Kabala sözcükleri esmalarla çakışır mı?

Kabala sözcükleri esmalarla çakışır mı?


Yaradan’ın ilmi her yere dağılmıştır. Dünyanın her yerine; Taoizm, Budizm, İslamiyet, Musevilik, Yahudilik, Hıristiyanlık, her biri başka koludur.

Ezoterik çalışmalarda ilerledikçe bunların hepsinin Mutlak’ın kendini ifade yolları olduğunu idrak edebiliriz. Kabala’da 72 isim var, İslamiyet’te 99, hepsi 9’u verir. Hint öğretisinde de 108’dir. Yine 8, tesadüf değil bunlar.

Çakışan değil birbirini destekleyen kavramlar. Birini kullandığınızda diğerini iptal etmiyorsunuz, etkisini azaltmıyorsunuz.

Sufiler’de “Arif’in dini yoktur” sözü vardır. Bu da bazen egregore olabiliyor. İslamiyet’te bunu kullanın yoksa dinden uzaklaşırsınız denebilir. O sözcüklerin her biri, Yaradan’ın ışığını bedenimizde daha fazla ifade etmek, süperbilinçle bağlantı kurmak için yöntemlerdir.

Çeşitli yöntemler öğreneceğiz. Siz hangisini isterseniz onu kullanırsınız. Her birinin etkileri farklıdır. Birini diğeriyle karşılaştıramayız. Hepsinin etkileri ayrıdır.

Kuran’a baktığımızda sürekli referans verir. “Biz Musa’ya ilmi verdik” “Muhammed’e kitabı verdik.” Onlara bakmamızı ifade eder. Daha önce verdiği hikmeti tekrarlamaz çoğu zaman.

Dünya’nın üzerine 100 binin üzerinde Peygamber gelmiştir. Buda da öyledir. Hepsi de hikmeti aktaranlardır. Simyada hepsi aktarılır, birinin biriyle çakıştığını düşünmeyin. Yaradan’ın İlmi birbiriyle çakışmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir