Merkür Bitkileri Neye UYUMLUYOR, İnisiye Ediyor?

Sosyal medyada paylaş

Bir Merkür bitkisi aldığınızda sizi zihnimizi anlamaya inisiye ediyor;
Zihnimizin kalabalıklığının farkına varıp berraklaştırmaya inisiye ediyor.

Etkili iletişim kurmaya inisiye ediyor, kullandığınızda ya da yanınızda taşıdığınızda.

Kendini ifade etmeyi sağlıyor. İnsanlarla, bitkilerle, yıldızlarla, hayvanlarla daha güçlü iletişim kurmayı öğretiyor Merkür bitkileri.

Farkındalığımızı güçlendiriyor, algımızı genişletiyor. Zihnimizi iyi yönde kullanmayı öğretiyor. Kalple bağlantısını kesmiş bir zihnin rasyonel bakışını kalple birleştiriyor. Yani kalple birleşmiş bir bilinci, zihni. Yüksek bir bilince inisiye ediyor yani.

O yüzden Merkür bitkileri çok inisiyatiktir. Bir Merkür bitkisini yanınızda taşıdığınızda farkındalığınızı, ışığınızı artırır. Zihinle kalbin bağlantısını sağlar. Ya da içtiğinizde.

İnisiyatik Merkür bitkileri:

Acorus calamus yani hazanbel kökü. Tam bir Simya bitkisidir;
Türkiye’de de yetişiyor genellikle çok su olan yerlerde. Sazlığın yetiştiği yerlerde yetişiyor kargı gibi. Eğir başka ismi de. Aromatiktir, acıdır bu arada. Gastrointestinel sisteme çok iyi geliyor. Yani sindirim sistemine.

Konuşma gücünü artırır. Çok iyi ekspektoranttır bu arada. Çok yüksek bitkidir. Calamus kökünü çiğneyebilirsiniz. Baştan biraz çok aromalı gelebilir. Küçük parça alıp çiğneyebilirsiniz. Çiğneme yoluyla kullanmak çok iyi geliyor, sakız gibi mesela.

Konuşma gücünü, iletişimi çok iyi artırıyor.

Bu ay inisiyastik bitki olarak eğir kökü kullanabilirsiniz çiğneyerek ya da yanınızda taşıyarak olabilir.

Türkiye’de olmayan ancak bilmeniz gereken bir bitki; gotu kola.  Ekstresini bulabilirsiniz ancak. Merkürün güçlü bitkilerinden olduğunu ifade ediyorum. Gotu kola nootropiktir, zihni açar. Zihni, hafızayı, odaklanmayı güçlendirir. Ekstreleri satılıyor.

Gingko, gotu kola, eğir kökü, çok iyi üçlü, zihin açıcı. Bunlardan bir tek eğir kökü var..

Çok bilinen Merkür bitkisi; adaçayı salvia officinalis;
Adaçayı da eğir kökü de aromatik. Çok derin aromatik. Merkür bitkileri aromatik özellikte. Bu arada adaçayının ismi aslında kutsal anlamından geliyor. Hatta İngilizcedeki ismi sage, aynı zamanda bilge, usta demek.

Elektromanyetik alanı temizliyor. Bir evin içinde yaktığınızda alan temizliğinde kullanılıyor. Bu arada boğaz ilacıdır çok iyi. Boğaz da Merkür ile bağlantılı. Solunum sisteminde aşırı nemi kurutuyor.

Yanınızda adaçayı taşımak bilginin akmasını sağlar;
Şaman kesenizde adaçayı taşıyabilirsiniz. Bilgiyi kalbe indirmek içindir. Çok ruhsal bitkidir yani.

Adaçayı zaten bildiğiniz bir şey de eğir kökünü denemenizi tavsiye ederim. Adaçayı da herkesin evinde mutlaka vardır. Adaçayını biliyorsunuz zaten bir de Şaman kesenizde yanınızda taşıyın adaçayını. Eğir kökünü çiğneyebilirsiniz.  Çayı biraz ağır bir aromatiktir. Çiğneme ve yanınızda taşıma koluyla kullanabilirsiniz.

İnisiyatik bitkilerimiz eğir kökü başka ismi ila hazanbel ve adaçayı;
Bu iki bitki üzerine çalışabilirsiniz Merkür inisiyasyonu için. İkisi de çok güçlüdür, usta.

Bitkilerin Simyası

Morfoloji; 1-Hava elementi 2-Eter elementi de var.
Uzun, ince, cılız yapı genellikle bitkilerde. Bitkilerin sapları içinde boşluk olması, Merkür dinamiklerinden biridir, sapları içindeki boşluk. Aynı zamanda hava aktarımı olduğundan dolayı.

Tüylü bitkiler bir de. Nerede tüylü bitki görseniz, onun epital doku ile çalıştığını daha doğrusu tüylü doku ile çalıştığını mutlaka bilin. Tüylü bir bitki bulduğunuzda o bedeninizin akciğer, burun, tüysü doku nerede varsa, epital doku bir de bağırsakta da var epital doku. Tüysü yapı. Akciğerler, broşlar tüysü yapıdır. Buralara etki eder. Öyle bir bitki bulduğunuzda yüzeyinde çok fazla, mutlaka oralara, o bölgelere hitap ediyordur. Morfolojisinden, yapısından anlayabilirsiniz.

Kamış mesela tam bir Merkür bitkisi;
Ney yapılan kamış. Mesnevi neyle başlar. Kamış içi boş. Merkür ile başlıyor yani.

Sapı içinde boşluk olan bitkiler genellikle üst dünya ile alt dünyayı birbirine bağlayan bitkilerdir. Arada elçilik görevi görürler. İki dünyayı birbirine bağlayan elçilik görevleri vardır sapı boş olan bitkiler.

Aromatik bitkilerin bazıları da aynı zamanda Merkür’dür, uçucu olduğu için, Hava ve Eter elementi.

Tatlarından da anlayabiliriz, aromatik tat Merkür özelliğidir;
Aromatik bitkilerin hem akciğerle hem de sinir sistemi ile yakınlığı vardır, tüm aromatik bitkiler ve sinir sistemi ile bağlantılı.
Örnek veriyorum; aromatik bitki deyince ilk akla gelen ne?
Lavanta, kokulu aroması, uçucu yağları olan bitkiler;
Lavanta, sinir sistemine çalışır. Yani aromatik bitkileri mutlaka ya sinir sistemine ya akciğere çalıştığını görüyorsunuz.

Sinir sistemi yağlar ile iletişim kurarlar;
Yağ olmadan sinir sistemi, sinirler birbirleriyle iletişim kuramazlar. O yüzden çok kaliteli bir yağ diyeti yapmak, yağı kullanmak daha doğrusu, sinirlerdeki gerginliği azaltır. Bazen diyetlerde yağı tamamen kesiyorlar, bedendeki yağ tamamen kesiliyor ve gergin oluyorlar. Bir yerden diyet yapıyorlar insanlar. Sinirler de birbirleri arasında iletişim kuramadıklarından dolayı. O yüzden tamamen yağı kesmek çok mantıklı değil, sinirler yağa ihtiyaç duyuyorlar.

Canan Karatay tereyağını, kuyruk yağını öneriyor. Hatta çaya şeker yerine tereyağı atın diyor.

Aromatik tatlar, birinci tatlar. İkincisi Merkürün tatları kekre;
Eksi acı karışımı diyebiliriz buna. Valerian kedi otu diyebiliriz. Kekre tatlar da bu arada sinir sisteminde gevşeme yaratıyorlar.

Tatlı tat ama tatlı tat genellikle Venüs’le çok bağlantılı. Bazı tatlı tatlar Merkür ile bağlantılı diyebilirim o yüzden. Tatlı tadı ne zaman kullanıyoruz? Ayurvedik olarak çok fazla vata varsa yani çok Merkür olunca kullanıyoruz. Aşırı Merkür olanlara tatlı verebilirsiniz, aşağıya indirir. Çok gerginlik varsa tatlı verin, gerginliği çözer. Çünkü çok düşünceden aşağıya indiriyor.

O yüzden aromatik tatlar Merkürü güçlendirir.
Tatlı tatlar, aşırı Merkürü çözer diyebiliriz.

Merkür Bitkisi Aldığınızda Hangi Etkileri Vardır?

Ekspektoran; akciğerdeki balgamı temizleyen tıbbi anlamda.
İki tür ekspektorant var: stimülant ekspektoran, relaksant ekspektoran.
Yani tetikleyici ekspektorant, balgam söktürücü yani. Bir de gevşetici ekspektrorantlar. Kuru öksürükte gerilim olduğu için gevşetici daha çok kullanılır. Diğerinde balgam çıkıyorsa o zaman bazen stimülant kullanıp balgamın çıkmasını sağlar.

Ekpektoran etkinin dışında, akciğer etkisidir ekspektoran, nervin etki sinirsel etki. Neden nevrinler kullanılıyor Merkürde, Merkür fazlalığı gerginlik yaratıyordu ya, sinirsel etki yaratan bitkiler kullanılıyor.

Spazmodikler;
Eğer çok gerginse kişi, sinirli, anksiyete olduğunda da gevşetici bitkiler; relaksantlar yani gevşeticiler.

Karminatif dediğimiz gaz gidericiler. Bunlar hep Merkürle bağlantılı etkiler.

Bu son zamanlarda çok kullanılan bir etki; nootropikler. Bu etki mental odaklanmayı ve hafızayı güçlendiriyor. Son 20-50 yılda çok revaçta bu bitki türleri. Gotu kola yapıyor bunu. Biberiye yapıyor bunu. Ama gotu kola Türkiye’de yetişmiyor. Biberiye var.

Bunlar Merkür için kullanacağımız bitkilerin etkileri.

Merkür üzerine çalışmamız gereken Simyacı olarak daima bağlantıda olmamız, çok iyi anlamamız icap eden bir gezegen. Bir Simyacıysanız Simya ile bağlantınızın gezegeni. Ruhsal alemle, alt dünya, orta ve üst dünya ile bağlantınızın gezegeni. O yüzden her gezegende ustalaşın ama Simyacıysanız Merkürün üstadı olun.
Haritada Merkür çok fazla mesaj verir kişiyle alakalı. Haritada Merkürün konumu, hangi evde olduğu aynı zamanda nerede, hangi burçta olduğu önemli. Bunlara bakmanızı tavsiye ederim.

Kurs Resmi

İlgili Diğer Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: