HANGİ YAĞLAR SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELİR

Saç dökülmeleri en önemli olan sorunlardan bir tanesidir birçok kadın için. Mevsim geçişleri dönemlerinde dökülmekte olan saçlar stres ve beslenme gibi faktörlerden etkileniyor. Peki bu dökülmeleri engellemek için hangi yağlar tercih edilmelidir.

Günlük Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

Saç dökülmeleri gün içinde 100 adet veya 150 adet olması normal sayılmaktadır. Saçlı derinin beslenmesini sağlayacak ve saç dökülmesine karşı saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamak için bazı bitkisel olan yağlar tercih edilebilir. Bu yağlar ise zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, keten ve argan yağı, çam terebentin yağı, avokado yağı, biberiye yağı, badem yağı, çay ağacı yağı ve nane yağı vb. yağlar tercih edilebilir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Yağlar Nasıl Kullanılmalı?

Tercih edilen yağlardan birkaç adetini karıştırarak haftada bir kez olmak şartı ile saç diplerine sürülerek saç derisine masaj yolu ile yedirilmelidir. Saç derisine yedirilmiş olan yağlı saç streç bir film ile sarılarak 1 saat beklenmelidir. Bir saat beklendikten sonra saçlar tahriş edilmeyecek şekilde saç derisine yağı arındıracak bir şampuan uygulanarak saçlar yıkanmalıdır. Saçlara şampuan uygulandıktan sonra saç kremi de uygulanmalıdır. Saç kremi saçı yumuşatarak saçın kolay taranmasını sağlayacaktır.

Saç derisinin sebum dengesi bozulmaması için saçlar her gün şampuanlanmamalıdır. Ancak lavanta yağı da tercih edilebilir lavanta yağı saç köklerinden saç uçlarına kadar uygulanmalıdır lavanta yağı saçların hızlı uzamasını sağlamakla beraberinde beslemektedir. Doğal zeytin yağı ve argan yağları da yüksek oranda saç dökülmelerini azaltmakta olan yağlar arasında yer almaktadır.

Saç Köklerini Nasıl Güçlendirebilirim?

Badem yağı ise saç kremi ya da şampuanla beraber saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olan bir yağ türüdür. Son zamanlarda faydalı yağlar arasında adından söz ettiren karanfil yağı ise saç dökülmeleri yaşayan insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Saçlar Nasıl Daha Canlı Görünür?

Karanfil yağı limon ile beraber desteklendiği zaman saçların daha canlı bir şekilde ve parlak görünmesini sağlamaktadır. Saçın kökten beslenmesini isteyen insanlar ise Hindistan cevizi yağı ve farklı yağlarda kullanabilirler.

Hindistan cevizi yağı ise saç cilt yapısını tedavi etmekte olan yağlar arasında bilinmektedir. Hindistan cevizi yağı ile saçlar parlak daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamaktadır.

Yapılan bakım uygulamalarına rağmen saçlar olduğundan fazla dökülüyorsa bir dermatoloji ile görüşülmeli ve yardım alınmalıdır.

Hülya Altun

Güzellik, Bakım ve Sağlık Uzmanı

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın