MEB Onaylı Online Kurslar

Eğitim veya kurslar almaya karar verdiniz. İster online kurs veya kurslar ister yüz yüze eğitimler almak istiyorsunuz. Ancak nereden nasıl başlayacağınızı sertifikanızın MEB onaylı kurslar olup olmadığını merak mı ediyorsunuz?
O halde bu yazımızda sizler için MEB onaylı online kurslar ile ilgili detaylı bir çalışma yapacağız. Bu yazı sonrası emin olun hangi kursları MEB onaylı olabilir hangisini alamazsınız net bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

MEB Onaylı Online Kurslar Nasıl Alabilirim?

MEB onaylı online kurslar ancak MEB tarafından yetkilendirilmiş kurum veya kuruluşlardan alabilirsiniz. Halk eğitim merkezleri kurumlara örnek olarak verilebilirken aynı zamanda özel girişimlerle yapılmış MEB denetlemesinden geçmiş özel kuruluşlardan da kurslar alabilirsiniz.

Tabi ki buradaki en önemli sorun hangi kursların MEB onayında olup olmadığıdır. MEB her eğitim veya her online kurs için MEB onayı vermez. Bunun için Milli eğitim bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün sitesinden görebilirsiniz.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Nedir?

Milli eğitim bakanlığına bağlı olarak kursları denetleme, kontrol etme ve öğrenmeyi halkın her kesimine ulaştırmayı amaç edinmiş olan hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü kurs programları oluşturan bir kamu kurumudur.

Tabi ki hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü her kurs için aynı denetleme çalışmaları yapmaz. Bir kurs üzerinde denetleme veya onay verme işlemlerini yapabilmesi için öncelikle Millî Eğitim Bakanlığı müfredat kapsamında olması gerekmektedir. Aksi takdir asla onay vermeyeceği gibi yetki alanının dışında olacaktır.

MEB Onaylı Online Kurslar Nelerdir?

MEB yani Millî Eğitim Bakanlığı son zamanlarda yeni bir alana onay vermeye başlamıştır. MEB onaylı online kurslar alanında yetkiler vermekte ve sadece online kurslar düzenleyecek özel girişimlere de kapı aralamıştır. Ancak bunun için MEB kendi kriterlerini belirlemiş ve kriterler kapsamında başvuru yapan kuruluşlar değerlendirilerek uygun bulunan başvurular kabul edilmektedir.

MEB onaylı online kurslar alacaksınız öncelik Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü sitesi olan e-yaygın.meb.gov.tr sitesine giriş yapın. Buradan giriş yapabilirsiniz.

Hayat boyu öğrenme genele müdürlüğü sitesine giriş yaptıktan sonra üst menü kısmında “programlar” sekmesini göreceksiniz. Programlar sekmesine tıklayın ve karşınıza gelen ekran MEB onaylı online kurslar olduğu kadar MEB onaylı eğitimler müfredatıdır. Buradan MEB onaylı eğitimler listesine ulaşabilirsiniz. Bu programlar listesinde bulunmayan hiçbir kurs MEB onaylı eğitim olarak geçmez. Bu nedenle bu program listesinde yok ise ve size MEB onaylı eğitimler veya MEB onaylı kurslar verdiğini iddia edenler tamamen gerçek dışı beyanda bulunmaktadırlar.

MEB Onaylı Yaşam Koçluğu Eğitimi

Az önce MEB onaylı eğitimler listesini sizlerle paylaştım. Ayrıca daha önce MEB onaylı yaşam koçluğu eğitimi ile ilgili detaylı yazı yazmıştık. Buradan yazıya ulaşabilirsiniz. 

Sizlerle paylaştığım MEB onaylı eğitimler listesini Hayat Boyu Öğrenme listesinden açıp arama kısmına yaşam koçluğu veya koçluk eğitimi yazdığınızda göreceksinizdir ki MEB onaylı yaşam koçluğu eğitimi listede çıkmayacaktır. Buda demek oluyor ki MEB onaylı yaşam koçluğu sertifikası olmaz ve bu yönde sizlere iddia eden kişilerde tamamen gerçek dışı beyanlarda bulunmaktadır.

Dolayısıyla MEB onaylı yaşam koçluğu eğitimi ücretsiz veya ücretli bir şekilde asla bulunmaz. Bazen bir bilgi hayatımızın en değerli zamanlarını kurtarmaya yetecektir.

Bilalhan Çağatay

Yaşam Koçu & Kişisel Gelişim Eğitmeni

UZEMKU Bilgi Teknolojileri Kurucusu

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

7 Responses

 1. Bilgili Sözlük dedi ki:

  Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

 2. memur dedi ki:

  detaylı bir makale olmuş epey faydasını göreceğimi düşünüyorum teşekkürler

 3. haberler dedi ki:

  düzenli olarak ziyaret ettiğim sitelerden biri ve yine faydalı bir makale olmuş sağ olun

 4. bilgi dedi ki:

  verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

 5. saatler dedi ki:

  detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim

 6. TKF dedi ki:

  Verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

 7. Dilara dedi ki:

  su sıralar araştırma yapıyordum bu makale ile karşılaşmam iyi oldu paylaşımdan ötürü teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın