Olağanüstü Zekanın 13 İşareti

Bilim adamları olağanüstü zekanın 13 belirtisini buldular. Dolayısıyla açıklanan bu 13 belirtiden hangileri veya herhangi biri var mı?

Bu belirtileri tespit edip kendinizle kıyaslayarak aslında olağanüstü zekanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak burada öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Her insanın olağanüstü zekâsı çok zeki olması veya duyduğu, okuduğu, öğrendiği şeyleri kalıcı olarak zihninde tutmasını kapsamaz. Zekâ çeşitlidir ve her biri farklı bir olağanüstülüktür.

Kimi insan üst düzey zihinsel aktiviteye sahipken kiminin mükemmel müzik kulağı vardır. Bazı kişilerin yaratıcılık zekâsı gelişmişken bazılarının iletişim zekâsı, problem çözme zekâsı, farkındalık vs zekâları diğer insanlara oranla daha üstün performans sergiler. Belki bilmediğiniz olağanüstü bir zekânız vardır.

Bu zekayı belirlemek için bazen IQ testleri yapılır ancak bu her zaman gerekli olmadığı gibi gerekli doğru sonuca ulaşmak zor olmaktadır. IQ zekânız istediği kadar yüksek olsun ancak siz dağınık ve tembel biriyseniz bu durum ne anlama gelir?

İşte herhangi bir test yapmaya gerek kalmadan zekanızı tanımanıza yardımcı olacak bu işaretler önemlidir.

Bu durumu kontrol ederek, kendimize yönelik öz farkındalığımızı artırarak kişisel analizlerimizde kullanabilirsiniz. Hadi kendi zekamızı kontrol edelim.

  1. Kedileri Severler

ABD’ de Psikoloji Bilimleri derneği 600 üniversite öğrencisi üzerinde evcil hayvan tercihleri ve insan zekâsı arasındaki orantı ile ilgili test yaptı. Test sonuçları şöyleydi; kedileri sevdiklerini söyleyen kişilerin zeka test puanları diğer katılımcılara oranla daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Köpek ve kedi kıyaslaması açısından bu duruma bakacak olursak;

Köpeklerin bir arkadaşa ihtiyacı var ve köpek sahipleri evcil hayvanlarıyla daha çok zaman geçiriyorlar. Onlarla birlikte yürüyor, onlara komutlar öğretiyor ancak kedi sahipleri genellikle daha içe dönük, yalnız kalmayı tercih ettiklerinden, bu esnada da kitap okumak, film izlemek ve yeni şeyler öğrenmek için daha fazla zamanları olduğunu gösteriyor. Bu nedenledir ki zekalarını geliştirme, bağlantı kurma, farkındalık düzeyini artırma, dışsal manipülasyonlara daha az maruz kalma gibi avantajlar elde ediyorlar. Bu durumda zekâları üzerinde pozitif bir bağlantı kurmaktadır.

Peki siz kedi sever misiniz yoksa köpek sever mi? Yorumlarda bize bunun cevabını belirtebilirsiniz.

  1. Kolayca Uyum Sağlarlar

Zeki insanlar zeki olmayan insanlara oranla değişen çevreye daha kolay uyum sağlarlar. Yani değişen yaşam koşullarına göre düşünceleri, fikirleri ve davranışları değişkenlik gösterir. Bu durum sayesinde de çevresinin kendisini değiştirmeyi başararak mükemmel bir uyumluluk sağlarlar.

Yaşamınız boyunca değişen koşullara uyum sağlayabilme becerinizi olması ve değişen koşullara göre kendinizi geliştirmeniz sizin akıllı olduğunu anlamına gelir.

  1. Yalan Söylendiğini Anlıyorsunuz

Olağanüstü zekaya sahip olan insanlara yalan söylendiği anda yalanı hemen hisseder veya anlarlar. Yani kandırılması zor bir kişiyseniz zeki olma ihtimaliniz yüksektir. Olağanüstü zekaya sahip olan insanlar diğer insanların niyetlerini, motivasyonlarını ve dileklerini anladıklarına inanılır.

Normal insanlara oranla olağanüstü zekaya sahip olan insanların olaylara bakış açısı çok daha farklı olduğundan mükemmel bir düşünce yapısına sahiptirler. Bu nedenledir ki onları yönetmek, istenileni yaptırmak pek kolay değildir. Normal insanların karşısında sessizde kalsa, umursamamışta görünce kendileri istemedikten sonra onları manipüle etmek kolay değildir.

4. Kendi Kendine Yetiyorsun

Olağanüstü zekaya sahip olan insanların ebetteki partnerleri vardır. Ancak yaşamlarının kız arkadaşlarının veya erkek arkadaşlarının etrafında geçmesine asla izin vermezler. Bununla birlikte yalnız olmaktan mutsuz olmazlar ve kendi kendileriyle oturup sohbet edebildikleri gibi günlerce hiç sıkılmadan kitap okuyabilir, film veya diziler izleyebilirler.

Eğer bu kısa tanım sizi tanımlıyorsa muhtemelen sizde zeki birisinizdir. Çünkü zeki insanların güvendikleri şey sadece zihinleri ve kendileridir. Bu nedenledir ki sosyal olmayı sevdikleri gibi yalnız kalmayı da sevmektedirler.

5. Bazen Dağınık Olursunuz

Minnesota Üniversitesi’ nden Catherine Boughs, olağanüstü zekaya sahip olan insanların normal zekaya sahip olan insanlara oranla daha dağınık olduklarını tespit etmiştir.

Hemen dağınıklığınıza kılıf uydurmak için bu maddeyi kullanmayın.

Çünkü zeki insanların dağınıklıktan kasıtları pis veya kirli ortamlar değildir. Diğer insanlara oranla dağınık ancak kendilerine göre gayet toplu ortamlardır burada söz edilen şey. Bunun en nemli nedeni zeki insanlar için zamanın önemli olması ve bir gün boyunca insanlığa herhangi katkısı olmayacak şeylere uzun süreler ayırmayı pek mantıklı bulmamalarından kaynaklanmaktadır. Ancak yine de aradıkları şeyleri kolaylıkla bulabilmektedirler.

Buradaki dağınıklığın aslında öznel bir dağınıklık olduğunu görebilirsiniz. O halde hemen bu maddeye dayanarak dağınık olmazsınız umarım. Annelerin terlik menziline sokmayın beni…

6. Kendinize Yalan Söylemiyorsunuz

Birçok insan kendisine çeşitli yalanalar söyler. İşte bu yalanların neticesinde hayatı çok daha zor ve çekilmez yaşarlar. Oysa zeki insanlar kendilerine yalan söylemezler ve bu sayede de sorunları daha kolay görürler. Sorunları gördüklerinde yaptıkları hataları kabul ederler ve hataların çözümüne odaklanırlar.

Çünkü hatalarını kabul etmeyen insanlar, düzeltecek bir hata da görmediklerin sürekli olarak aynı sorunları yaşarlar. Normal insanlar bir hata yaptıklarında o hataları maskelemek için çeşitli bahaneler bulup maskeleme için gereğinden fazla mesai yaparlar. Buda aslında sürekli yama yapmanın bir seferlik geri dönüşüme sokmaktan daha maliyetli olduğu anlamına gelir.

Oysa bahane uydurmadan başka şeylerin arkasına sığınmadan kendi kendine yalan söylemeden ortaya çıkan sorunların hangi hata sonucunda ortaya çıktığını tespit edip o hatayı düzeltmek maskelemeden çok daha kolay olduğunu düşünürler.

7. Gerektiğinde Duyguları Yönetebilirler

Duyguları bastırmak sağlığa zararlıdır. Ancak zeki insanlar duygularınız göstermekten hoşlanmazlar. Çünkü gerçek duygularının kendilerine karşı kullanılabileceğini bilirler. Bu nedenledir ki zeki insanlar duygularını bastırmak ve göstermek yerine onları yönetmeyi tercih ederler.

Yani ne hissettiklerini gizleyerek çok daha iyi bir kazanan pozisyonuna geçerler. Duygularının üstesinden gelmek içinde en güçlü yanlarını kullanırlar yani zihinlerini. Çünkü zihnin duygulara hâkim olduklarını bilirler. Bu yüzden akıllı insanlar için ağlamamak veya bağırmamak kolaydır.  Duyguları yönetmeyi bilmek hem sağlığınız hem de zekânız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Duygularınızı nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız Youtube kanalımızı takip edin. Çünkü yakında bununla ilgili bir videomuz olacak.

8. Her Zaman Planlar Yapıyorsun

Akıllı insanlar zamanların akıllıca kullanmayı severler. Çünkü doğaçlamalara pek güvenmezler. Durumu analiz ederek tüm olası seçenekleri değerlendiriyor ve böylece ne yapacaklarının kaba taslak bir haritasını çıkarmış olurlar.

Her şey plana ve oluşturulan haritaya göre giderse kolay kolay paniğe kapılmazlar. Ancak söylemem gerekiyor ki sadece plan yapmakla kalmıyorlar son derece etkili seçimler yaparak bütün günlerinin plana uygun gitmesini de sağlıyorlar.

Kahvaltıyı ne zaman yapacaklarını, ne kadar zaman alacağını bilirler. Ayrıca ne satın alacaklarını veya neler yapmaları gerektiğini bildiklerinden gündelik yaşam içerisinde onları manipüle etmek kolay değildir.

9. Bazen Tembel Olmayı Seviyorsunuz

Florida Gulf Coast Üniversitesi’ nde tarafından oluşturulmuş bir grup bilim adamı ekibinin yürüttüğü araştırmaya göre tembellik yapma isteğinin yüksek zekanın bir işareti olabileceğini öne sürmektedir.

Bu araştırmanın dayandığı temel nokta ise; Zeki ve Normal insanlardan oluşan iki tip gruba yapılan bir deneydeki katılımcı insan davranışlarına bakıldığında, İkinci grubun yani normal zekaya sahip olan insan zihinlerinin çalışma biçimi daha aktif olduğu ortaya çıktı, yani hem sorun çözümünde hem de sonrasın çok aktif bir tarzlarının olduğu; diğer taraftan zeki olan insanların ise bir sorunu daha çabuk çözmeyi ve zamanlarının geri kalanını daha az aktif olarak geçirmeyi tercih etmeleridir.

Araştırmacılar, zeki insanların kolayca sıkıldığını ve boş zamanlarını başka aktivitelerle doldurma ihtiyacı hissettiklerini iddia etti. Yani zeki insanlar genellikle sorunları daha hızlı çözüp bazı aktivitelere yönelmeyi tercih etme eğilimde olduklarını söylemektedir. Bu aktiviteler genellikle hobileri, yapmaktan hoşlandıkları şeyler veya hiçbir şey yapmadan tembel tembel oturmayı kapsamaktadır.

10. Geçmişe Takılıp Kalmazsınız

Zeki insanlar deneyimlerine ve anılarına değer verirler. Ancak onlara ve söylenenlere takılıp kalmanın bir anlamı olmadığını bilirler. Şimdiyi yaşarken hayal kuruyor ve geleceklerini planlıyorlar. Bu planı yaparken de geçmiş yaşamlarından derslerini alarak yaparlar. Fakat geçmiş yaşamlarını tekrar tekrar hatırlayıp orada kendilerini asla bırakmazlar.

11. Hatalar Yaparsın

Sadece aptal insanlar hatalarından ders almaz ve sürekli aynı hataları yaparlar. Ancak zeki insanlar hata yapmaktan korkmazlar. Çünkü onlara başarıyı getirecek olanın aslında hataları fark etmek olduğunu bilirler. Bu nedenledir ki geçmişte yaptığı hatalardan pişmanlık duymak yerine onlardan yararlanmanın yollarını ararlar.

Eğer daha önce yaptığı hatayı tekrar yaparsa bu o konuda gerekli dersi almadığını ve asıl başarısızlığı yaşadığını bilirler. Tekrar tekrar yapılan hatalardan kaçınmak başarıya giden yol olduğunu bilirler. Tabi ki zeki insanları bunu yapar ancak olağanüstü insanlar sadece kendi hatalarından değil çevresindeki diğer insanların da hatalarından dersler alırlar.

12. Kimseye Bir Şey Kanıtlamazlar

Akıllı insanlar kimseye bir şey kanıtlama zorunluluğu hissetmezler. Hatta diğer insanların kendi hakkındaki düşüncelerine kulak asmadan kendi fikirlerinin değerini bilirler. Fikirlerinin değerini bildikleri içinde kimseye kendi fikirlerinin asıl doğru fikir olduğunu söyleme veya fikirlerini kanıtlama ihtiyacı duymazlar. Çünkü zaten zaman içerisinde insanlar onun haklı olduğunu göreceklerini bilirler.

Tabi ki bu emin duruşluluk onların önyargılı, kibirli veya her şeyi en iyi ben bilirim modundan da kaldıkları anlamına gelmez. Akıllı insanlar her zaman düşüncelerinde bir açık kapı bırakır ve hata gördükleri anda fikirlerini o doğrultuda tekrar gözden geçirirler. Yani basmakalıp bir düşünceden çok değişken ve işe yarayan dikkatli gözlemin getirdiği avantajı kullanırlar.

13. Parmak Oranları

Davranışsal beyin araştırmalarında yayınlanan bir çalışmaya göre işaret parmağı ile yüzük parmağı oranınız zihinsel yetenekleriniz arasında bir bağlantı olabileceğidir. Bu oranın ne anlama geldiğin bilmek sizi birçok insandan daha akıllı yapar.

Ancak yine de işaret parmağı ile yüzük parmağı arasındaki oran uzunluklarına bölünerek hesaplanabilir. Eğer bu oran düşükse güçlü ve aktif bir zihne sahipsiniz demektir. Eğer oran yüksekse daha iyi yetenekleri olan ve sözel hafızanın daha güçlü bir zihne sahip olduğunuzu gösterir.

Bilim insanı olan Karl Penske ve Halvard Evans Moen, işaret parmağı uzunluğunun bir kişinin vücudundaki testosteron düzeyine göre belirlendiğini iddia etmişlerdir. Testosteron ve uzunluk arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamak için size öneride bulanabilirim. Tanıdığınız en zeki insanların parmaklarıyla kendi parmaklarınızı karşılaştırın ve sonuçlarının ne olduğunu aşağıdaki yorumlara bazın. Bakalım neler çıkacak….

Bilalhan Çağatay

Kitaplarıma Ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın