Enerjiye Yönelik İki Egzersiz

  • Bu iki yürüme egzersizi Çin dövüş sanatı Qigong’dan alınmıştır.  Birleşik Krallık’ta insanların bu yavaş hareket dizisini parklarda yaptığını görmüşsünüzdür. Çin’deki milyonlarca insanın sabah ritüeli de budur.
  • Birçok Qigong yürüme egzersizi mevcuttur, ama ben neredeyse her yerde yapılabilecek iki kolay yöntemi tercih ettim.
  • Nefes ile hareketi bütünleştirmenin en kolay yolu yürümektir ve harika olmasının bir nedeni de fazladan vakit ayırmamızı gerektirmemesidir. Sadece yürümek bile Qi’yi harekete geçirebilir, akışı düzeltebilir, üstelik Yin ve Yang’i de düzenler.
  • Amaç bilinçli bir şekilde nefesinizi adımlarınıza uydurmaktır, bu tip bir meditasyon oturarak yapılanlardan daha kolay gelebilir.

QİGONG TARZI YÜRÜME

Qigong öğretmenleri tarafından çoğu zaman doğal yürüme diye adlandırılan bu tarzda, düşüncelerinizin bir yandan öbür yana savrulup durmasına izin vermezsiniz. Bunun yerine kaslarınızı gevşek tutmaya ve nefesinizi düzenli alıp vermeye odaklanırsınız.  İdealinde yürüyüşünüz 20 ila 30 dakika sürmelidir ama daha kısa sürecek yürüyüşleri yapmaya da değer, hatta masanızdan kalkıp çay almaya giderken yaptığınız 30 saniyelik bir yürüyüşte bile yapılabilir.

  • Önce topuklarınızın sonra parmaklarınızın yere basacağı şekilde adım atın, boynunuzu dik tutun ve yüzünüz ileriye dönük olsun.
  • Kollarınızı doğal bir biçimde sallayın. Koltuk altlarınızı aralayın ki kollarınız hafiften dışa çıksın.
  • Yere hafif basmaya ve ufak adımlar atmaya odaklanın.  Topuklarınızı normalden fazla kullanıyormuşsunuz gibi gelecektir ama buna alışacaksınız.

  • Nefes alışınız ve verişiniz aynı uzunlukta olsun; örneğin alırken dörde, verirken dörde kadar sayın. Bu uzunluğa ve uzuvlarınızın hareketine odaklanın. Düşünceleriniz başka yöne kayarsa bu duruma fazla takılmadan yeniden yavaşça odaklanın.
  • Dakikada 60 ila 70 adım atmaya çalışın. Bu yeterince tempoludur ama temponun sizi nefessiz de bırakmaması gerekir.

ADIMLARI SAYMA

Dört adımlık süre boyunca nefes alın.  Sekiz adımlık süre boyunca nefes verin. Yere basarken mümkün olduğunca az ses çıkarmaya çalışın. Yürürken ellerinizi hafiften yukarıda, bel hizasında tutun, parmaklarınız ileri baksın ve avucunuz yere dönük olsun. Siz yürürken bunların pürüzsüz bir zeminde kaydığını düşünün. Canınızın istediği kadar yürüyün, bu az da olabilir çok da.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın