GÜLÜMSEME QİGONG’U

GÜLÜMSEME QİGONG'U
Sosyal medyada paylaş

Gözlerinizden yaşlar süzülmesine engel olamayacağınız biçimde gülmekten daha iyisi yoktur, değil mi? Gülmenin en iyi ilaç olduğunu söyleriz. Belirli bir biçimde gülmenize de gerek yoktur, ne de olsa vücut kendiliğinden ortaya çıkan gülmeyle zorlama gülmeyi ayırt edemez. 

Her halükarda yalandan gülmenin bile çabucak sahici kıkırdamalara dönüştüğünü göreceksiniz.

Gülmek bulaşıcı olduğundan bu egzersizi bir arkadaşınızla birlikte yapmanız iyi bir fıkir olabilir. Google’dan Qigong-gülme kelimelerini aratıp sevimli, gülmeden edilemeyecek bazı komik videolar bularak egzersizinize başlayabilirsiniz.

  1. Bacaklarınızı belinizle hiza oluşturacak şekilde açın, dizlerinizi hafıften bükün.
  2. Nefes alıp kollarınızı iki yana açın, bilekleriniz gevşek olsun ve avucunuz yere baksın.
  3. Nefes verirken gülün.

DAHA İYİ NEFES ALMANIN BEŞ YOLU

1. Evinizdeki hava dışarıdaki havadan daha kirli olabilir. Surrey  Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ev içindeki  havanın temizlik malzemelerinden tutun da boyaya ve küf mantarı kaynaklı sporlara kadar çeşitli nedenlerden  kirlendiğini gösterir. Düzenli olarak camlarınızı açıp evinizi havalandırın ya da bir hava filtresi kullanın.

2. Camlarınız açık uyuyun. Bir araştırmada temiz havanın katılımcıların uyku kalitesini artırmaya yardımcı olmakla kalmayıp bir sonraki gün daha az uykulu hissetmelerini ve daha iyi konsantre olabilmelerini sağladığı görülmüştür.

3. Eğer yolculuk yapıyorsanız, özellikle de doğaya -bir ağaca, yeşillik alana, denize- yakın bir yerde temiz hava alma fırsatınız olursa bunu mutlaka değerlendirin ve uzun uzun, birkaç derin nefes alın.

4. Sütyeniniz sizi çok mu sıkıyor? Fazlasıyla sıkan telli sütyenler, kaburgaların ve diyaframın hareketini kısıtlayabilir. Sadece evde dinlenirken bunu yapabilecekseniz bile içleri tel barındırmayan sütyenleri ya da yoga üstlerini tercih edin.

5. Çalışırken her saat başı çalacak şekilde ayarlayacağınız bir  gong sesi uygulaması indirin. Bu sesi her duyduğunuzda sakin sakin, birkaç derin nefes alın. Nefes veriş sürenizin nefes alış sürenizden daha uzun olması gerektiğini unutmayın.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: