Şehidim Var

Şehidim Var

Hayat kısa mı yoksa zaman mı yetmiyor. 2019 yıllarında bir genç işsizlik nedeniyle ne yapacağını bilemezken astsubay olma fırsatını yakaladı. Fırsat diyorum çünkü ona göre o an için işsizliğine son verecek bir kapıydı. Sevinçliydi mutluydu ve artık bir işi vardı. Mutlulukla ve işsizlikten kurtulduğuna sevinerek işini yaptı.

Sonra …

İşte ne olduysa 2023 yıllarında oldu. Öyle bir zaman dilimiydi ki bu zaman, COVID salgınından sonra belki de insanlığın umut beslediği bir yıldı. Ancak 2023 yılı salgından daha fazlasını saklıyordu. Depremler, savaşlar, doğal afetler, iklim değişimlerinin vücut bulmuş halleri ve daha nicesi…

2023 Yılı Ne Getirdi?

2023 Yılıyla birlikte insanlığın artık geni dönüşü olmayan bir yola girdiğini gördük. Öyle ki geçmiş yıllara oranla ölen insan sayısında büyük artış oldu. Ne tuhaf değil mi?

Yıllar yılı ve zaman, hızla geçiyor. Değişimler hızla hayatımıza giriyor. Bugün yanımızda olanlar yarın etrafımızda dahi bulamıyoruz. Dün mesaj attığımız şu anda nerde bilmiyoruz?

Yeni Dünyayı Ne Bekliyor?

Yeni dünya denilen şey acıların içerisinden çıkmış büyük yok oluşlardan sonra gün yüzüne çıkacak olan dünyadır. Peki kaç insan bu dünyayı görecek? Kaç insan ölüp gidecek? Aslında soruya verilecek cevap basit lakin kabul etmek istemiyor olabilirim.

Soruya cevap; Yeterince insan… Yeter sayıda insan olduğunda yeni düzen gelecektir belki ama acılar her daim kalbimizin bir köşesinde duracaktır.

Nasıl buraya geldik?

İşini sevinerek yaptı dedikten sonra başkaca bir konu girdi araya değil mi? Konu dağıldı ve ne bağlantı var diye düşünüldü. Aslında bağlantı basit ancak bir o kadar da karamsardı.

2023 yılında Reyhanlı’ da vatanı için şehit olan Mustafa Çakmak ‘ın cenazesindendir. Evet burada yazılanlar onunla ilgili değildi belki ama yeni Mustafalarımız ailelerinden uzak düşmesin, babalarımızın gözleri yaşlı kalmasın.

Şehidimizin mekânı cennet olsun ve Mustafa her daim kalbimizdesin. Yeni Mustafalar aile ocağından uzak düşmemesi için birlikte el ele her yeni yıl yeni umutlardan medet ummayı bırakıp bilimde, teknolojide, işlerimizde en iyisi olarak büyümeliyiz.

Elimden ne gelir demeyin. Ne iş yapıyorsan yap en iyisini yap. Yap ki o işin yepyeni bir ufuk açsın. Yap ki işin sayesinde etki etiğin insanlar mutlulukla tadını çıkarsın. Yap ki insanlık senin ufacık bir fitilinle şaha kalksın.

Senin işin ne olursa olsun, vatanın için ülken için en iyisi olsun. Çünkü her bir insan yaptığın işten etkileniyor. Umutla yaşamayı bırakıp şu anda elimizde var olanları en iyisi haline getirmeliyiz. Yaptıklarımız en iyisi haline gelirse işlerimiz her yeni yıldan umut değil, güzellikler ve gelişim planları yaparız. Umut kötü değil insanı ayakta tutandır. Ancak umut çaba ile birleşmeyince, var olmayınca sadece hayalperestlik alanına sıkışır.

Şimdi ne iş yapıyorsan yap en iyisini yap ki, ülken atağa kalksın. Kalkınan ve gelişen her bir ülkenin şehidi değil bilim ödülleri olur. Çünkü halk güçlü ise kimse onları durduramaz. Çünkü sanılanının aksine düşmanımız diğer insanlar değil yapamadıklarımızdır.

Kişisel Gelişim Eğitmeni

Bilalhan Çağatay

Share this content:


Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın

Ucretsizegitimal sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin