Dünya Kediler Günü

Orta Çağ’da kediler topluca öldürüldüğü için, Avrupa’da fare popülasyonu büyük ölçüde arttı. Avrupa’da insanlar kedilerin önemine dikkat çekmek için 17 Şubat’ı Dünya Kediler Günü olarak kabul etti.

Kedileriniz varsa, onları uzaya bakarken ya da sanki içinde bir şey varmış gibi duvara bakarken yakalamışsınızdır. İngiliz şair Eleanor Farjeon, “Benim göremediğim şeyi gören bir kedi gördüğümde içim ürperir” diye yazmıştır.

Zaman ve şeylerin önemi gibi değişken kavramlar da dahil olmak üzere onlardan çok şey öğrenebiliriz. 

Fotoğraf sergileri, konferanslar, tartışmalar ve hepsinden önemlisi, sokak kedilerine yardım etmek için yiyecek toplama ve bağış toplama dahil, kedileri kutlamak için çok sayıda girişim düzenleniyor. 

Geçmişte kediler- mükemmel gizemli hayvanlar;
insan dünyası ile duyular dışı evren arasında bir tür köprü olarak kabul edildi ve büyülü güçlere sahip olduklarına inanılıyordu. Bu vizyon tamamen yanlış değil: kediler ultrasonları hissedebilir ve daha sonra sadece duyularımız tarafından algılanacak olayları tahmin edebilirler. 

Kediler, onları hava hareketlerine, engellerin varlığına ve hatta manyetik alan ve atmosferik basınç değişimlerine karşı uyaran duyargaları (bıyıkları) aracılığıyla çevredeki ortamı inceler.

Antik Yunan Roma

Antik Yunan’dan Romalılara kadar tarihin en büyük medeniyetleri, kedilere hürmet eder ve iyi hasat için kefaret olarak ölü kedileri yakar ve kalıntılarını tarlalara dağıtırdı. Eski Mısır’da kedi gerçek bir tanrıçaydı, Güneş Tanrısı Re’nin kızı Bastet ve bir kediyi inciten herkes ölüme mahkum edilebilirdi.

Science dergisi, kedilerin evcilleştirilmesinin 12.000 yıl öncesine dayandığını bildiriyor.

Roma Üniversitesi’nden bilgin Claudio Ottoni’nin bir başka araştırması, eski denizcilerin “kemirgenleri öldürerek gemideki yiyecek depolarını korumaya yardımcı olmak için” kedileri getirdiğini ortaya koyuyor. Bu, kedilerin dünyaya yayılmasına izin verdi. ”

Yayılmalarına sevindik. Sevimli oldukları için tüm övgüleri alan köpekler gibi, kediler de yaptığımız her şeyi hisseder. Ruh halimizi ve duygularımızı ölçebilir ve buna göre hareket edebilirler. Ayrıca evlerde ve apartmanlarda yaşamak için doğal isteklerinden de vazgeçtiler. (Özellikle ev kedileri.)

Ulusal Kedi Günü’nde getirdikleri tüm sevgiyi takdir etmek için bir dakikanızı ayırın. Evet, mesafeli duruyorlar ama çok yol kat ettiler.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın