Kaçınmanız Gereken 7 Zehirli Aşk Türü

Her seferinde midenizde kelebekler uçuşuyor mu? Hoşlandığınız kişi hakkında ne görüyorsunuz veya düşünüyorsunuz? Onun da senden hoşlanmasını mı bekliyorsun?

Birine karşı bir şeyler hissettiğinde, onun yaptığı her şeye olumlu bir bakış açısıyla bakarsın. Ama her insan aslında gerçekten aşık değildir. Birçok insan aşk yaşamında büyük yaralar alır ve bu yaraları aşması çok zor olabilir. Bu nedenle aşk ve ilişki yaşamımızda mutlaka dikkat etmemiz gereken kriterler olmalıdır.

Romantik bir ilişki kurmayı düşündüğünüz kişide eğer buradaki davranışları görüyorsanız onun yaşayacağınız aşk ve ilişki sizi çok yıpratacaktır. Kendinize bir iyilik yapın ve bu 7 aşk türünden uzak durun.

  1. Kaybolan

Hoşlandığınız kişiyle zaman zaman sık konuşup, sonra birdenbire ortadan kayıp mı oluyor? Mesajlarınıza bu esnada görünür atıp hiçbir şey yapmıyor mu? Sizinle yüz yüze görüşmekten sık sık kaçıyor mu?

Hatta onunla duygularını paylaşmışta olabilirsin ve belki de oda seninle duygularını paylaşmış olabilir. Ondan hoşlandığınızı fark ettiniz ve onunda hoşlandığını düşündünüz. Duyguları konuştuktan sonra seni reddetmek veya kabul etmek yerine ortadan kaybolmayı seçiyorlarsa; bunun nedeni insanların reddetme konusunda kendilerini rahat hissetmemelerinden kaynaklanıyor olabilir.

Asıl önemli olan ve günümüzde daha sık ortaya çıkan diğer bir durum ise kişi gerçekten seviyor ancak bağlanmaktan korktukları için bu tip davranışları sergileyebilmektedirler. Bu nedenle duygularınızı düşünen, anlayan birini gerçekten hak ediyorsunuz.

Bu tip bir ilişkide; Muhtemelen yaşamınız boyunca sevginiz için fare kaç kedi kovala oyunu oynayacaksınızdır. Bu nedenle kaçıp kovalama şeklindeki bu ilişki aşırı yorucu olacağı gibi duygunuza da hasar verebilir. Belki de duygunuzu hak edecek biri geldiğinde bu yara nedeniyle o fırsatı kaçırabilirsiniz.

  1. Övünen

Hoşlandığınız kişi duygularınız hakkında arkadaşlarına bunu anlatıp övünüyor mu? Seninle birlikte dolaşıp sana boş umutlar mı veriyor? Bu verilen sözler ve umutlar her daim sık sık yerine mi getirilmiyor?

Bu durumda bu ilişki türü kalpten çok egoyu beslemek için yürütülen bir ilişki olduğunu göreceksiniz. Bu durumda övünen kişinin egosunu daha çok tatmin eden biri için terk edilme olasılığınız çok daha fazladır. Terk edilmede genellikle hiçbir neden yok iken birdenbire gerçekleşir.

İşin diye tuhaf bir yanı ise seni kendilerine yakın tutarlar. Üstelik sana olan duygularını karşılıksız dahi olsa yakınında olmak isterler. Gitmene de izin vermezler. Çünkü onlara kendilerini iyi hissettiriyorsun.

Bu durum tabi ki seninle ilgili değil onlarla ilgilidir gerçekten. Bu durum hem sizin hem de onun için olgun bir davranış türü değildir. Muhtemelen yakın zamanda birçok duygusal soruna sürüklenmeniz neden olacaktır.

  1. Aşağılayıcı

Hoşlandığınız kişi şakaları çok mu ileri götürüyor? İnsanların fiziksel olarak üzülmesine neden olan noktalara kadar ileri gidiyor mu? Hatalı olduğunu bilmesine rağmen özür dilemeyi reddediyor veya davranışlarını değiştirmiyor mu?

Bu konuda gözlerinizi açık tutmanız gereken ve altını kırmızı kalemle çizeceğimiz başka bir konu ise; Hoşlandığınız kişi kendini daha iyi göstermek için başkalarını küçük düşüyor mu? Eğer böyle bir davranış var ise derhal uzaklaşın.

Çünkü bu davranış benlik saygısı olmayan ve güven sorunları olan insanlarda genellikle ortaya çıkar. Bir süre sonra ise hedefinize siz gireceksiniz ve sizi aşağılayarak kendini iyi göstermenin peşine düşecektir. Hedefin siz olma ihtimali ilişkinin sürdüğü her dakika daha da yakınlaştığını ufak ufak aşağılamalarla başlayacak kendini gösterecektir.

Muhtemelen ilk hedefi de vücudunuz olacaktır.

  1. Zorba

Hoşlandığınız kişi çalışanlara veya yabancılara kaba mı davranıyor? Yoksa arkadaşlarına karşı iyi değil mi?

Her ne kadar bazı insanlar kötü erkekler veya kötü kızlardan hoşlansa da, başkalarına kaba davranan birine aşık olmak yalnızca acı çekmenize neden olacaktır. Üstelik sana iyi davranıyor ancak başkalarına kötü davranıyorsa bu kırmızı çizginiz olmalıdır. Bu durum kalın kalın kalın kırmızı çizgiyle yaşam felsefeniz haline getirmeniz önemlidir.

Çünkü siz kendi ilişkinizde saygı ve sevgiyi hak eden birisiniz. Bu davranışların size dönmeyeceğinin hiçbir garantisi yok. Kaldı ki bu tavır alışkanlığı ise tavrını size karşı sürdürmemesini garantisi olabilir mi? Önce ufak ufak öfkelenme bahanesi arasında, sonra ise işte o kaba davranış ve ilişki türüne hoş geldiniz.

Peki ne kadar yıpranacağınızı hiç düşündünüz mü?

  1. Sadakatsiz

Sadakat kavramı ilişkilerin en büyük sorunudur. Bu nedenle hoşlandığınız kişinin eski ilişkilerinden veya arkadaşlarından aldatma davranışında bulunup bulunmadığını öğrenmeye çalışın. Eğer hoşlandığınız kişinin daha önce başkalarını aldattığını mı düşünüyorsunuz?

Onunla belki de olmamak veya çıkmamak iyi bir fikirdir. Çünkü yapılan birçok araştırmaya göre aldatan birinin daha önce aldatma davranışında bulunmayan birine oranla tekrar aldatma olasılığı diğer insanlara oranla 3 kat daha fazladır.

Yine yapılan araştırmalar daha önceki ilişkilerinde aldatma davranışını yapmış olan kişilerin bir sonraki ilişkilerinde de bu davranışı sürdürmektedirler. Üstelik yine aldatmayan kişiye oranla 3 kat daha fazla görülmektedir.

Dolayısıyla başarılı bir ilişki istiyorsanız, ilişkiye başlamadan önce hoşlandığınız kişinin pekiştirilmesi, araştırılması gerekmektedir. Çünkü aldatma davranışı sergileyen kişiler genelde partnerlerine karşı saygılı olmaz ve sürekli yalan söyleme eğilimine sahip olur. Üstelik gereksiz bir konu için dahi yalan söylediğini görebilirsiniz. Oysa siz saygılı ve ilişkinin mutlu olması için gerekli şartları koruyacak birini hak ediyorsunuz.

  1. İyilik İsteyici

Hoşlandığınız kişi karşılığında hiçbir şey vermeden sizden veya başkalarından sürekli olarak iyilik istiyor mu?

Eğer ondan hoşlandığınızdan şüphelenirlerse ve duygunuza karşılık verirse, sizden daha fazla iyilik isteme eğilimine sahip olacaktır. Çünkü bunu göreceğinizi biliyorlar. Bu durum size normal gelebilir. Ancak günümüzde birçok insan bu tip ilişki yüzünden büyük yıkımlar yaşamıştır.

Henüz ilişkinin başında üzerine kredi çektirip borcu bırakıp gidenler, kara para aklamak için banka hesabını kullanmalar vs daha birçok şey.

Bu iyiliğin karşılığını vereceğine dair sözler verseler dahi buna uymayacakları görülebilir. Sen bunu fark edene kadar tekrar tekrar düşmeye devam edersin ve bu tip kişilerle olmak iyi bir fikir değildir. Tabi ki zor durumlarda kalıp mücadele etmeyi seviyor, hayatını mahvetme isteğini içinde taşıyorsan yürütebilecek en ideal ilişki türüdür.

  1. Yalıtkan

Hoşlandığınız kişi sürekli olarak başkalarıyla olan randevu veya planlarınızı değiştirmenizi mi istiyor? ve sizi arkadaşlarınıza, ailenize düşman etmeye mi çalışıyor?

Eğer öyle ise bu büyük bir sorundur. İzolatör Aşk yaşamış psikolojik olarak istismarcı bir ilişkiye yol açmaktadır. Hoşlandığınız kişinin sizi kontrol etmeye çalıştığına dair işaretler görürseniz, aileniz hakkında sürekli kötü şeyler söyleyip sizi şüpheye düşürüyorsa; sizi arkadaşlarınıza, kardeşlerinize düşman etmeye çalışıyorsa onunla ilişkiyi sonlandırmalısınız.

Birine karşı olan hislerinizi aşmak zor olsa da bazen bu gereklidir. Hoşlandığınız kişi duygularınıza karşılık vermediğinde, duygusal açıdan olgunlaşmamış davranıyor veya “kırmızı çizgiyi” aşıyorsa, Bu davranışlar onlarla ilişkinizi zorlaştıracak veya istismar edici hale getirecektir.

Birine aşık olmak eğlenceli olabilir ancak fiziksel veya zihinsel sağlığınıza zarar vermemelidir.

Hoşlandığınız kişide veya tanıdığınız birinde bu işaretleri fark ettiniz mi? O kişilerin hangi kırmızı çizgileri aştığını düşünüyorsunuz?

Bilalhan Çağatay

Kitaplarıma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yazının video halini aşağıdaki videoda bulabilirsiniz;

Şu yazılarda hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın