Venüsün Ruhsal ve Patolojik Etkileri

Venüsün Ruhsal ve Patolojik Etkileri

Beden Türü

Venüs türleri, tipleri genellikle kapha özelliğine sahip türler. Kapha, pita ve vatayı daha önce konuşmuştuk ayurvedada. Kapha daha çok Toprak ve Su ağırlıklı beden türü. Pitalar Ateş ve Su ağırlıklı; vatalar Hava ve Eter ağırlıklı beden türleridir.

Venüsü güçlü olanlar genellikle kapha türü. Kapha türleri; kilo almaya meyilli ve genellikle çok sert, keskin hatları olmayan (pita gibi), çok aşırı kastan ziyade daha dairesel hatları olan insanlar. Çok köşeli, elmacık kemikleri çıkık, kemikler belirgin bir şekilde değil, daha hatlar yumuşak ve daireseldir.

Venüsü güçlü olmak ne demek? 1.Burcunuz ya da yükseleniniz ya da ikisi de birden Venüs yöneticiliğinde ise Venüsünüz güçlüdür. Özellikle yükseleniniz; yükselen ne? 1.Ev yükselendir. Sizin dış dünyada fiziki olarak görünüş şekliniz. O yüzden aslında fiziki görünüşünüz, daha fazla yükseleninizin gezegensel yapısıyla uyumludur. 

Yükseleninizin diyorum! Kendi burcunuzla da ilgilidir ama yükseleninizle çok daha fazla bağlantılıdır. Yükseleniniz Venüsle bağlantılı bir yerdeyse, mesela Terazi ya da Boğa ise o zaman daha güçlü ya da Venüsünüz Balıktaysa. Balıktayken de Venüs özelliğiniz güçlüdür.

Haritanızda birçok burç Venüste ise Venüs tarafında burçlar ise; mesela Venüsünüz Boğada, Marsınız Boğada, Neptününüz Boğada, birçok gezegeniniz Venüsyen bir burçta ise o zaman Venüsünüz yine güçlüdür. Buna stelyum denir. Stelyum dediğimiz birçok gezegenin aynı burçta toparlanması anlamına gelir. 

Birçok gezegeniniz Boğada, bir kısım gezegenininiz de Terazide ise o zaman Venüs tarafınız çok güçlü, bu özelliklerin tamamı sizde ortaya çıkabilir.

İkinci Venüs türleri daha var: vata türü Venüsler. Biraz daha uzun, ince, kemikli, ince yapılı. Vata türleri biraz daha çıkık kemikli, ince, uzun bedene sahip. Onlar da hassas bir yapıda genellikle, kırılgan yapıda Venüsler.

Venüs türlerinin çoğu kapha türüdür, kaphaya daha yatkındır. Orta yapıda bedenleri vardır, çok uzundan daha ziyade. Bedenlerinde genellikle bir narinlik vardır, incelik. Zarafet vardır. Yumuşak bir cilde sahipler genellikle. Kıvrımlı bir beden, keskin hatlı değil. Dolgun dudaklar Venüsyen özelliktir. Işık saçan saçlar. Tatlı bir ses tonu. Buradan baktığımızda hep böyle bir afrodiz gibi, tatlı ses tonu, akışkan bir nazik konuşma. Konuşmasından Venüsyen olduğunu anlarsınız. Nazik, narin yapı, dolgun dudaklar. Bayağı seksi bir tür yani. Çekici bir yapıda genellikle. Romantik tarafını konuşmasında bile görüyoruz.

Venüsü güçlü olanlar sosyaldir bu arada.

Anatomi ve Fizyolojide Venüs

Venüs anatomi olarak böbreklerle ilgili. Böbrekler aslında kanın asit alkali dengesini sağlıyorlar. Dengeleme organı bir yandan da. Tam bir terazi organı böbrek.

Terazi burcu da Venüstür. İçi ve dışı harmonize etmek Terazi. Dışarısı ve içerisi, insanlar. Teraziler de ilişkilerle, insanlarla işbirliğiyle çok bağlantılı. İnsanları biraraya getirmek, kendi biraraya gelmek. Aynı zamanda “hakkı ve adaleti” ortaya koymak. İki tarafı da görebilmek. Olayın iki tarafını da görmek Terazinin çok güçlü özelliklerinden biridir. Her tarafı görebilir. Yin ve yang diye ayırmaktan ziyade, hem karşı tarafı görür hatta bir şeyi konuşurken karşı tarafı daha fazla düşünür. Diğer tarafın ne hissettiğini ne düşündüğünü onun için iyi olup olmayacağını düşünerek konuşur. Terazilerde diğerkamlık çok fazladır. Dışarıdaki insanı düşünerek hareket etmek çok fazladır. Terazinin içi ve dışı bir etmek özelliğidir bu.

Böbrekler de bedendeki iki yanı; asit (yang) ve alkali (yin). Bu iki tarafı dengelemekle ilgilenir. Mineral dengesini ayarlar bu arada.

Suda çözünen toksinleri bedenden atmaktır görevi böbreklerin, detokstur özelliği. Yağda çözünen toksinler karaciğerde işlenir. En büyük detoks organı cilttir. Birincil organ.

Böbrekler kanı da dengeliyor bu arada. Kan neresiydi? Mars . Karşıt gücü Venüs. Kan Mars, kanı dengeleyen Venüs. İkisinin birbirinin karşıt gücü olduğunu düşünüyoruz ama aslında birbirini destekliyorlar.

Hep böyledir. Burçlar için de aynı şey geçerlidir. Oğlak dizler, Yengeç dizlerin arasındaki sıvıdır. Oğlak ile Yengeç birbirinin aksi aslında. Tam karşıtında bulunan burçlar. Biri dizler, biri dizlerin esnekliğini sağlayan sıvı. Oğlak dişlerdir, Yengeç diş etleridir. Sürekli birbirlerini destekliyorlar.

Karşıt güçler olduğunu düşündüğümüz şeylerin birbirini sürekli destekleyen güçler olduğunu göreceğiz. Mars kandır, Venüs kanı dengeleyendir.

Birinci organı böbrekler Venüsle alakalı. İkincil organ üreme sistemi. Özellikle kadın üreme sistemi. Rahim, yumurtalıklar gibi. Erkek üreme sistemi daha fazla Mars ile bağlantılı. Kadınlar Venüsten Erkekler Marstan diye bir kitap vardı ya 😊 İronik olarak öyle bir yapı var.

Venüs aynı zamanda cinsellikle de ilgili. Fallop tüpleri, uterus, rahim, genital organlar. Erkeklerde prostat bezi ve testisler Venüs ile bağlantılıdır. Östrojen, progesteron hormonları. Erkeklerde de testesteron hormonu. Bunların hepsi Venüsle bağlantılı. Bu hormonlarda azalma varsa Venüs bedeninizde azalmıştır demektir. Ne zaman azalma oluyor? Yaş ilerledikçe. Niye? Biz öyle düşündüğümüz için.

Belirli bir yaştan sonra bunlara ihtiyacımız yok. Aşk meşk bunları kenara koyalım, ilişkiler alışkanlıklar haline geliyor sonrasında. Öyle bir algımız var ya hani. Aşk bir süre devam ediyor sonra yerini karşılıklı saygıya bırakıyor diye kollektif algımız var. Ondan dolayı Venüs belirli bir yaştan sonra bedenden çekilmeye başlıyor. Ne oluyor? Erkeklerde andropoz, kadınlarda menopoz. Neden? Biz öyle düşünüyoruz. 

Madem saygıya dönüştürüyoruz konuyu, benim artık bedende çok fazla işim yok, ayrılayım bedenden diyor. Yavaş yavaş progesteron, östrojen üretimi azalıyor belirli yaştan sonra. Dolayısıyla bedeninizdeki Venüs azalmaya başlıyor, yerini de saygıya bırakıyor. Bunu biz yaratıyor. Bizim bilincimizde bu olduğundan dolayı böyle oluyor. Bu dönüşebilir. Venüsü bedenimize daha fazla aldığımızda beden tekrar progesteron ve östrojen salgılamaya başlayabilir. Gerçekten öyle. Örnekleri çok fazla var. Dünya üzerine olmayacak yaşta çocuk yapan insanlar var. Bunlardan biri Hz İbrahim ve Sare Hanım. 

İsmail kaç yaşında oluyor, kurban etmesi gerekiyor. Orada da görüyoruz ki gerçek aşk sevgi varsa Venüs devam ediyorsa bedende, beden tekrar östrojen, progesteron üretebilir.

Birincisi böbrekler, ikincisi üreme sistemi, özellikle kadın üreme sistemi, üç venler. Venler toplar damarlar. Venlerle ilgili rahatsızlıklara baktığımızda varis; toplar damar genişlemesi ve gevşemesi. Hemeroid Venüs rahatsızlıklarından biri. O da venler ile ilgili yine. Bunlar bedende Venüs eksikliğiyle ilgili.

Dördüncüsü boğaz. Boğadan dolayı aslında. Ama bu ilgisi çok zayıf. Boğazı daha çok Merkürde göreceğiz. Venüsün çok uzaktan ilişkili olduğu organlardan biri. Daha yakın ilişkisi olan bir organ söyleyeyim; cilt. Venüsle direkt ilişkili organlardan. Hatta primer organlarından biri cilt. Cilt bedenimizin dış güzelliği ile çok bağlantılı. Cildin birincil bağlantılı organının da böbrek olduğunu görüyoruz. 

Böbreklerde bir sorun olduğunda cildinizin rengi değişir. Böbreklerle ilgili sorunlar ciltte çok fazla açığa çıkar. Cilt bu arada bedenin en büyük organı. Ciltte benlerin artması yine Venüs ile ilgili.

Bunlar ile ilgili rahatsızlıklar varsa o zaman Venüs az mı fazla mı ona bakacağız?

Venüs Patolojisi

Damp relaxation durumu var. Venüs patolojisidir. Damp nemlilik, relaxation gevşeklik. Nemli gevşek doku durumu. Yani beden, sıvılarını sürekli dışarı atar. Nemlidir ama dışarı atar. Geniz, burun akıntıları, göz akması, sürekli akıntılar. 

Beden sıvıları tutamaz yani. Bundan dolayı bedendeki organlar gevşer, damarlar gevşer. Dokular yoğunlukları kaybeder su gittiğinden dolayı.

Bu arada Venüs bireyleri tatlıyı çok seviyor. Venüsü çok güçlü olanlar tatlıyı çok fazla seviyorlar. Venüsyen patolojiden biri diyabet ve insülin direncidir. Çünkü tatla çok ilgili. Neden tatlıyla ilgileniyor? Dışarda bulamadığını düşündüğü sevgiyi ve seratonini dışarıdan tamamlamaya çalışıyor. Seratonini siz dışardan salgılatmak için sürekli tatlı yediğinizde pankreas diyor ki; ben kendim üretemiyorum, benim insülin üretmeye ihtiyacım yok. Çünkü seratonini dışardan salgılatmak için insülini, şekeri alıyor. Ben kenara çekileyim, insülini üretmeyi yavaşlatayım. Siz onun yerine dışardan bir şey kullandığınızda beden o zaman dışardan alıyorsak kendim üretmeyi bırakayım diyor. Çünkü üretirsem daha fazla olacak. O yüzden kandaki şeker oranı artıyor. Dengelemeyi üretmediğinden dolayı. Kandaki şeker dengesi.

“Denge” kelimesi hep Venüs ile ilgili; iç dış denge. Siz sevgiyi dışarıdan tamamlamaya çalışıyorsanız bunun için de tatlı, şeker vs. gibi gıdaları bazen yiyip dışardan tamamlıyorsunuz. İç ve dış birleştiğinde bu rahatsızlıklar gidebilir. Venüs tatlı tatla ilişkili.

Birincisi damp relaxation, ikincisi damp stagnation. Nemli durgunluk. Damp stagnationda sıvılar durgun oluyor. Beden suyu tutuyor, ödemler oluyor.

Venüs patolojisinde anksiyete var, gerginlik olabiliyor. Sinirlilik olabiliyor. Böbrek iltihapları, böbrek taşları Venüs patolojisi. Böbrek taşları, Venüsün taşlaşması. İdrar yolları enfeksiyonları yine Venüs rahatsızlığı. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Varisler. Bunlar Venüsün çok aşırı olması anlamına geliyor. Aşırı derken çok Venüs var anlamına gelmiyor. Venüsü kullanamıyorsunuz anlamına geliyor. Bedende birikim için dışardan tamamlamaya çalışıyorsunuz anlamına geliyor. O yüzden aşırılık dediğim şey o.

Venüs aşırılığında bu arada aşırı seks bağımlılığı da olabiliyor.

Venüs eksikliğinde de libido düşüşü. Cinsel isteğin gitmesi. Yakınlıktan korkma Venüs eksikliğidir. Dokunmaktan korkma, insanların dokunmasını sevmeme, bu da Venüs eksikliğidir. Sarılmayı çok sevmeyen insanlar olabilir. Dokunulmayı ya da dokunmayı. Sadece bazı insanlara kendini açabilen diğer insanlara karşı kapatabilen insanlar, yakınlıktan korkma. Yine cinsellikten korkma. Cinsel aktiviteden korkma.

Depresyon da yine Venüs patolojisi içine girebiliyor. Bu da Venüs eksikliğidir aynı zamanda.

Mesela bir kişi yanınıza geliyor. Tokalaşacaksınız ucundan tutuyor elinize. Dokunmaktan irite oluyor. Venüs eksikliği görüyorsunuz orada. Bir danışanınız geldiğinde daha tokalaşırken neyle çalışacağınızı anlıyorsunuz. Hemen bir gül koklatın.

Soru: Tarçın ve nane yağları Venüse çok iyi geliyor, doğru mu?

Doğrudur. Tarçın bir yandan tatlı bir yandan da harekete geçirici, ısıtıcı. Nane soğutucu bir yandan. Venüse çok iyi geliyor. Nane soğutucu bir yandan da sistemi tekrar dengeye getiriyor.

Ruhsal Tarafta Venüs

Dış Dünyada nasıl görünüyor Venüs? Empatiyle çok bağlantılı. Başka insanlarla bağlantı kurma yeteneği veriyor. Venüsü güçlü olan insanlar çok iyi bağlantı kurabilir. Diğer insanları kalpten hissedebiliyorlar Venüsü güçlü olanlar.

Şefkatli, sevgi dolu bir yapıyı getiriyor Venüs. Diğerlerini kendinden ayırmayan bilinci getiriyor. Diğer insanların ihtiyaçlarını çok iyi algılamayı sağlıyor Venüs. Kendini sevme, kendinden memnun olma, bedenine bakmayı getiriyor. Kendini tam anlamıyla kabul etmeyi getiriyor yine Venüs. Venüsün “olumlu” özellikleri bunlar.

Olayların her yanını görmek. Bir paranın iki yüzünü görmeyle ilgileniyor. Venüsyenler yakınlığı seviyorlar. Yakınlık tarafında çok güçlü yapıya sahip.

“Olumsuz” tarafta olunca ne oluyor? İnsanlara bağımlı oluyor. Attachment yani. Dış dünyadaki insanlara bağlı, bağımlı insanlar. Muhtaçlık hissiyle yaşıyor. Dış dünyadaki insanları onlar farkına varmadan kendine bağlayıp muhtaçlık ilişkileri kuruyor. Kendi değerini algılamak için başkalarına ihtiyaç duyuyor. 

Başka birilerinin onu değerli hissettirmesine ihtiyaç duyuyor. Kendi değerimi dışardan doldurmaya çalışıyor. Başkalarından değer bekleme Venüsün olumsuz özelliklerinden.

Drama; çok dramaya kapılıyorlar Venüsler. Kendini ve başkalarını yargılamayı getirebiliyor Venüs olumsuz tarafa geçtiğinde. Kıskançlığı getiriyor. Çünkü ilişkilere çok fazla tutunduğu için. Her anlamda kıskançlık, sadece ilişki açısından değil.

Tembelliği getirebiliyor, üşengeçlik. Manipülasyon, özellikle ilişkilerde. Birini kendine bağlamak gibi. Birini kendine aşık etmek gibi. Öyle bir manipülasyon. Tam tersine utangaçlık olabiliyor. Yakınlık hissedememe oluyor. Başkalarına kendini açma korkusu getirebiliyor. Kendini başkalarına kapatmak, özellikle sevgi ilişkisi, yakınlık. Bunlar Venüsün Yaradan’dan, kendinden uzaklaştığında oluşan halleri.

Aslında şefkati vermek istiyor; dışarının ve içerinin bir olduğunu göstermek istiyor.

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin