Duygularımızın Armağanını Takdir Etmek

Duygularımızın Armağanını Takdir Etmek

Neşe, cesaret ve kibarlık gibi olumlu duyguları deneyimlemenin iyi ve güzel olduğunu düşünebilir ancak sabırsızlık, öfke ve üzüntü deneyimlemeyi özellikle istemeyebilirsiniz.

Bize iyi hissettirdikleri için olumlu duygularımızın yararlarını anlamamız kolaydır ancak zorlu duygularımızın getirdiği hediyeleri kabul etmek daha zor olabilir. Çoğu zaman, bizi kendi varlıklarına uyandıran ve dikkatimize gerek duyan şeyler için farkındalığımızı artıran şey negatif yani olumsuz duygularımızın verdiği rahatsızlıktır.

Bilinçli bir şekilde uyuma ve dengeye doğru hareket etmemiz için bizde motivasyon yaratan şey de bu rahatsızlığın aynısıdır. Bu rahatsızlık ne kadar çoksa, onun hakkında bir şey yapmaya o kadar çok motive oluruz. Duygular bize değerli geri bildirimler ve kılavuzluk sağlar; rahatsız edici olsalar bile. Sadece, duygularımız kemikleştiği zaman veya biz onları ihmal ettiğimiz zaman bize problem yaratırlar.

Olumsuz duygulardan kaçınmak yerine onların ortaya çıkabilmeleri, armağanlarını verebilmeleri ve daha sonra sağlıklı bir şekilde dağılıp kaybolmaları için odak noktamız, optimum (en uygun) akışı teşvik etmek olmalıdır.

Melek Öztürk

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin