Tarot Kartı-Büyük Arkana (Venüs)

3. numaralı kart, imparatoriçe kartı. Elinde bir çiçek tutan bir kadın görüyoruz burada, güzelliği sembolize ediyor. Yanında bir kuğu var. Yanında kalkan var. Kalkanın üzerinde kuşlar var. Aslında doğanın güzelliklerini görüyorsunuz burada. Doğayı görüyorsunuz. Kalkan korunmak için değil. Ay da var bu arada. İmparatoriçe kartını çektiğinizde Venüsün okuması yapılır. 

Güzellik, estetikle ilgili, insanlarla ilişkilerle ilgili, doğayla ilişkini güçlendir mesajıdır bu kart. Doğa ruhlarıyla iş birliği yap. Doğa ruhlarıyla, insanlarla yakınlık kur. Kalp seviyesinden algıla mesajıdır aynı zamanda. Her şeyi kalbe indirerek algıla mesajıdır bu kart.

Arketipler

Afrodit, güzellik tanrıçası, estetik, sanat.

Babil’de İştar; Hindu öğretisinde Lakşmi.

Hayvanlardan güvercin. Güvercinler güzelliğin simgesidir. Naifliğin, latifliğin simgesidir. Yine dikkatinizi çeken bir şey vardır belki; Hz Muhammed’in de güvercinlerle çok iyi ilişkileri vardı. Güvercin arketipi ile Hz Muhammed çok özdeşleştirilir. Hatta Arabistan’dan gelmiş güvercinler Osmanlı’ya. Güvercinler barışın simgesi. Barış İslam, İslam’ın simgesi. Bir arada, uyum içinde yaşamak demek barış.

Güvercin görüyorsanız sembol olarak rüyada; kalbine in diyordur. Daha kibar, latif tarafını açığa çıkar diyordur. Güvercin karşınıza çıkıyorsa çok fazla, o zaman sistem size incel diyordur. Naiflikte güç vardır.

Bu arada güvercin gibi geyik de Venüs arketipi. Geyik de güvercin gibidir bu arada. Geyik de naif hayvan.

Venüsün Günü

Cuma. Bu arada Cuma günü Freya’nın günü. Friday diye geçiyor aynı zamanda. İslamiyette de kutsal gün, aynı zamanda kalp gözünü açma günü. Bu güçlü bir gün biraraya gelmek için.

Elementi: Su elementi.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın