız.

Şöyle bir geriye doğru baktığınızda, buluşmalarınızla ilgili ne gibi duygular hissediyorsunuz, hem zihninizde, hem vücudunuzda. Bir düşünün bakalım.

Bu anlamda daha önce kimse ile buluşmadıysanız, bu konuda ne düşündüğünüze bir bakın bakalım. 

İçinizden geçen, bu duygu ve düşünceleri, soruları yazmanızı tavsiye ederim. İlerideki yazılarımda bunların üzerinden tekrar geçmeniz gerekebilir.  

Şimdilik sevgiyle kalın. 

Harika Pekinel

Mindful Universe

Kurs Resmi

Kurs Önizlemeleri

5/5
5/5

İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: