En İyi Koçluk Eğitimi

En iyi koçluk eğitimi ile ilgili detaylı ve doğru bir araştırma yapıyorsanız nereden, nasıl başlamanız gerektiğini biliyoruz. En iyi koçluk eğitimi aramalarınızda eminim karşınıza koçluk eğitimlerinin sıralanmasını bekliyordunuz.
Günümüzde çok sayıda kurum yine çok sayıda koçluk eğitimi vermektedir. Gerek online koçluk eğitimi gerek yüz yüze koçluk eğitim seçenekleri vardır. Lakin hangisi en iyi koçluk eğitimi olduğu konusunda kararsız kalmanıza neden olabildiği gibi hangisini seçeceğinizi de bilemiyor olabilirsiniz.

En İyi Koçluğu Eğitimi Hangisidir?

En iyi koçluk eğitimi ile ilgili aramalarınızda çok sayıda kuruluşun çok sayıda koçluğu çıkacaktır. Bu kurumlardan bazıları hala yeterli olgunlukta eğitim vermeyeceği gibi hizmette alınamayacaktır. İşte bu aşamada bir tek soru üzerinde durarak seçim yapılır.

Sizin için en iyi koçluk eğitimi nasıl olmalıdır sorusuna vereceğiniz cevap sizin için en iyi koçluk eğitimi olacaktır. Ancak mesleki olarak koçluk çalışması yapacaksanız sizin için olan en iyi koçluk eğitim anlayışı doğru koçluk eğitimi olmayabilir.

En İyi Koçluk Eğitimi Sertifikası

Tabi ki birçok insan en iyi koçluk eğitimi aramasında eğitim ile sertifika farkını gözetmez. Koçluk eğitimi için en geçerli sertifikayı arayıp durur. Ancak bir gerçek vardır ki bazı işlerde sertifika ikinci plandadır. İşte bu kapsamda koçluk eğitimlerinde de sertifika ikinci plandadır.

Eğer herhangi bir mesleğin üniversitesi var ise o meslek o bölümü üniversitede okumanız dışında hiçbir sertifika ile yapamazsınız. Bazı mesleklerde MYK  kapsamında olan mesleki yeterlilik kurum onaylı sertifikalara ihtiyaç vardır. Bazı eğitimlerde de Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB onaylı sertifikalara ihtiyaç duyarsınız ki bunun için detaylı bir yazı yazmıştık. MEB onaylı sertifikalar ve MEB onaylı eğitimler ile ilgili detaylı, doğru bilgiye MEB onaylı online kurslar yazımızdan ulaşabilirsiniz. (Buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.)

Ya da tüm bunların haricinde E- Devlet onaylı yaşam koçluğu sertifikası olan eğitimlerin en iyi eğitimler olduğunu zannedersiniz. Ayrıca E- Devlet onaylı yaşam koçluğu sertifikası ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

En İyi Koçluk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

En iyi koçluk eğitimini göstermelik olarak olmayıp gerçekten öğrenmek için arıyorsanız; bu durumda mutlaka uygulama olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu veya diğer koçluklardan hangisi olursa olsun uygulamadan olmadan asla klasik anlatımla öğrenemezsiniz.

Bunun en temel nedeni koçluk yapılarak deneyim artırılarak öğrenilen bir alan olmasıdır. Bunu daha iyi anlayabilmek için yaşam koçluğu ücretleri yazımıza bakabilirsiniz. İlgili yazımızda yaşam koçluğu ücretlerinin deneyim artıkça artığını ve nasıl hesaplandığını anlatmıştık. Buradan da anlaşılacağı üzere deneyim artıracak ve buna olanak verecek eğitimler mesleki olarak sizler için en iyi koçluk eğitimi olacaktır.

En İyi Koçluğu Eğitimi Alınırken Dikkat Edilecekler

En iyi koçluk eğitimi alacaksanız sertifikasına değil deneyim kazandırıp kazandırmadığına dikkat etmeniz gerektiğini söylemiştik. Ayrıca en iyi yaşam koçluğu eğitimi içinde aynısı geçerli iken tamamen uygulamaların olması da eğitimin size kazandıracaklarını sınırlayacaktır. Bu nedenledir ki teori kısmın en başlarda olması daha sonraki kısımlarda uygulama ve sonraki adımlarda da uygulama sonrası değerlendirmeleri görmeniz yararınıza olacaktır. İşte bu nedenledir ki en iyi koçluk eğitimi verecek kişinin mutlaka katılımcıların gözü önünde koçluk yapabilmeli ve katılımcıların gözlenmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde sadece teori alarak alınacak eğitimler sizi bir yere taşımayacağı gibi istenilen verimde alınmayacaktır.

En İyi Koçluk Eğitimi Nereden Alınır?

Her kurum veya kişi en iyi koçluk eğitimi için kendisini önerecektir. Evet, bende bu yazıyı yazarken aynı zamanda bir koçluk eğitmeni olarak kendimi önermem beklenir. Ancak öyle yapmayacağım çünkü katılımcının en doğru kararı vermek için öğrenilen bilgileri uygulayacağını bilirim.

Bu nedenledir ki sizler için oluşturmuş olduğum yaşam koçluğu kursu iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşaması Temel Yaşam Koçluğu ve ikinci aşama ise Profesyonel Yaşam Koçluğu eğitimidir. Bu iki kursun ayrılma nedeni birinci yani Temel Yaşam koçluğu eğitimin tamamen koçluk için temellerin atılması, koçluk yapma becerilerinin kazandırılması içindir. Bu aşama her daim atlanır ancak bir profesör profesör olmadan önce temel alfabeyi yani ABC ‘ yi bilmemiş olsaydı profesör olabilir miydi? Tabi ki hayır aynı durum burada da geçerlidir. Temel becerileri kazanırsan profesyonelleşmeniz kaçınılmaz olur.

Tüm bu aşamaların her biri size en iyi koçluk eğitimi kursunu oluşturmak içindir. Ayrıca profesyonel seviye koçluk eğitimi içinde bol bol uygulamalar, çalışmalar yapıldı. Üstelik katılımcıların yaptığı koçluk çalışmaları oldu ve koçların görüşmeleri değerlendirmesi sağlandı. Bu nedenledir ki kursa katılım sağlayan herkes hem deneyimini artırmakta hem de bilgi birikime katkı sağlamaktadır. İddia ediyorum bu kursu bitiren en iyi koç olabilecek becerileri de kazanmış olacaktır. Tek yapmanız gereken aşağıdan ilgili kursa ulaşmak…

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın