Bitkilerde Jüpiter

Jüpiter’in genel olarak çerçevesine bakarsak geniş yapraklı bitkiler oluyor daha çok. Büyük bitkiler, büyük yapraklar, pürüzlü yüzey.

Kokusu yayılan bitkiler, aromatik, yayılıyor. Nilüfer kokmuyor. Yasemin mesela, kokusu yayılıyor. Manolya evet, Hanımeli olur. Bu arada yaprağı büyük olmayabilir ama kokusu yayılıyorsa zaten aromatik bitkiler, Jüpiter özelliği gösteren bitkiler.

Uçucu yağlar içeren bitkiler.

Jüpiter tatları; acı tat birinci tat, acı ve aromatik. Acı bitkiler ne yapıyor? Sindirimi hızlandırıyor. Toksinleri attırıyor, karaciğeri temizliyor, detoks yaptırıyor.

Aromatik bitkiler, uçucu yağlı bitkiler; gazı ve şişkinliği giderirler. Uçucu yağları olan bitkileri çoğu sıcak etkilidir, ısıtıcıdır. Aşırı gazı atıyorlar. Bunlara, gaz giderici bitkilere karminatif deniyor.

Bir de spazmodikler var, gaz çok fazla olduğunda kramp ya da spazm ya da ağır sıkışma oluyor. Bu bitkilerin etkileri, karminatif bitkiler kullanılabilir aşırı Jüpiter patolojisi için. Karminatif yani gaz giderici ve spazmodikler. Spazmodikler o şişkinlikteki ağrıyı, gaz bir yandan da sancı olur, kramptır aslında o. O zaman da antispazmodik rahatlatıcı, spazmı giderici, gevşetici diyebiliriz, bitkiler olabilir.

Mesela nane, melisa. Antispazmodiktir bunlar, hem de gaz gidericidir. Rezene tohumu, karminatiftir, ısıtıcıdır ve gaz giderir. Anason gaz gidericidir, ısıtıcıdır. Kakule gaz gidericidir, ısıtıcıdır. Bakın hepsi de aromatik bu arada, hepsi yoğun aromatik.

Alteratif bitkiler de Jüpiter özelliği taşır. Sindirimi ve metabolizmayı değiştiren bitkilerdir. Mezabolizma hızını artıran, azaltan, değişiklik yaratan metabolizma hızında. Acı alteratifler, karaciğeri iyileştiriyor. Enginar(Zoe) mesela ama o acı değil. Enginar trepostoratif deniyor. Hepatik trepostoratif. Hepatik karaciğerle alakalı anlamına geliyor. Trepostoratif yenileyici anlamına geliyor.

Nane Jüpiter bitkisi olabilir ama Jüpiter patolojisine iyi gelen bitkiler. Fakat bir de Jüpitere uyumlayan bitkiler var. Jüpiter patolojisinde aşırı Jüpiterden dolayı rahatsızlığınız var, karaciğer rahatsızlıkları. Bunları nasıl çözeceksiniz? Gazınız var, şişkinliğiniz var, aşırı Jüpiter patolojisinden nasıl? Nane, rezene, anason gibi. Bunlar karminatif gaz giderici.

Acı alteratifler, detoksifikasyon sağlıyor.

Bu arada Jüpiter bitkilerinin inisiyatif etkisi nedir?

Jüpiter bitkisi kullanırsak bize ne kazandırıyor? Eğer bir Jüpiter bitkisi kullanırsanız zihninizi sınırların ötesine geçiriyor. Yanınızda taşıyorsunuz. Büyük perspektiften bakmayı sağlıyor. Dar bakan kişilere Jüpiter bitkisi verin, daha büyük perspektiften görmeye başlarlar. Dar, dogmatik bakan kişilere Jüpiter çok iyi geliyor, büyük resmi görmemizi sağlıyor.

Vizyonunuzu genişletir. Bizi ruhsal alemle buluşturuyor. Şentonik deniyor, Çin’de böyle denir. Şen bir enerjinin türü. Şentonikler hep neşeyi artırır. Türkçede şen şakrak denir ya şen kavramı oradan geliyor. Şentonik deniyor; keyif, neşe, coşku veriyor bu bitkiler. Mesela holy basil diye bir fesleğen var. Kutsal fesleğen demek. Türkiye’de bu tür yok. Luviya’da bayağı bi ektik, çıktılar şu anda. Normal fesleğene benzemiyor, çalı formunda. Holy basil yanında durun ya da kokusunu alın gerçekten neşe veriyor. Holy basila Hindistan’da tulsi diyorlar. Fesleğen türü olmasına rağmen değişik özellikleri var. Umarım Luviya’da bol bol yetiştirmek istiyorum. Tıbbi açıdan da çok güçlü bir bitki.

Melisa bir de o da şentoniktir.

Jüpiter bitkisi örneklerinden kullanabileceğiniz:

  • Birincisi dulavratotu, arctium lappa. Dikenli bir ottur, geniş yaprakları vardır. Devedikenine de benzer biraz. Geniş yapraklıdır. Kökü çok geniştir. Kendisi de çok büyüktür, boyunuzu bile geçebilir.

Dulavratotu süper bir Jüpiter bitkisi çünkü karaciğere etki ediyor direkt. Sindirim sistemi, bağırsak florasını aynı zamanda düzenliyor. Dulavratotu kökü detoks sağlıyor. Kökü kullanılıyor genellikle. Yalnız günlük kullanım bitkisi değil inisiyasyon açısından. Kullanın diyeceğim bir bitki değil. Senelik detoksunuzu yapmak istiyorsunuz dulavratotu kullanabilirsiniz. “Her gün dulavratotu çayı içiyorum!” gibi bir şey değil yani.

Tavsiyem dulavratotu gibi bir şeyi daha çok çayı gibi değil de özütü, homeopatik ya da fitoterapi, iksirini ya da tentürünü kullanmanız. Özünü almak açısından onlar çok daha etkili oluyorlar. Çayı da kullanılabilir ama tentürü daha iyidir diyebiliriz.

  • İkinci Jüpiter bitkisi, benim bu ay kullanmanızı tavsiye edeceğim bitki Melisa Oficinalis. Buna oğulotu filan diyorlar da aktarlarda oğulotunun da türleri var. Altında yazar mutlaka melisa oficinalis diye. Onu almanızı tavsiye ederim.

Melisa oficinalis Paracelsus’un gözde bitkilerinden. Paracelsus, çantasında en üst yerde kullandığı neredeyse herkese verdiği bitkilerden. Neşe, coşku vermek için. “Karnın mı ağrıyor? Gel şurdan melisa”, “Canın mı sıkkın, gel melise vereyim sana”, “Karaciğerinde mi şey var, melisa” Bedende bir çok yerde kullandığı temel bitkilerden.

Melisa olaylara başka bir perspektiften bakmayı sağlıyor. Çocuk gibi bir farkındalık yaratıyor. Zihinde gerilim varsa gevşetiyor. Günlük yaşama sıkışmış insanların büyük resmi görmelerini sağlıyor.

Melisa çay halinde kullanılabilir. Hatta günlük içebilirsiniz, günde 2 taneye kadar.

Soru: Bir de pasiflora vardı

Pasiflora bir Merkür bitkisi. Daha sinirlerle bağlantılı.

Melisa daha fazla neşeyle, hayatınızdaki neşeyi açığa çıkarmak ve rahatlamakla bağlantılı. Tam bir Jüpiter bitkisi. Perspektifi genişletiyor. Çocuk farkındalığını kaybetmiş yetişkinlere melisa çok iyi geliyor. Olayları çok ciddiye alan o zaman melisa “ayhh nereden gidiyoruz oraya, tamam ya” Melisa çok çocuk farkındalığını kaybetmiş yetişkinlere  özellikle.

Bu arada karminatiftir, gaz gidericidir. Sindirim sistemini biraz ısıtıyor, krampı, şişkinliği gideriyor.

Aynı zamanda antiviral. Virüslere de iyi geliyor. Çocuklar için de çok iyi bir bitki. Çocukların gayet güvenle kullanabileceği günlük bitkilerden. Aromatik aynı zamanda, kokusu güzeldir. Melisa içeren soğuk içecekler de yapabilirsiniz. Önce ısıtıp karminatif olduğu için sıcak demlemek lazım. 10-12 dakika sıcakta demledikten sonra soğutup yaz içkisi olarak hatta birkaç tane yaprakları da içinde kalsın, limon filan kullanabilirsiniz.

  • Daldelion ya da kara hindiba üçüncüsü. Sarı çiçekleri var. Üflüyorsunuz ya hani. Karahindiba pamukçukları kilometrelerce öteye gidebilir. Yay gibi seyahat ediyor. Onlar tohumları zaten.

Kara hindiba çok iyi bir Jüpiter bitkisi. Sarı, Jüpiter’in renklerinden. Sarı bu arada neyin rengi? Uriel’in. Uriel, bilgi ve bilgelik.

Daldelionun kökünü kullanacağız. Kara hindiba kökü. Yaprakları da salata olarak kullanabilirsiniz. Yere yapışmış yaprakları var, kökünü çıkardığınızda yaprakları da çıkıyor oradan. Kökünü elinizle alamazsınız, kök biraz derinde. Belli kürekle daha derine inmeniz lazım. İyice sonuna kadar bastırın ondan sonra toprağı kaldırın, köklerini temizleyin, yapraklarını da salata yapın. Kökü kurutularak kullanılıyor. Kökü önce kurutulur sonra o kökü rende gibi bir şeyde toz haline getirip isterseniz salatalara koyup ya da suyun içine 1 çay kaşığı koyup içebilirsiniz.

Kara hindiba karaciğer konusunda çok iyi. Alteratif metabolizma hızlandırıyor. Hepatiti, sarılığı tedavi ediyor.

Safrayı artırıyor. Sarı, neyin üzerine çalıştığını söylüyor çiçek aslında.

Öfkeyi çözüyor bu arada.

Jüpiter’in birincil organı karaciğerdi. Karaciğerin en temel patalojisi duygu olarak öfke. Jüpiter insanlarının öfkeleri de az değil. Öfkeyi çözecek şeylere ihtiyaçları var. Yay için de geçerli, Balıkta da var derin öfkeler. Balıkta çok görünen bir yanda değil ama yayda çok daha güçlü, önde olabiliyor ateş olduğundan dolayı. Jüpiter özellikte insanların bir yandan da öfkeye çalışmaları olabiliyor. Kara hindiba çok iyi geliyor buna.

Kara hindibayı inisiyasyon bitkisi olarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Kara hindiba kökü.

Bence bu ay içinde melisa kullanmanızı tavsiye ederim. Tüm aktarlarda bulacağınız, güvenli, her gün içebileceğiniz bitkilerden biri.

Sarı taşlar bu arada, sitrin gibi, kaplan gözü gibi taşlar bu bölgeyi güçlendirir.

Jüpiter kalbinizi, gönlünüzü genişletsin. Sevginizi genişletsin.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın